برخورد سیاره تیا به زمین

شواهد جدیدی از برخورد سیاره تیا به زمین کشف شد

محققان به تازگی ابعاد جدیدی را از احتمال برخورد سیاره بیگانه تیا به زمین کشف کرده‌اند. ممکن است ماه در اثر این برخورد ایجاد شده باشد.

محققان به تازگی عنوان کرده‌اند که یک دنیای بیگانه ۴.۵ میلیارد سال پیش با زمین برخورد کرده و دو قطعه عظیم از آن درون زمین جا مانده است که ممکن است ماه از این برخورد به وجود آمده باشد. اکنون شواهد جدیدی از برخورد این سیاره به زمین کشف شده است.

برخورد سیاره تیا به زمین چه تاثیراتی داشت؟

سال‌های زیادی است که وجود دو قطعه سنگ بزرگ در اعماق هسته زمین باعث تعجب محققان شده است. زمین‌شناسان با بررسی این قطعات اظهار داشتند که ممکن است‌ این‌ها قطعاتی از صفحات تکتونیکی باشند که در زیر همتایان خود گیر افتاده‌اند. با این وجود، جدیدترین تحقیقات مشخص می‌سازد که ممکن است این سنگ‌ها دارای منشأ بیگانه باشند.

دانشمندان دانشگاه ایالتی آریزونا اکنون گمانه‌زنی می‌کنند که ممکن است این قطعات سنگی بقایای یک جنین سیاره‌ای به نام تیا (Theia) باشد که بیش از ۴.۵ میلیارد سال پیش به زمین برخورد کرده است. بعضی از کارشناسان معتقد هستند که ماه از برخورد سیاره تیا به‌ زمین به وجود آمده است.

محققان در مطالعه خود آورده‌اند فرض بر این است که کره ماه از برخورد سیاره تیا به زمین به وجود آمده است. یعنی هنگامی که یک جنین سیاره‌ای به اندازه سیاره مریخ در آخرین مرحله از تشکیل سیاره زمین با آن برخورد نموده است. این مدل با بعضی از انگاره‌های کلیدی فیزیکی مطابقت دارد و جنبه‌های حیرت‌انگیز سیستم زمین و ماه مانند حرکت عجیب زاویه‌ای سیستم زمین و ماه، هسته آهنی کوچک ماه و نسبت جرم زیاد آن در مقایسه با زمین را توجیه می‌نماید.

برخورد سیاره تیا به زمین

نحوه شناسایی دو قطعه سنگ بزرگ

اما محققان چگونه این دو قطعه سنگ بزرگ را شناسایی کرده‌اند؟ آن‌ها این عمل را از طریق ارسال امواج لرزه‌ای به اعماق کره زمین انجام دادند. آن‌ها سپس یافتند که هم در زیر قاره آفریقا و هم در زیر اقیانوس آرام، سرعت این امواج لرزه‌ای به‌شدت کم می‌شود که مشخص می‌سازد منطقه‌ای دارای سنگ‌های متراکم‌تر از محیط اطراف است.

شبیه‌سازی‌های این مطالعه مشخص می‌سازد که اگر پیش‌سیاره تیا پر از آهن و بسیار متراکم بوده است، هر قطعه جدا شده از آن هنگام برخورد با زمین در عمق گوشه این سیاره فرو رفته است. محققان هنوز به طور قطعی کشف نکرده‌اند که این قطعات از چه چیزی ساخته شده‌اند؛ اما آن‌ها متوجه شده‌اند که سنگ داغ و ماگما از برخی آتشفشان‌های ایسلند و ساموا از آن‌ها گرفته شده است. اگر کشفیات این تحقیق درست باشد، سرانجام می‌توان برخورد سیاره Tia به زمین را اثبات نمود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*