دوربین شیائومی می 11

عملکرد دوربین شیائومی می ۱۱ در DxOMark : هم امتیاز با گوگل پیکسل ۵

چند ماه پس از معرفی رسمی، DxOMark عملکرد دوربین شیائومی می ۱۱ – Xiaomi Mi 11 را بررسی و نتایج آن را منتشر کرده است.

دوربین شیائومی می ۱۱ با سنسور اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی، در تست‌های DxOMark موفق به کسب ۱۲۰ امتیاز شد تا با چند گوشی دیگر، از جمله گوگل پیکسل ۵ در یک سطح قرار بگیرد. البته صدرنشین فعلی، شیائومی می ۱۱ اولترا با ۱۴۳ امتیاز است.

عملکرد دوربین شیائومی می ۱۱

این گوشی ۱۲۷ امتیاز در آیتم عکاسی، ۵۹ امتیاز در زوم و ۱۰۷ امتیاز برای ضبط ویدیو به دست آورد.

در مقام مقایسه باید گفت شیائومی می ۱۰ تی پرو (که دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی دارد)، در آیتم‌های زوم و ضبط ویدیو عملکرد بهتری از خود به جای گذاشت: به ترتیب ۶۱ و ۱۱۰ امتیاز؛ هر چند که برای عکاسی، ۱۲۱ امتیاز کسب کرده بود.

بر اساس نتایج بررسی، شیائومی می ۱۱ معمولا اکسپوژر خوبی دارد؛ ولی در بعضی مواقع نوردهی ناکافی باعث سایه‌وار شدن تصاویر می‌شود. البته به دلیل دامنه دینامیک بالا، چنین مشکلی زیاد به چشم نمی‌خورد.

چیزی که مورد تحسین DxOMark قرار گرفت، جزئیات بالای عکس‌های گرفته شده با دوربین اصلی است. حتی برای بافت تصاویر، با کسب ۱۱۱ امتیاز رکوردشکنی کرد.

دوربین شیائومی می 11

اما فوکوس خودکار در قیاس با برخی پرچمداران دیگر، خیلی خوب نیست؛ چرا که در محیط کم‌نور، کند عمل می‌کند. البته در صورت وجود نور کافی، سریع و دقیق است.

دوربین فوق عریض هم در مجموع، عملکرد خوبی دارد؛ ولی با نقص‌هایی مانند حاشیه‌های رنگی و تار شدن گوشه‌های تصویر!

اگر Mi 11 یک دوربین تله‌فوتو داشت، حتی می‌توانست امتیاز بیشتری بگیرد؛ ولی شیائومی استفاده از دوربین ماکرو ۵ مگاپیکسلی را ترجیح داد. نتیجه اینکه هنگام زوم کردن، مقداری از جزئیات تصویر را از دست می‌دهید.

هنگام عکاسی پرتره، سوژه به خوبی از پس‌زمینه جداسازی می‌شود که ایده‌آل است؛ اما گاهی اوقات artifacts یا جلوه‌های نامطلوبی پدید می‌آید و کم‌عمق به نظر رسیدن تصویر را در پی دارد.

رزولوشن بالای دوربین اصلی، به شیائومی می ۱۱ کمک کرد در فیلم‌برداری هم امتیاز خوبی کسب کند. سطح نویز ویدیوها، بسیار پایین توصیف شده و جزئیات هنگام ضبط ۴K دقیق است. البته اگر در محیط کم‌نور فیلم بگیرید، دقت رنگ پایین می‌آید.