معرفی ۵ نرم افزار اورکلاک پردازنده ؛ قدرت سیستم خود را چند برابر کنید!

اگر به دنبال افزایش قدرت رایانه خود هستید، ما در اینجا ۵ نرم افزار اورکلاک پردازنده را معرفی خواهیم کرد که قرار است سرعت پردازنده شما را بیشتر کنند.

اورکلاکینگ یکی از مهمترین روش‌ها برای افزایش سرعت برخی از سخت افزارها است. اما این روش شاید باعث بروز مشکلات سخت افزاری نیز شود، برای جلوگیری از این مشکل می‌توان از ۵ نرم افزار اورکلاک پردازنده استفاده نمود، زیرا با وجود این برنامه ها، کنترل کاملتری بر روی سخت افزارها وجود دارد.

۵ نرم افزار اورکلاک پردازنده

در اینجا به معرفی ۵ نرم افزار اورکلاک پردازنده خواهیم پرداخت که هرکدام دارای امکانات منحصر به فردی هستند.

MSI Afterburner

MSI Afterburner

این برنامه به صورت کاملا رایگان عرضه شده است و در کنار پردازنده، توانایی اورکلاک کارت گرافیک را نیز دارا است. در کنار توانایی اورکلاک، این برنامه تمام مشخصات رایانه و همچنین وضعیت فعلی کارت گرافیک و پردازنده (CPU) شما را نیز نشان می‌دهد. یکی دیگر از ویژگی های این نرم افزار توانایی کنترل سرعت فن پردازنده است و با ایجاد انواع پروفایل های دلخواه، امکان تغییر سرعت آن را خواهید داشت.

نرم افزار MSI Afterburner، دارای پوسته های شخصی سازی، پشتیبانی چند زبانه و نرم افزاری مبتنی بر Furmark نیز است که اجازه می‌دهد کارت گرافیک، به حداکثر پتانسیل خود برسد.

نکات برجسته

 • رایگان بودن برنامه
 • پشتیبانی از پردازنده های اینتل
 • اورکلاک کارت گرافیک

Intel Extreme Tuning Utility ( مخفف Intel XTU)

Intel Extreme Tuning Utility (Intel XTU)

این نرم افزار مبتنی بر ویندوز توسط شرکت اینتل طراحی شده است. با استفاده از Intel XTU علاوه بر مانیتورینگ پردازنده، توانایی اورکلاک آن نیز وجود دارد. این برنامه همچنین دارای بررسی تست استرس پردازنده نیز است که سبب، کاهش احتمال مشکل در این سخت افزار خواهد شد.

اگر در هنگام اورکلاک با حالت انجماد روبرو شدید و یا احساس کردید پردازنده شما بیش از حد درگیر شده است، کافی است برنامه Intel XTU را اجرا کنید و به تنظیمات پیش‌فرض آن مراجعه کنید.این نرم افزار بسیار پیشرفته است، پس بهتر است قبل از اورکلاک توسط آن، بررسی های لازم را انجام دهید یا اگر آشنا نیستید بهتر است از برنامه های دیگر در این زمینه استفاده کنید.

نکات برجسته

 • رایگان بودن برنامه
 • پشتیبانی از پردازنده های اینتل
 • رابط کاربر پسند
 • تنظیمات پیشرفته اورکلاک

EVGA Precision X

EVGA Precision X

اگر گیمر هستید و دوست دارید، سطح کارایی لپ تاپ و یا رایانه خود را افزایش دهید باید از نرم افزار EVGA Precision X استفاده کنید. این برنامه با داشتن ۱۰ پروفایل کاربری، تنظیمات زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و برای اورکلاک پردازنده های اینتل بسیار مناسب است. البته این برنامه برای اورکلاک کارت گرافیک، فقط از سری های nvidia پشتیبانی می کند و شما برای اورکلاک کارت های گرافیک AMD باید به سراغ نرم افزار MSI Afterburner بروید.

نکات برجسته

 • رایگان بودن برنامه
 • پشتیبانی از پردازنده های اینتل
 • اورکلاک کارت های گرافیک انویدیا

AMD Ryzen Master

AMD Ryzen Master

اگر پردازنده AMD دارید، برای اورکلاک آن باید از AMD Ryzen Master استفاده کنید. این برنامه با وجود تنظیمات بسیار زیاد خود حتی باعث بهبود عملکرد حافظه های رم (RAM) نیز با بهبود پرولاک های حافظه نیز می‌شود. این برنامه فقط مخصوص پردازنده های سری رایزن است و برای اورکلاک پردازنده های اینتل باید از نرم افزارهای دیگر استفاده کنید.

نکات برجسته

 • رایگان بودن برنامه
 • پشتیبانی از پردازنده های ای ام دی
 • توانایی اورکلاک رم

CPU Tweaker

CPU Tweaker

این نرم افزار رایگان و بسیار سبک، علاوه بر داشتن امکانات نظارتی بر روی پردازنده، دارای تنظیمات اورکلاک نیز است. این نرم افزار از بروز صفحه آبی مرگ یا یخ زندگی در پردازنده نیز جلوگیری می کند. CPU Tweaker تنها یک نقطه ضعف دارد و آن هم تنظیمات و رابط کاربری سخت آن است.

نکات برجسته

 • رایگان بودن برنامه
 • پشتیبانی از سیستم عامل قدیمی
 • کم حجم و سبک

اگر تازه با مفهوم اورکلاک برخورد کرده اید، بد نیست که با برخی از سوالات مهم در این حوزه آشنا شوید تا درک بهتری از اورکلاک و افزایش توان پردازنده داشته باشید.

آیا اورکلاک پردازنده ایمن است؟

در گذشته این روش بسیار خطرناک بود، اما امروزه به دلیل پیشرفته شدن سیستم های خنک کننده، این موضوع تاحد زیادی رفع شده است.

آیا اورکلاک برگشت پذیر است؟

بله، اورکلاک در پردازنده و کارت گرافیک به سادگی قابل برگشت است.

آیا اورکلاک برای سخت افزار خطرناک است؟

اورکلاک به دلیل تولید گرمای بسیار زیاد می‌تواند خطرناک باشد، اما امروزه با رشد تکنولوژی در این حوزه این فرایند نیز نسبت به قبل ایمن تر شده است.

آیا اورکلاک ضمانت نامه را باطل می کند؟

بله، در حالت کلی ضمانت نامه شما با اورکلاک باطل خواهد شد، زیرا با اورکلاک، شما از سرعت پردازنده خود فراتر رفته اید.

این ۵ نرم افزار اورکلاک پردازنده، به عنوان بهترین های موجود در بازار شناخته شده اند. حال شما باید بسته به نیاز و  نوع پردازنده، باید یکی از این نرم افزارها را برای اورکلاک رایانه نصب نمایید، به نظر شما آیا نرم افزار بهتری در حوزه اورکلاک وجود دارد که با آن کار کرده باشید؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*