فیلترینگ

فیروزآبادی: فیلترینگ در حال کم رنگ شدن است

دبیر شورای عالی مجازی اظهار کرد فیلترینگ در کشور به مرور زمان کم رنگ می‌شود و فعلا هیچ پیام رسان و شبکه اجتماعی دیگری فیلتر نخواهد شد.

سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در تازه‌ترین اظهارات خود با اشاره به عدم ورود شورای عالی فضای مجازی به بحث فیلترینگ عنوان کرد که اتفاق آرا بر فیلتر نشدن اپلیکیشن اینستاگرام بوده و فیلترینگ در حال کم رنگ شدن است. فیروزآبادی همچنین تاکید کرد لازم است که پلتفرم‌های داخلی در ضمن پلتفرم‌های خارجی توسعه پیدا کنند.

اتفاق آرا در خصوص عدم فیلترینگ اینستاگرام

طی سال‌های گذشته تعداد زیادی از مقام‌های دولتی مصاحبه‌هایی را درباره لزوم فیلترینگ اینستاگرام انجام داده‌اند. این در حالی است که این اپلیکیشن محبوب تا امروز از فیلتر شدن در امان مانده است. دبیر شورای عالی فضای مجازی طی مصاحبه‌ای در ارتباط با همین موضوع اظهار کرد که تاکنون شورا هیچ درخواست فیلترینگی را دریافت نکرده است و حتی اکثر افراد خواستار عدم فیلترینگ اینستاگرام هستند.

بی‌توجهی دولت به پیام رسان های بومی

از طرف دیگر فیروزآبادی ضمن اشاره به این موضوع که انحصار در فضای مجازی می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به کشور وارد کند، بیان کرد که دولت هیچ توجه خاصی را به پیام رسان های بومی نمی‌کند و نسبت به آن بسیار بی‌تفاوت است. این در صورتی است که وزارت ارتباطات در سال‌های پیش وام‌های کلان زیادی را در اختیار پیام رسان های بومی قرار داده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه و در ارتباط با غیرقانونی و مافیایی بودن فروش فیلترشکن عنوان کرد که در هیچ کجای قانون فروش فیلتر‌شکن خلاف خوانده نشده است و این حوزه هیچ مافیایی فعالیت ندارد. فیروزآبادی به منظور ثبت‌نام در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشور حضور یافت و پس از ثبت نام در حضور تعدادی از خبرنگاران بیان کرد من بر این عقیده هستم که باید مرز کشور مانند دنیای فیزیکی در فضای مجازی نیز مشخص شود و هیچ‌گاه موافق فیلترینگ نبوده‌ام.

فیروزآبادی طی ششمین همایش ملی فضای مجازی پاک که در اسفند سال گذشته برگزار شده بود با اعلام این موضوع که ایران یکی از ده کشور دارای فیلترشده‌ترین اینترنت‌ها است، عنوان کرده بود حاکمیت تا آنجایی که توانش را داشته فضای مجازی را تحت نظارت و کنترل قرار داده است. اما با وجود این نظارت امکان این که بتوان به صورت کامل فضای مجازی را کنترل کرد وجود ندارد و همچنان امکان دسترسی به محتوای غیر اخلاقی در این فضا وجود دارد. وی همچنین در ادامه عنوان کرد بود که طرح مدیریت VPN قانونی به زودی نهایی خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. بحث چیز دیگریست چاره ای ندارین بدبختا . چی بهتر از اینترنت برا سرگرم کردن مردم بدبخت که گشنگی یادشون بره