قیمت خودرو‌های چینی

وظیفه تعیین قیمت خودرو‌های چینی و خارجی بر عهده شورای رقابت نیست

مشاور رئیس شورای رقابت اعلام کرد وظیفه تعیین قیمت خودرو‌های چینی و خارجی بر عهده شورای رقابت نیست و در واقع مسئولیت قیمت‌گذاری این خودروها با سازمان حمایت است.

مهدی دادفر، دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو در خصوص تفاوت نحوه فروش خودروهای خارجی نسبت به خودروهای ایرانی عنوان کرد در حال حاضر خودروسازان خارجی با این روش محصولات خود را می‌فروشند که مشتریان طی یک روز باید مراحل ثبت نام را انجام داده و مبلغ خودرو را نیز پرداخت کنند.

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو در ادامه بیان کرد در حال حاضر تمام خودروهای وارداتی به شکل CKD و با حداقل 20 درصد داخلی‌سازی به کشور وارد می‌شوند. در واقع محصولات مونتاژی به دلیل محدود بودن عرضه مشمول قیمت‌گذاری نخواهند شد. همچنین تعداد عرضه این خودروها آنچنان زیاد نیست که به ورود نهاد نظارتی به قیمت‌گذاری نیاز باشد. از این رو قیمت این محصولات توسط شرکت مونتاژ کننده تعیین خواهد شد.

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو در مورد نحوه قیمت‌گذاری خودرو‌های خارجی در بازار نیز بیان کرد:

سازمان حمایت مسئول قیمت‌گذاری خودرو‌های چینی و روسی است، اما اگر خودرویی خارجی باشد، بازار قیمت آن را تعیین می‌کند و نهاد ناظری بر آن نظارت ندارد و سازمان حمایت هم نظارت ارشادی دارد.

وظیفه تعیین قیمت خودرو‌های چینی با شورای رقابت نیست

مصطفی صفاری، مشاور رئیس شورای رقابت نیز در خصوص نحوه قیمت‌گذاری خودروهای خارجی در بازار بیان کرد شورای رقابت وظیفه تعیین قیمت خودرو‌های چینی و خارجی را ندارد و سازمان حمایت می‌بایست آن‌ها را قیمت‌گذاری کند؛ یعنی وزارت صمت به سازمان حمایت مجوز داده تا در فرایند فعالیت خودروسازان نظارت کند.

عرضه خودروهای خارجی بدون قرعه کشی

بیگی، کارشناس صنعت خودرو نیز در خصوص نحوه قیمت‌گذاری خودروهای خارجی در بازار عنوان کرد در حال حاضر قیمت خودروهای خارجی در کارخانه تعیین می‌شود و آنها طبق سیاست‌های خود این محصولات را به فروش می‌رسانند؛ یعنی در این روش دیگر قرعه کشی انجام نمی‌شود و محصولات طبق میزان تقاضا خودرو فروخته خواهند شد.

این کارشناس صنعت خودرو افزود بهترین روش فروش خودروها این است که خود کارخانه بر آن نظارت داشته باشد و قیمت آن را تعیین کند. طبق گفته بیگی برای خودروهای چینی به دلیل این که هم‌رده با سایر خودروهای خارجی است، انحصاری وجود ندارد. وی در پاسخ به این سوال که چرا در فروش خودروهای خارجی فرایند قرعه کشی انجام نمی‌شود بیان کرد:

قرعه کشی سیاست خوبی نبود و نتایج خیلی مثبتی نداشت. معمولا با این روش‌ها قیمت افزایش پیدا می‌کند و با افزایش قیمت روش‌های فروش مختلف ظاهر می‌شود. در خصوص خودرو‌های خارجی زمانی که کارخانه قیمت عجیب و غریب دهد سازمان حمایت ورود خواهد کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*