حذف اپلیکیشن های ایرانی

بیانیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حذف اپلیکیشن های ایرانی از پلی استور

مرکز ملی فضای مجازی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به حذف اپلیکیشن های ایرانی از جمله روبیکا و ذره بین در پلی استور گوگل واکنش نشان داد.

اخیرا ساخت اکانت‌های کاربران بدون اجازه آنها توسط روبیکا حواشی زیادی را به وجود آورد و باعث شد تا موجی از انتقادات نسبت به اپلیکیشن های ایرانی شکل بگیرد. در همین راستا گزارش‌دهی کاربران در فروشگاه‌های اپلیکیشن از جمله پلی استور باعث شد تا گوگل دو اپلیکیشن روبیکا و ذره بین را از فروشگاه خود حذف کند. در همین راستا مرکز ملی فضای مجازی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به حذف اپلیکیشن های ایرانی از جمله روبیکا و ذره بین در پلی استور گوگل واکنش نشان داد.

واکنش مرکز ملی فضای مجازی به حذف اپلیکیشن های ایرانی

متن بیانیه مرکز ملی فضای مجازی در مورد حذف اپلیکیشن های ایرانی در پلی استور به شرح زیر است:

در پی اقدامات انحصارگرایانه اخیر شرکت گوگل در خصوص حذف برنامک (اپلیکیشن)های پر استفاده ایرانی روبیکا و ذربین، مرکز ملی فضای مجازی ضمن محکوم نمودن این اقدام، اعلام می‌دارد که شرکت‌های مذکور با این شیوه اعمال حکمرانی سکویی در ثبات و پایداری کسب و کارهای ایرانی در بستر فضای مجازی مخاطره ایجاد نموده و از جایگاه انحصاری خود در بازار برای مقابله با ظهور رقیب در بازارهای محلی سوءاستفاده می‌کنند و بدین ترتیب حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میلیون‌ها شهروند و کسب و کار ایرانی را نقض می‌نمایند.

مرکز ملی فضای مجازی در راستای «بهبود شرایط کسب و کار مرتبط با فناوری‌‌های مجازی و بهره‌ گیری از فرصت‌های اشتغال‌ زایی و نیز رونق محتوا، خدمات و تجارت در این عرصه»، این اقدامات یک‌جانبه و مداخله‌گرایانه گوگل بدون اطلاع یا امکان دادخواهی کاربران و شرکت‌های ایرانی را مصداق نقض مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در احترام به حقوق شهروندان از جمله حق توسعه و کسب و کار قانونمند و نیز تهدید کننده حاکمیت ملی کشور در فضای مجازی محسوب می‌کند. بنابراین، این مرکز برای ایجاد شرایط رقابت منصفانه کسب و کارهای ایرانی اقدامات لازم را به عمل می‌آورد و با توجه به این که شرکت گوگل در موارد متعددی در جهان بابت نقض قوانین ضد انحصار محاکمه و مجرم شناخته شده است، این موضوع را از مجاری بین المللی و دادگاه‌های ذی‌صلاح پیگیری حقوقی می‌کند تا خسارت وارده جبران گردد و در ادامه در صورت عدم پذیرش آن شرکت و تکرار رفتار ضد رقابتی غیرقانونی، اقدامات بازدارنده قانونی را در قبال فعالیت آن در بازار ایران انجام می‌دهد.

مقتضی است وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در چارچوب حمایت از حقوق کاربران و کسب وکارها، بر اساس سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات با همکاری سایر دستگاه‌های مسئول نسبت به کاهش وابستگی به خدمات پایه کاربردی خارجی بخصوص سیستم عامل‌های ناقض حقوق کاربران، کسب و کارها و حاکمیت ملی، در اسرع وقت اقدام نماید و حمایت لازم را از خدمات پایه کاربردی داخلی به عمل آورد. همچنین، وزارت امور خارجه با همکاری قوه قضائیه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیگیری لازم را از مجامع بین المللی برای ایجاد هنجارها و سازوکارهای لازم جهت شناسایی و مواجهه با روند رو به گسترش نقص سیستماتیک حقوق دیجیتال کاربران توسط سکوهای فراملی انجام دهد.

در نهایت مرکز ملی فضای مجازی در راستای «حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه» و فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حرمت نقض حریم کاربران در فضای مجازی، اعلام می‌کند چنانچه هر خدمت و برنامک (اپلیکیشن) در مظان تخلف در خصوص نقض حریم خصوصی و دیگر حقوق کاربران باشد، موضوع را از مجاری قانونی پیگیری می‌نماید تا حقوق شهروندان و کسب و کارها صیانت گردد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. وجدانأ اصلأ متوجه دلیل حذف این برنامه ها شدید که بیانیه دادید یا خودتون رو به اون راه میزنید!!؟ آقای مسئول رئیس ارباب اپلیکیشن های شما خلاف قانون عمل کردن به جای اینکه باهاشون برخورد کنید طلبکار هم هستید؟! هیچ چیز و هیچ دلیلی نمیتونه محدود کردن اینترنت و آزادی بیان موجه جلوه بده هیچ چیز

  2. جون هر کی دوست داری جمع کن اراجیفت رو…
    بازار و تمام اپلیکیشن های مرجع دانلود نرم افزار،این اپلیکیشن رو حذف کردن،اونا مشکلی ندارن اما چون گوگل کرده باید خسارت بده!!!!خخخخخخ
    دنبال انحصاری کردن اپلیکیشن ها و اینترنت ملی و قطع دسترسی مردم به اخبار واقعی هستین،این شعر و ورها رو چرا تحویل میدین؟؟؟
    ما زیر بار استفاده از هیچ ابزار،نرم افزار و وسایل ساخت ایران نمیشیم جز خودرو که اونم دیگه چاره ای نیست