سانگ یانگ

سانگ یانگ ، خودروسازی ورشکسته که ایرانی‌ها اصرار به مونتاژ محصولاتش دارند!

سانگ یانگ به عنوان چهارمین خودروساز بزرگ کره جنوبی یک سال پس از اعلام ورشکستی با قیمت ناچیز به فروش رسید. این در حالی است که مونتاژ برخی از محصولات این خودروساز در ایران ادامه دارد.

سانگ یانگ که به عنوان چهارمین خودروساز بزرگ کشو کره جنوبی شناخته می‌شود برای نخستین بار در سال 1986 میلادی تاسیس شد و در سال 1991 نیز طی همکاری با گروه معروف دایملر توانست با استفاده از تکنولوژی مرسدس بنز محصولات باکیفیتی را به بازار عرضه کند. مدتی بعد شرکت دوو در سال 1997 به سهامدار اصلی این خودروساز تبدیل شد که هرچند عمر این همکاری بسیار کوتاه بود. سرانجام در سال 2004 شرکت معروف سایک چین توانست 51 درصد از سهام شرکت سانگ یانگ را به خود اختصاص دهد و به سهامدار اصلی آن تبدیل شود.

سانگ یانگ

این خودروساز کره‌ای به دلیل ضعف مدیریتی و استراتژی نامناسب به ناچار در سال 2009 میلادی اعلام ورشکستگی کرد. در سال 2011 نیز شرکت هندی ماهیندرا با پرداخت 463 میلیون دلار این شرکت را تحت مالکیت خود درآورد، اما هندی‌ها نیز نتوانستند راهکاری برای نجات آن پیدا کنند و این خودروساز باز هم در سال 2020 میلادی با اعلام ورشکستگی تحت نظارت دادگاه قرار گرفت.

جزئیات فروش سانگ یانگ

در حال حاضر وضعیت سانگ یانگ آنچنان نابسامان شده که مالکانش آن را با قیمت ناچیزی به استارتاپ کره‌ای ادیستون موتورز واگذار کردند. ادیستون موتورز به عنوان یک استارتاپ سازنده وسایل نقلیه برقی حوزه حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس‌های برقی شناخته می‌شود که حدود شش سال قبل تاسیس شده است. طبق خبرهای منتشر شده مبلغ این معامله حدود 260 میلیون دلار بوده و به احتمال زیاد تا پایان ماه نوامبر سال جاری مراحل انتقال آن نهایی خواهد شد.

سانگ یانگ

اتوبوس برقی شرکت کره‌ای ادیسون موتورز

با وجود این که مالکیت سانگ یانگ به‌زودی تغییر پیدا خواهد کرد، اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این خودروساز آینده روشنی را نخواهد داشت؛ چرا که در بازار برندهای متعددی حضور دارند و رقابت شدیدی در این حوزه دیده می‌شود، از این رو احیای دوباره این برند بسیار دشوار خواهد بود. همچنین ارزش برند این خودروساز کره‌ای طی یک دهه گذشته حدود 200 میلیون دلار کاهش پیدا کرده و اکنون فروش آن به یک استارتاپ نوپا آن هم با قیمت ناچیز به خوبی آینده نامشخص این خودرو را نشان می‌دهد.

گفتنی است در حالی که سانگ یانگ در سال 2020 میلادی اعلام ورشکستگی کرده بود و اکنون نیز به حراج گذشته شده، اما خودروسازان ایرانی همچنان در حال مونتاژ برخی از محصولات آن مانند رکستون G4 و تیوولی هستند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. البته اینم اضافه کنم شروع اولیه شرکت به ۱۹۵۴ برمیگرده

  2. نمیدونم چرا تو همه خبرگزاری ها سال ۱۹۸۶ سال شروع به کار شرکت سانگ یانگ گفته میشه در صورتی و سال ۱۹۶۸ درسته
    مطلب دوم محصولات سانگ یانگ ترکیدش میارزه به خودروهای چینی