بازار خودرو

قیمت خودرو در بازار کاهشی شد؛ آیا بازار خودرو آرام گرفته است؟

به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان تهران، بازار خودرو هم‌اکنون شرایط آرامی دارد و خودروها کاهش قیمت را تجربه‌ کرده‌اند.

سعید موتمنی،‌ رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با اشاره به این که قیمت خودروهای پرتیراژ‌ کاهش پیدا کرده است، عنوان کرد وضعیت بازار خودرو هم‌اکنون آرام است و خودروها در مقایسه با ۱۰ روز پیش کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

مثلا پژو پارس تا پیش از این با قیمت ۳۰۰ تا ۳۰۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد،‌ اما هم‌اکنون قیمت این خودرو به ۲۷۳ تا ۲۷۵ میلیون تومان رسیده است. سمند EF7 نیز تا پیش از این ۳۵۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود،‌ اما در حال حاضر می‌توان با مبلغی در حدود ۳۲۴ تا ۳۲۵ میلیون تومان اقدام به خرید این خودرو کرد. همچنین محصولات گروه خودروسازی سایپا نیز کاهش قیمت ۲ تا ۳ میلیون تومانی را تجربه کرده‌اند.

موتمنی ادامه داد همچنان خریدار زیادی به بازار مراجعه نمی‌کند و بازار تنها پذیرای معاملات واقعی است. متقاضیان خودرو تنها مصرف‌کنندگان واقعی هستند و کسی برای سرمایه‌گذاری به سراغ خرید خودرو نمی‌رود. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان تهران با اشاره به طرح آزادسازی مشروط واردات خودرو،‌ عنوان کرد در صورتی که ورود خودرو به کشور آزاد شود،‌ بازار تعادل را به ویژه در زمینه اتومبیل‌های خارجی تجربه خواهد کرد و این اتومبیل‌ها با کاهش قیمت مواجه خواهند شد،‌ اما به دلیل این که تاکنون ممنوعیت واردات رفع نشده است،‌ بازار تأثیر خاصی نپذیرفته است.

تعداد فروشندگان در بازار خودرو از خریداران بیشتر شده است

وی در ادامه با اشاره به این که آزادسازی سند خودروهای در رهن شرکت‌ها اصلی‌ترین دلیل کاهش قیمت‌ها است،‌ بیان کرد افرادی که به منظور سرمایه‌گذاری در طرح‌های فروش شرکت‌ها ثبت نام کرده بودند، به دلیل این که سند خودروها تا یک سال در رهن خودروسازان باقی می‌ماند،‌ نمی‌توانستند اقدام به فروش کنند. اکنون که فک رهن زودتر از موعد خودروها امکان‌پذیر شده است،‌ این افراد به سراغ فروش خودروهای خود رفته‌اند. به این دلیل هم‌اکنون تعداد فروشندگان در بازار از خریداران بیشتر شده است.

موتمنی در انتها خاطرنشان کرد یقینا با عرضه خودروی بیشتر به بازار، قیمت کارخانه‌ای و بازار خودروها به هم نزدیک‌تر خواهد شد. از آن‌جایی که هم‌اکنون فروش نسبت به تقاضا بیشتر شده است و خودروهایی که سند آن‌ها فک رهن شده نیز به بازار عرضه شده‌اند،‌ قیمت‌ها در مقایسه با ۱۰ روز قبل کاهش پیدا کرده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. کاهشی شدن قیمت خودرو، مربوط میشه به دوره رکود تورمی

    فاجعه هست که کاهشی شده چون مردم توان خرید ندارند و تولید هم با این قیمت صرفه نداره