AMD رسما مشخصات فنی پردازنده موبایل Kaveri را منتشر نمود

شرکت AMD امروز صبح به طور کاملا غیر منتظره، مشخصات تراشه های موبایل Kaveri خود را در وب سایت خود اعلام کرد. تراشه های Kaveri از نوع APU (پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی بر روی یک تراشه) هستند. البته انتظار میرود این مشخصات خالی از اشتباه نباشند.

شرکت AMD تراشه های خانواده Kaveri را در اوایل سال جاری برای کامپیوتر های رومیزی ارائه کرد اما از آنجا که پردازنده های APU این شرکت تاکنون توانسته است موفقیت قابل توجهی را در زمینه پردازش گرافیکی بدست بیاورد، منتظر بودیم، طبق اعلام قبلی این شرکت، نسل موبایل این نوع پردازنده ها نیز در نیمه اول ۲۰۱۴ معرفی شوند.

همه میدانیم که میزان مصرف باطری در وسایل موبایل، مهمتر از دیگر مسایل است. از آنجا که AMD همیشه توانسته در طراحی های خود با این مسئله به خوبی کنار بیاید، باید دید که کفه ترازو برای کدامیک سنگین تر است: کاآیی بالاتر یا مصرف برق کمتر. باید توجه داشت که اینتل هم بیکار ننشسته و در حال ارتقاء تکنولوژی مربوط به خود برای پردازنده های ARM و تبلت های اندرویدی است.

AMD پس از ارائه پردازنده های Richland اقدام به معرفی سری Kaveri کرده است که به علت استفاده از تعداد ترانزیستور های بیشتر، ویژگیهای پیشرفته تری همچون بازدهی بالاتر و پردازش گرافیکی روانتر را به ارمغان خواهد آورد. میتوان گفت تراشه Kaveri رقیب جدی برای پردازنده های نسل چهارم اینتل معروف به Haswell است. باید گفت گرچه مشخصات اعلام شده در وب سایت AMD کامل به نظر میرسد اما دیدن تغییرات ریز و درشت در لحظات آخر، دور از انتظار نیست.

با نگاهی به جدول بالا فقط یک مدل ۱۷ وات APU در بین سری کاوری دیده میشود (A6-7000) در حالی که سری Richland دو مدل ۱۷ وات ارائه داده بود. این مدل تنها با سرعت پردازش ۲.۲GHz در حالت نرمال و ۳.۰GHZ در حالت توربو، APU نسبتا ضعیفتری نسبت به همردیفان خودش محسوب میشود گرچه در حالت توربو افزایش ۲۰۰MHz نسبت به سری Richland نشان میدهد. افزایش سرعت پردازش گراقیکی، نیاز به افزایش سرعت پردازشی حافظه های رم را نیز بدنبال داشته است بطوریکه APU های سری کاوری به رم DDR3 با حداقل سرعت کلاک ۱۶۰۰  نیازمند خواهند بود.

APU های ۱۹ وات این سری مجهز به دو ماژول Steamroller بوده و سرعت پردازشی GPU آنها نیز بالاتر است اما در مقابل، توان مصرفی بالاتری نیز دارند. در این ردیف، مدلهای A8-7100 و A10-7300 را داریم. به اضافه FX-7500 که نماینده کلاس بالاتر از A10 برای لوازم موبایل خواهد بود. درست است که FX از رده A خارج شده اما شماره بندی آن در ادامه رده A قرار میگیرد.

در گروه ۱۹ وات، پردازنده های مرکزی تقریبا باسرعتی مشابه و نزدیک به هم کار میکنند. سرعت سه مدل بالا برای حالت نرمال، به ترتیب از ۱.۸GHz تا ۲.۱GHZ و برای حالت توربو از ۳.۰GHz تا ۳.۳GHz متغیر است.با این وجود، یک افزایش ۴۰۰MHz برای حالت نرمال و ۶۰۰MHz باری توربو نسبت به سری Richland دیده میشود. برای این مدلها هم حداقل سرعت پردازشی حافظه RAM بالاتر از DDR3 1600 مورد نیاز است.

در آخر، APU های ۳۵ وات AMD را مورد مقایسه قرار میدهیم. قرار گرفتن APU های ۳۵ وات پس از ردیف ۱۹ وات نشانگر آنست که AMD از سری ۲۵ وات Kaveri صرف نظر کرده است. گروه ۳۵ وات شامل سه مدل A8-7200P و A10-7400P و در آخر FX-7600P خواهد بود و پسوند P در آخر نام آنها نشاندهنده توان مصرف ۳۵ وات است. از نظر سرعت پردازش میتوان گفت که این گروه، نسبت به سری Richland تغییر محسوسی نشان نمی دهند و کارآیی بالاتر خود را از معماری پیشرفته تری که در آنها بکار رفته است کسب خواهند کرد مثل قابلیت کار در حالت توربو برای مدت طولانی تر.

پردازنده گرافیکی (GPU) بکار رفته در این APU ها به ترتیب مدل، از سه نوع ۲۵۶،۳۸۴ و ۵۱۲ برای پردازش رشته ایstream) processor) استفاده میکنند. (stream processor ها از فناوری جدید AMD برای کارهای محاسباتی سنگین نظیر تحقیقات علمی و امور مالی بهره میبرد). اگرچه هسته پردازنده گرافیکی این گروه با سرعت ۶۸۶MHz کار میکند که نسبت به سری Richland یک پله عقب تر قرار میگیرد اما با توجه به معماری GCN بکار گرفته در سری Kaveri، مسلماً APU های Kaveri کارآیی بالاتری از Richland نشان خواهند داد. ساختار پیچیده معماری بکار رفته در سری Kaveri کار انتقال اطلاعات و ایجاد رابطه بین حافظه رم و GPU را بسیار دشوار میکند به همین خاطر، حداکثر سرعت حافظه رم برای دو مدل A8 و A10، ۱۸۶۶MHz خواهد بود ولی مدل FX قادر است با حافظه هایی با سرعت ۲۱۳۳MHz نیز کار کند.

در کنار گروههای فوق که سری استاندارد APU های AMD محسوب میشوند، سری دیگری به نام Pro نیز معرفی شده است اما بعلت جدید بودن این سری از APU ها، هنوز AMD اطلاعات بیشتری درباره آنها ارائه نداده است. مدلهای A10 Pro-7350B، A8 Pro-7150B و A6 Pro-7050B جزو این سری میباشند.

از نظر دارا بودن ویژگیهای خاص، تنها مدل A10 به TrueAudio مجهز خواهد بود و مدل A8 این خاصیت را نخواهد داشت. A6 نیز از قابلیت Dual Graphics بی بهره خواهد بود اما در مقابل فقط A6 است که از ویژگی ARM TrustZone بهره مند خواهد بود.

عرضه APU های موبایل سری Kaveri، در امتداد محصولات اخیر این شرکت، یعنی APU های سری Beema، برنامه های تولیدی تراشه های پیشرفته AMD را برای سال ۲۰۱۴ تقریبا به پایان میرساند. اگر چه نمیتوان صرفاً با بررسی مشخصات ارائه شده در جدول ها، درباره کارآیی و بازدهی واقعی این محصولات قضاوت کرد اما این اطلاعات، نشاندهنده چشم اندازی از تصمیمات AMD برای بالا بردن قدرت پردازش محصولات خود از جمله سری APU های Kaveri در آینده نزدیک خواهد بود.

منبع : anandtech

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*