ورود خودرو با قیمت کمتر از ۸۰۰ میلیون تومان

انتظار ورود خودرو با قیمت کمتر از 800 میلیون تومان را نداشته باشید

کارشناسان خودرو معتقدند که نباید انتظار ورود خودرو با قیمت کمتر از ۸۰۰ میلیون تومان را داشت؛ اما دلایل این ادعا را در ادامه بررسی می‌کنیم.

پس از آزادسازی واردات خودرو و تصویب شدن کلیات آن صحبتی از تعرفه گمرک و واردات نشد و وزارت صمت هم اعلام کرد به زودی جزئیات طرح واردات را منتشر می‌کند. همان‌طور که می‌دانید، دولت معتقد است باید خودروهایی وارد کشور شود که مقرون به صرفه و اقتصادی باشند تا اقشار مختلف مردم بتوانند نسبت به خریداری آنها اقدام کنند.

ورود خودرو با قیمت کمتر از ۸۰۰ میلیون تومان امکان پذیر نیست

بسیاری از کارشناسان معتقدند که یکی از مهم‌ترین مسائل پیرامون واردات خودرو و اقتصادی بودن آنها این است که تعرفه گمرک منطقی و پایین باشد، وگرنه هیچ پیشرفتی در بازار خودرویی کشور مشاهده نخواهیم کرد. در واقع کارشناسان می‌گویند اگر نظام تعرفه گمرک بدون تغییر بماند یا تغییر محسوسی نداشته باشد، نباید انتظار داشته باشیم که خودرویی زیر قیمت 800 میلیون تومان وارد کشور شود.

ورود خودرو با قیمت کمتر از ۸۰۰ میلیون تومان

به گفته فربد زاوه، هر گونه اعمال محدودیت در واردات خودرو باعث می‌شود تا بازار خودرو ملتهب و تأثیرپذیر شود. البته در کنار این موضوع هزینه‌ها و مسئله مربوط به تعرفه گمرک نیز وجود خواهد داشت و تأثیر خود را می‌گذارد. در این چند روز شایعات زیادی پیرامون واردات مطرح شده و یکی از آنها این است که دولت و وزارت صمت قصد دارند واردات خودرو را خود به دست بگیرند.

به عقیده آقای زاوه اگر این اتفاق بیفتد و این صحبت‌ها صحت داشته باشند، فرآیند واردات خودرو با اختلال اساسی مواجه می‌شود. یکی دیگر از کارشناسان صنعت خودروسازی کشورمان خاطرنشان کرد مشخص نیست آئین نامه اجرایی طرح واردات خودرو چیست و اگر سقف ارزشی بگذارند، تعداد واردات محدود می‌شود.

ورود خودرو با قیمت کمتر از ۸۰۰ میلیون تومان

به گفته دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، قرار بر این شده بندی قانونی در قیمت گذاری خودروهای وارداتی صورت بگیرد و گزینه‌های دیگر مانند نرخ ارز، کالای داخلی و میزان عوارض در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است که سال گذشته نرخ ارز 4200 تومانی بوده، ولی امسال 24 هزار تومانی محاسبه خواهد شد و مسئله این است که تعرفه واردات خودرو نیز هیچ تغییری نکرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اعلام آزاد شدن واردات خودرو گفته بود قرار است خودروهای وارداتی وارد بازار شود که همراه با برخی محدودیت‌ها از جمله قیمت و مصرف سوخت خواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*