گوگل کروم ۱۰۳

گوگل کروم ۱۰۳ با قابلیت افزایش سرعت باز شدن صفحات منتشر شد

گوگل کروم ۱۰۳ با امکانات جدید منتشر شد. در این نسخه سرعت باز شدن صفحات وب بیشتر می‌شود. اما چه قابلیت‌های دیگری را ارائه می‌کند؟

گوگل با انتشار مرورگر گوگل کروم ۱۰۳، به چرخه پرسرعت انتشار بروزرسانی‌های مرورگر وب خود ادامه داد. این نسخه که ساعاتی پیش منتشر شده، شامل بارگذاری سریع‌تر صفحات، فونت‌هایی برای وب اپلیکیشن‌ها و ابزارهای بیشتری برای جلوگیری از نوتیفیکیشن‌های مزاحم است.

سرعت بارگذاری سریع‌تر صفحات

گوگل مدام در حال کار برای سریع‌تر کردن کروم است و نسخه ۱۰۳ این درخواست را بهبود می‌بخشد. پشتیبانی از کد پاسخگویی 103 Early Hints HTTP به گوگل کروم ۱۰۳ اضافه شده است. اکثر مرورگرهای مدرن از جمله کروم، پیش از آنکه روی یک لینک کلیک کنید آن را بررسی و واکشی می‌کنند. 103 Early Hints HTTP این فرآیند را کمی سریع‌تر می‌کند و حتی یک کمی سرعت بیشتر هم در دنیای اینترنت مهم است.

گوگل کروم ۱۰۳

استفاده وب اپلیکیشن‌ها از فونت‌های محلی

ظاهراً هر نسخه جدیدی از کروم که عرضه می‌شود، پیشرفت‌هایی برای وب اپلیکیشن‌ها را هم به همراه دارد. این پیشرفت در گوگل کروم ۱۰۳ شامل دسترسی به فونت‌های محلی می‌شود. در واقع وب اپلیکیشن‌ها در این نسخه می‌توانند به فونت‌های نصب شده روی گوشی شما دسترسی پیدا کنند. در حال حاضر آن‌ها برای وارد کردن فونت‌ها به مجوز شما احتیاج دارند، اما ممکن است این تغییر کند تا شبیه به اپلیکیشن‌های ذاتی سیستم عامل شود.

مسدود کردن نوتیفیکیشن‌ها فوری با استفاده از ماشین یادگیری

گوگل کروم امکانات زیادی برای شناسایی وب‌سایت‌های مخرب دارد. حالا نسخه ۱۰۳ آن با استفاده از ماشین یادگیری که در سرتاسر مرورگر اجرا می‌شود (و البته داده‌های کاربر را هم برای گوگل نمی‌فرستد)، این ویژگی‌ها را بهبود می‌بخشد.

ماشین یادگیری به گوگل کمک می‌کند تشخیص دهد که شخصی علاقه‌ای به دریافت نوتیفیکیشن‌ها از یک وب‌سایت را ندارد. سپس جلوی نوتیفیکیشن‌های فوری ارسالی را می گیرد. اگر هم برخلاف تصمیم گوگل فکر می‌کنید، می‌توانید روی دکمه “Allow for this site” کلیک کنید تا نوتیفیکیشن‌ها برایتان ارسال شود.

حذف فید Discover از صفحه تب جدید در اندروید

صفحه New Tab در نسخه اندروید گوگل کروم چیزهای زیادی برای نشان دادن دارد. یک نوار جستجو، سایت‌هایی که زیاد آن‌ها را تماشا می‌کنید و بخشی در زیر به نام فید Discover این صفحه را تشکیل می‌دهند. خبر خوب اینکه اکنون فلگ جدیدی اضافه شده که می‌توانید این فید را حذف کنید.

گوگل کروم ۱۰۳

برای این کار کافیست در نوار آدرس مرورگر کروم اندروید chrome://flags#feed-ablation را وارد کنید. سپس این فلگ را به حالت فعال دربیاورید تا این فید از صفحه تب جدید حذف شود. البته این قابلیت به صورت آزمایشی ارائه شده، ولی قطعاً به زودی به نسخه پایدار هم اضافه خواهد شد.

چه چیزهای جدید دیگری اضافه شده است؟

گوگل اکنون هر چهار هفته (یعنی هر ماه) یک نسخه جدید کروم با امکانات جدید و مهمی را ارائه می‌کند. این نسخه نیز به جز امکانات بالا، تغییرات دیگری را نیز دریافت کرده که در ادامه با آن‌ها آشنا شوید:

  • فرمت فایل تصویری AVIF از طریق Web Share قابل اشتراک‌گذاری است.
  • Gampepad API اکنون نیازمند یک کانتکس امن است.
  • Battery Status API دیگر در کانتکس‌های غیرامن پشتیبانی نمی‌شود؛ به خصوص صفحات HTTP و آی‌فریم‌های HTTPS قرار گرفته در صفحات HTTP.

چگونه گوگل کروم ۱۰۳ را دریافت کنیم؟

هر زمانی که بروزرسانی جدیدی برای کروم منتشر شود، این مرورگر به صورت پیش‌فرض روی دیوایس شما بروزرسانی خواهد شد. اگر می‌خواهید از نسخه نصب شده کروم روی دستگاهتان مطلع شوید، وارد منوی اصلی شده، روی Help کلیک کرده و سپس روی گزینه About Google Chrome کلیک کنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*