لاکهید مارتین تولید سلاح لیزری ATHENA را آغاز کرد

با پیشرفت علم و تکنولوژی هر روز شاهد به حقیقت تبدیل شدن چیز هایی هستیم که پیش از این فقط آنها را در فیلم های علمی تخیلی می دیدیم.سلاح لیزری هم یکی از همین موارد است ، ابزاری هولناک که در سری فیلم های جنگ ستارگان اوناع و اقسام آن را دیده بودیم.حالا سلاح های لیزری به واقعیت تبدیل شده و دولت ها و سازمان های بسیاری در سراسر جهان در حال توسعه آن می باشند.

مجموعه‌ی لاکهید مارتین هم یکی از شرکت هایی است که در حال ساخت و توسعه سلاح لیزری خود می باشد.لاکهید مارتین شرکت هوافضا، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات آمریکایی است، که در ماه مارس سال ۱۹۹۵ از به‌هم پیوستنِ شرکت‌های لاکهید کورپوریشن و مارتین مریتا، در شهر بتزدا، مریلند تشکیل شد.این شرکت از آغاز تولید سیستم سلاح لیزری ATHENA خود در کارخانه‌ی واشنگتن خبر دارد. این ماژول سلاح لیزری قدرتمند به عنوان قلب یک سیستم ۶۰ کیلووات طراحی شده برای وسایل نقلیه‌ی ارتش ایالات متحده، بکار گرفته می‌شود.

سلاح لیزری ATHENA قابل کنترل توسط یک نفر بوده و از ماژول‌های لیزری فیبر چندگانه ساخته شده که نه تنها امکان انعطاف‌پذیری بیشتر را می‌دهند، بلکه امکان از کار افتادن سلاح را در صورت سوءعمل‌های جزئی کاهش می‌دهند، به این ترتیب نیاز به تعمیرات مداوم نمی‌باشند. لاکهید مارتین همچنین اشاره کرده که طراحی ماژولار این سلاح به معنلی تنوع کاربرد آن نیز است. این ماژول‌ها که با استفاده از اجزای لیزری فیبر پیشرفته طراحی شده‌اند، می‌توانند با اتصال به یکدیگر لیزرهای تا ۱۲۰ کیلووات را تولید کنند.

ATHENA-laser-weapon-1

ATHENA در ماه مارس مورد تست قرار گرفت که در طی آن توانست یک خودروی پیکاب را با لیزر ۳۰ کیلوواتی بسوزاند. لاکهید گفته این لیزر بر اساس ترکیب پرتوی طیفی است که شامل محدودیت سایر ماژول‌های لیزری نمی‌باشد. فیبرهای اپتیکال انعطاف‌پذیر هستند، به این ترتیب لیزر می‌تواند هزارها متر طول داشته باشد. علاوه بر این لیزرهای فیبری بسیار بادوام هستند و پرتوی باکیفیتی را با بهره وری ۵۰ درصدی الکتریسیته نسبت به لیزرهای حالت جامد ارائه می‌کنند.

ایان مک‌کینی، از مجموعه‌ی لاکهید مارتین گفته است:

یک سیستم لیزری قوی با نتایج شکست کمینه از ادغام لیزرهای ماژولار فیبری بدست آمده است. با لیزرهای ماژولار، احتمال شکست کامل یک سیستم به دلیل اشکالات کمتر می‌شود. تولید نیز به دلیل بازتولید اجزای ماژول مقرون به صرفه‌تر است.

همچنین ببینید :

منبع : gizmag

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*