پردازنده پرچمدار Core i9-13900K اینتل

پردازنده Core i9-13900K اینتل؛ پرچمداری پرسرعت و بسیار امیدوارکننده

پردازنده پرچمدار Core i9-13900K اینتل توانسته نتایج اولیه فوق‌العاده‌ای را در بنچمارک‌ها ثبت کند و این نویدبخش آینده امیدوارکننده پردازنده‌ها است.

بار دیگر پردازنده پرچمدار سری Raptor Lake اینتل دیده شد. این بار یک نمونه مهندسی‌سازی شده جدید پردازنده Core i9-13900K اینتل در بنچمارک‌ها ظاهر شده که نتایج به دست آمده آن سرعت کلاک بیشتری را نسبت به نمونه قبلی نشان می‌دهد.

این نمونه در ابتدا توسط انجمن گفتگوی چینی Chiphell که منبع بسیاری از اخبار مربوط به پردازنده‌های معرفی نشده است، کشف شد. این پردازنده روی چیپ ES3 در پلتفرم بنچمارک‌گیری CPU-Z ظاهر شده است.

این نتایج مربوط به نمونه پیش تولیدی پردازنده Core i9-13900K اینتل هستند

چیزی که ما در اینجا می‌بینیم، این است که عملکرد پردازنده Core i9-13900K اینتل می‌تواند روی حالت تک هسته‌ای تا فرکانس ۵.۵ گیگاهرتز افزایش پیدا کند، در حالی که فرکانس آن در حالت چند هسته‌ای نیز تا ۵.۳ گیگاهرتز ارتقا پیدا می‌کند. البته در حالت چند هسته‌ای، هسته‌های قدرتمند استفاده می‌شوند و هسته‌های کارآمد به کار گرفته نمی‌شوند. این چیپ موفق شده در سینگل ترد ۸۰۰ امتیاز و مالتی ترد نیز ۱۵،۰۰۰ امتیاز را کسب کند.

پردازنده پرچمدار Core i9-13900K اینتل

افشاکننده این اطلاعات در بازار سیاه چین یک نمونه اولیه ES1 این پردازنده را هم به دست آورده که البته سرعت کمتر از حد انتظار ما دارد. این نمونه در سینگل ترد ۴۰۰ امتیاز و در مالتی ترد نیز ۱۳،۰۰۰ امتیاز را به دست آورده است. فرکانس مدل ES1 نیز تنها تا ۴.۵ گیگاهترز بالا می‌رود. البته از آنجا که این فقط یک نمونه اولیه است، بدیهی است که سرعت کلاک کمتر از انتظاری نسبت به نسخه نهایی داشته باشد.

ما همچنین اخیرأ نمونه اولیه ES پردازنده Core i9-13900K اینتل را نیز دیده‌ایم که روی تمام هسته‌های خود حداکثر فرکانس کندتر ۳.۸ گیگاهرتزی را ارائه می‌کند که همان هم سطح عملکرد چند هسته‌ای امیدوارکننده‌ای را نسبت به مدل 12900K نسل گذشته نشان می‌دهد.

در حال حاضر نمی‌توانیم توان اصلی پردازنده نسل جدید اینتل را محک بزنیم و CPU-Z هم هیچوقت معیار اصلی ما برای محک زدن توان یک پردازنده نبوده است. در واقع این نتایج فقط تا حدودی نشان می‌دهند که چه انتظاری باید از نسل Raptor Lake داشته باشیم. آنچه که در اینجا مهم است، رکورد سرعت کلاک ثبت شده است که در آزمون‌های اولیه عدد ۵.۵ گیکاهرتز به دست آمده و نسخه نهایی قطعاً می‌تواند از این هم سریع‌تر باشد.

پردازنده پرچمدار Core i9-13900K اینتل

در حال حاضر پردازنده Core i9-12900KS هم همین فرکانس را ارائه می‌کند. اما بر اساس شایعات سرعت کلاک پردازنده Core i9-13900K اینتل تا ۵.۸ گیگاهرتز هم ارتقا پیدا میکند. حتی برخی شایعات به سرعت ۶ گیگاهرتزی هم اشاره دارند.

در مجموع عملکرد سری Raptor Lake نوید پیشرفت خوبی نسبت به سری Alder Lake را می‌دهد. ضمن اینکه نسل سیزدهم پردازنده‌های اینتل، فناوری تثویت کش را هم در اختیار گیمرها ارائه می‌کنند که خبر خوبی برای آن‌ها است.

آیا Raptor Lake می‌تواند برای AMD نگران‌کننده باشد؟

در حالی که بر اساس شایعات، عملکرد نسل جدید پردازنده‌های اینتل فوق‌العاده است، پردازنده‌های نسل Zen 4 شرکت AMD در بخش گیمینگ چیزهای هیجان‌انگیزی برای گیمرها دارند. از برخی جهات نبرد پردازنده‌های نسل بعدی مسابقه‌ای برای افزایش سرعت کلاک است؛ زیرا پردازنده‌های Zen 4 نیز به طرز قابل توجهی فرکانس‌ها را افزایش می‌دهند.

پردازنده Zen 4 کمپانی AMD

در حال حاضر پردازنده عرضه نشده Ryzen 9 7950X (پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD) توانسته بدون اورکلاک هم در بخش چند هسته‌ای و هم تک هسته‌ای تا فرکانس ۵.۵ گیگاهرتزی بالا برود. به خاطر داشته باشید که این نتایج هم مربوط به نسخه اولیه و عرضه نشده ابن پردازنده است.

هر دو نسل پردازنده‌ها بسیار امیدوارکننده ظاهر شده‌اند و برنده اصلی این رقابت هیجان انگیز، بی‌شک مشتریان هستند. پردازنده‌های سری Ryzen 7000 اینتل احتمالأ اواخر سپتامبر با اوایل اکتبر عرضه می‌شوند، در حالی که پردازنده‌های نسل Raptor Lake اینتل هم باید در ماه اکتبر وارد بازار شوند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. پول برقی هم که میاد قشنگه :))