حالت قرنطینه iOS 16

حالت قرنطینه iOS 16 امنیت آیفون را بی‌نقص و عالی می‌کند

اپل با اضافه کردن حالت قرنطینه iOS 16 می‌خواهد امنیت گوشی‌های آیفون را ارتقا دهد. این قابلیت که Lockdown Mode نام دارد به زودی عرضه می‌شود.

اپل روز چهارشنبه از یک بخش جدید نرم افزاری برای آیفون و مک به نام حالت قرنطینه یا Lockdown Mode رونمایی کرد که امکانات خاصی را برای مبارزه با جاسوس افزارهای دولتی غیرفعال می‌کند. غول فناوری آمریکایی می‌گوید این ویژگی جدید یک محافظ قدرتمند اختیاری را در اختیار صاحبان دستگاه‌ها مثل روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر قرار می‌دهد که بیشتر در معرض نفوذ نرم افزارهای جاسوسی توانمند دولتی هستند.

این ویژگی پس از سال‌ها آماده بهره‌برداری شده و با iOS 16 در دسترس کاربران آیفون قرار می‌گیرد. سازندگان نرم افزارهای جاسوسی مثل NSO Group ،Candiru و Cytrox اکسپلویت‌هایی را می‌سازند که از طریق محافظ‌های امنیتی دستگاه برای نفوذ و نصب نرم افزارهای جاسوسی توسط مشتریان دولتی استفاده می‌کنند. اپل معمولاً با بروزرسانی‌های امنیتی که برای دستگاه‌هایش منتشر می‌کند،‌ تلاش‌های گسترده‌ای را برای محافظت از آیفون‌های خودش در برابر تهدید‌های امنیتی و جلوگیری از نفوذ این نوع اکسپلویت‌ها انجام می‌دهد. ولی همیشه این تلاش‌ها موفقیت آمیز نبوده است.

محققان امنیتی می‌گویند که خواندن پیام‌ها، گزارش تماس‌ها، دانلود تصاویر، ضبط مخفیانه میکروفون و تماس‌های صوتی، عکس گرفتن با دوربین گوشی و دسترسی به رمزهای عبور و ردیابی در لحظه موقعیت مکانی کاربران از جمله کارهایی است که نرم افزارهای جاسوسی دولتی قادر به انجام آن هستند.

حالت قرنطینه iOS 16 چگونه کار می‌کند؟

حالت قرنطینه iOS 16

کاربرانی که معمولاً مورد حمله این نرم افزارهای جاسوسی قرار دارند، می‌توانند با استفاده از حالت قرنطینه iOS 16 اپل برخی از ویژگی‌های دستگاه خود را غیرفعال کنند. به طور مثال کدهای قابل اجرا در اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها را محدود می‌کنند و فعالیت‌های گسترده در دیگر برنامه‌های اپل مثل iMessage و FaceTime را هم محدود می‌کنند؛‌ زیرا این‌ها بخش‌هایی هستند که معمولاً تحت نفوذ قرار می‌گیرند.

قابلیت Lockdown Mode همچنین از نصب پروفایل‌های پیکربندی توسط آیفون‌ها و کامپیوترهای مک جلوگیری می‌کند که معمولاً توسط سازمان‌ها برای تنظیمات و محافظت‌های امنیتی در سراسر دستگاه‌ها ارائه می‌شود. وقتی اتصال سیمی مسدود شود، حالت قرنطینه iOS 16 فعال می‌شود و از دانلود داده‌های دستگاه توسط سخت افزارهای مختلف جلوگیری می‌کند.

اپل در بیانیه‌ای اعلام کرده که این ویژگی جدید سیستم دفاعی دستگاه را سخت‌تر می‌کند و عملکردهای خاص آن را محدود می‌کند تا سطح حملاتی که توسط نرم افزارهای جاسوسی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند، به شدت کاهش می‌دهد. این قابلیت همراه با آی او اس ۱۶، آیپد او اس ۱۶ و مک او اس ونتورا به دستگاه‌های اپل اضافه می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*