تاریخچه نمایشگاه جیتکس دبی

نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۵ از امروز در برج تجاری دبی آغاز به کار کرد. این نمایشگاه ساعتی قبل توسط حمدان بن محمد راشد ولیعهد ۳۲ ساله دبی افتتاح شد.نمایشگاه جیتکس دبی (GITEX) یکی از مهمترین و معتبرترین نمایشگاه های کامپیوتر، الکترونیک و فناوری در خاورمیانه است. این نمایشگاه به صورت سالانه و در مرکز تجارت جهانی دبی برگزار می شود.

عنوان GITEX بر گرفته از عبارت Gulf Information Technology Exhibition و به معنای “نمایشگاه فناوری اطلاعات خلیج” می باشد. این نمایشگاه که ظرفیت بازدید ۱۳۸.۰۰۰ شرکت کننده در آن واحد را دارد، در سال ۲۰۰۹ توانست ۱۵۰.۰۱۹ نفر را برای بازدید از جیتکس دبی مجاب کند. در آن سال ویندوز ۷ مایکروسافت نیز در این نمایشگاه رونمایی شد.

معمولا مصرف کنندگان و شرکت های بزرگی از شرق و غرب جهان به نمایشگاه جیتکس می آیند که همین امر موجب کسب اعتبار جهانی برای این نمایشگاه شده است. در گذشته شرکت های بزرگی مثل مایکروسافت، دل، اتصالات و ای ست در این نمایشگاه حضور پیدا کرده اند. نمایشگاه جیتکس دبی در سال ۲۰۰۹ میزبان ۱۵۰.۰۱۹ بازدیدکننده از ۱۲۱ کشور جهان بود. طبق آمار اعلام شده توسط مسئولین این نمایشگاه، در جیتکس سال ۲۰۱۲ از میان بازدیدکنندگان سهم خاورمیانه ۶۰ درصد، آفریقا ۱۹ درصد، آمریکا ۱۳ درصد، شرق و شمال آسیا ۴ درصد و همچنین سهم اروپا نیز ۴ درصد بوده است. آمار نشان دهنده این است که سهم آفریقا نسبت به سال قبل (۲۰۰۱) به میزان ۲۴ درصد افزایش پیدا کرده است. این نمایشگاه برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ راه اندازی شد و در آن زمان نامش GITE بود که رفته رفته به GITEX تغییر یافت.

GITEX-1

در جیتکس سال ۲۰۱۴ غول های بزرگ فناوری همچون  Apple ،HP ،Samsung ،Lenovo ،Dell ،Toshiba ،Blackberry ،Siemens و Better Life حضور پیدا کردند و همین حضور ستاره های جهان فناوری، اعتبار عجیب و غریبی نصیب جیتکس کرد. از برخی اتفاقات مهم که در جیتکس سال گذشته رخ داد می توان به تولید تلویزیونی ۳ بعدی، بدون عینک، با فرمت فورکی، و همچنین تبلت ۷ اینچی سه بعدی و اسمارت فون سه بعدی توسط شرکت Aries Group دبی، رونمایی از حرفه ای ترین ارتباط زنده راه دور مشتری و بانک به نام Avaya Smart Connect، صفحه نمایش عجیب شرکت خودرو سازی لینکلن در طی رونمایی از ماشین جدید MKC، محصولات فورکی پاناسونیک، رونمایی از سری اسمارت فون های جدید شرکت Polaroid اشاره داشت.

تهیه شده در گجت نیوز

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*