هوش مصنوعی متا

جدیدترین هوش مصنوعی متا می‌تواند ۲۰۰ زبان مختلف را در لحظه ترجمه کند

جدیدترین هوش مصنوعی متا به نام NLLB-200 به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده و می‌تواند ۲۰۰ زبان مختلف دنیا را در لحظه و بالاترین کیفیت ترجمه کند.

در حال حاضر بیش از ۷ هزار زبان در سراسر جهان وجود دارد و متا می‌خواهد تمام آن‌ها را با هوش مصنوعی خود بفهمد! شش ماه پیش این کمپانی از پروژه NLLB پرده برداشت. پروژه‌ای که هوش مصنوعی را برای ترجمه همزمان تعداد زیادی زبان بدون آنکه زبان انگلیسی بخواهد مبدا آن‌ها باشد، تربیت می‌کند. روز چهارشنبه گذشته، کمپانی متا خبر از موفقیت بزرگی در این پروژه داد. در واقع مدل هوش مصنوعی NLLB-200 متا می‌تواند به ۲۰۰ زبان مختلف دنیا از جمله زبان‌های کمتر شناخته شده آسیایی و آفریقایی مثل لائو و کامبا صحبت کند.

با توجه به پست وبلاگی که روز چهارشنبه این کمپانی منتشر کرد، جدیدترین هوش مصنوعی متا ۵۵ زبان آفریقایی را با بالاترین کیفیت ترجمه می‌کند. متا به معیار متوسط ۴۴ درصدی این مدل در معیارسنجی FLORES-101 می‌بالد و مدعی شده که ۷۰ درصد در لهجه‌های مختلف آفریقایی و هندی بهتر از سایر مدل‌ها است.

ترجه بین دو زبان انتخاب شده (مخصوصاً اگر هیچ یک از آن‌ها زبان انگلیسی نباشد) چالش بسیار مهمی برای مدل‌های مترجم هوش مصنوعی است؛ زیرا بسیاری از این سیستم‌های ترجمه برای یادگیری زبان به اینترنت اتکا می‌کنند. بنابراین معمولاً اگر به زبانی صحبت کنید که فراگیر است، ترجمه آن بسیار آسان است؛ اما اگر به زبان خاصی مثل کیکویو (یک زبان محلی آفریقایی) صحبت کنید، به سختی ترجمه انجام می‌شود.

سرمایه‌گذاری بزرگ متا روی فناوری هوش مصنوعی

مثل دیگر برنامه‌های هوش مصنوعی که شرکت Meta آن‌ها را تبلیغ می‌کند، این کمپانی تصمیم گرفته مدل هوش مصنوعی NLLB-200 را به صورت منبع باز دربیاورد و برای کمک به توسعه برنامه‌های کاربردی در سراسر جهان، کمک بلاعوض ۲۰۰ هزار دلاری به سازمان‌های غیرانتفاعی ارائه کند. از جمله کاربردهای جدیدترین هوش مصنوعی متا می‌توان به اپلیکیشن‌هایی مثل Facebook News Feed یا Instagram اشاره کرد. متا در توصیف این مدل می‌گوید، تصور کنید که پستی را در یک گروه فیسبوکی با زبانی مثل لوگاندا می‌بینید، فقط با یک کلیک می‌توانید ترجمه آن را به زبان خودتان مشاهده کنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*