موجودات فضایی احتمالا با مخابرات کوانتومی با هم صحبت می‌کنند پس آیا ما هم می‌توانیم؟

این احتمال وجود دارد که موجودات فضایی از طریق مخابرات کوانتومی با همدیگر صحبت کنند پس شاید این کار برای انسان‌ها نیز ممکن باشد.

ما هنوز مدرک موثقی از وجود حیات بیگانه و موجودات فضایی پیدا نکرده‌ایم؛ اما این به معنای وجود نداشتن آنها نیست. اخیرا گروهی متشکل از محققان، یک مدل ریاضی گردآوری کرده‌‌اند که نشان می‌دهد موجودات فضایی می‌توانند در فضا به طور ذاتی از طریق مخابرات کوانتومی ارتباط برقرار کنند.

در حاضر دانشمندان در حال تلاش برای محقق شدن ارتباطات کوانتومی در زمین هستند. مکانیک کوانتومی ویژگی‌های خاصی را ارائه می‌کند که انتقال اطلاعات را سریع‌تر و ایمن‌تر از سیستم‌های معمولی مخابره ممکن می‌سازد.

یکی از موانع اصلی که باید قبل از ایجاد شبکه مخابرات کوانتومی برطرف شود، این است که این شبکه‌ها بسیار شکننده و مستعد تداخل هستند.

موجودات فضایی مخابرات کوانتومی-کهکشان راه شیری

آرجون بررا (Arjun Berera) فیزیکدان نظری از دانشگاه ادینبورگ در بریتانیا در این باره به مجله ساینس نیوز گفت:

حالات کوانتومی معمولا بسیار ظریف و شکننده در نظر گرفته می‌شوند و اگر هر نوع تداخلی در آنها به وجود بیاید از بین می‌روند.

با این حال بررا و همکارش جیمی کالدرون فیگرا (Jaime Calderón-Figueroa)، محاسباتی را در مورد حرکت پرتوهای ایکس در خلأ فضا انجام دادند تا عدم پیوستگی ذاتی، یعنی حالت تجزیه کوانتومی را بررسی کنند.

بر طبق محاسبات آنها شبکه‌های کوانتومی می‌توانند بدون تجزیه شدن در فضا پرواز کنند. محققان تعیین کردند که اگر فوتون‌ها (ذرات نور) به عنوان ذرات کوانتومی استفاده شوند، شعاع آنها به صدها هزار سال نوری می‌رسد؛ یعنی فاصله‌ای بیشتر از کل کهکشان راه شیری.

این مسئله به این دلیل امکان‌پذیر است که میانگین چگالی ماده در فضا بسیار کمتر از روی زمین است. درواقع فضا محیط پاک‌تری است و به همین دلیل تداخل کمتری وجود دارد. حتی کشش‌های گرانشی نیز برای از بین بردن مخابرات کوانتومی کافی نخواهد بود.

این امکان وجود دارد که مخابرات کوانتومی در فاصله بین ستاره‌ای به واسطه فوتون‌ها صورت گیرد، به ویژه فوتون‌هایی که در ناحیه پرتو ایکس زیر جرم الکترون قرار دارند.

موجودات فضایی مخابرات کوانتومی

البته این فقط یک حدس است؛ اما ممکن است که موجودات فضایی از این نوع مخابره برای برقراری ارتباط با یکدیگر یا حتی انسان‌ها استفاده کنند. این مسئله به ستاره‌شناسان نشانه بالقوه دیگری از حیات بیگانه می‌دهد که می‌توانند بر آن نظارت داشته باشند.

به گفته محققان، انتقال اطلاعات از طریق سیگنال کوانتومی برای موجودات فرازمینی قابل دریافت خواهد بود البته این در صورتی است که آنها بتوانند با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی، سیگنال را رمزگشایی کنند.

در نظر داشته باشید که مخابرات کوانتومی جادویی نیستند و نمی‌توانند سریع‌تر از نور، حرکت کنند؛ بنابراین ممکن است چندین سال طول بکشد تا به مقصد برسند.

به گفته محققان، تشخیص سیگنال کوانتومی از یک جسم اخترفیزیکی یا حتی سیگنال هوشمند از یک تمدن فرازمینی باید امکان‌پذیر باشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

 1. با این سطح از تکنولوژی خواب موجودات فضایی رو بیاد دید

 2. در نظر داشته باشید که مخابرات کوانتومی جادویی نیستند و نمی‌توانند سریع‌تر از نور، حرکت کنند؛ بنابراین ممکن است چندین سال طول بکشد تا به مقصد برسند.
  با توجه به این نکته پس فرازمینی هایی که دارای تمدن پیشرفته تری نسبت به ما هستن از تکنولوژی به مراتب بهتری برای ارتباط استفاده میکنن که ما هنوز قادر به درکش نیستیم
  ما هنوز تو فیزیک کوانتوم موندیم و درکش نکردیم چه برسه به درک ابعاد بالاتر و تصور تکنولوژی یه تمدنی که چندین میلیون سال زودتر از ما به تکامل رسیدن !!
  ما فقط میتونیم به این امیدوارم باشیم با تکامل و پیشرفت علم ژنتیک و هوش مصنوعی به سرعت به درک هوش و تکنولوژی بالاتری دست پیدا کنیم تا جهان هستی رو بهتر درک کنیم .اون روز دور نیست اما فعلا تو نقطه ی صفر تمدنی هستیم

 3. با سلام و درود خدمت خانم فاطمه ظهوریان نویسنده محترم سایت گجت نیوز

  بخاطر مطالب فوق العاده ای که کار میکنین و زحمات ترجمه عالیتون کمال تشکر و قدردانی رو دارم چون میدونم تهیه و تنظیم هر پستی که کار میکنین چقد وقت و زحمت داره

  از بچگی عاشق نجوم و کیهان شناسی بودم و همین الانم تو اینستا پیج علمی دارم