گزارش مشکلی عجیب در گوشی نکسوس ۶P : شیشه پشت دستگاه خود به خود می شکند !

به تازگی مشکلی عجیب از گوشی تازه وارد گوگل یعنی نکسوس ۶P ساخت هواوی از سوی خریداران آن گزارش شده است.این کاربران گزارش داده‌اند که وقتی نکسوس ۶پی را بدون آنکه هیچ تماسی با آن صورت بگیرند روی میز گذاشته بودند صدای ترک خوردن شنیده‌اند و وقتی سراغ گوشی رفته‌اند و آن را وارسی کرده‌اند، متوجه شده‌اند که شیشه قسمت فوقاتی پشت دستگاه خرد شده است! تعداد زیادی از این کاربران تصاویری از مشکل پیش‌آمده منتشر کرده‌اند که شباهت بسیاری بین آنها دیده می‌شود.

فعلا مشخص نیست ریشه مشکل کجاست و چرا چنین مشکل عجیبی یک‌باره رخ می‌دهد. گوگل در این خصوص سخنی نگفته و هوآوی نیز هیچ اعلامیه رسمی‌ای منتشر نکرده است. اما با توجه به ماهیت شیشه و آشنا بودن مشکل پیش‌آمده حدس‌هایی در این خصوص زده می‌شود. بحث‌ها بیشتر حول این است که گرم شدن شیشه و سرد شدن دوباره آن موجب می‌شود چنین حادثه‌ای رخ دهد. گرمای این شیشه از طریق گوشی تامین می‌شود و وقتی کاربر نیز آن را در مجاورت سطحی سردتر (نظیر سطوحی از جنس گرانیت) قرار می‌دهد، تبادل گرمایی‌ای که بین میز و شیشه انجام می‌شود سبب پایین آمدن سریع دمای شیشه و خرد شدن آن می‌شود.

Nexus-6P-1

طی بحثی که در خصوص این مشکل در ردیت شکل گرفته افراد نکات مختلفی طرح کرده‌اند. کاربری با نام jonny_rat در این خصوص نوشته است: در حالت عادی این شیشه مقاومت بالایی دارد، اما کوچک‌ترین رخنه‌ای که در آن به وجود می‌آید (نظیر یک خراش) تبدیل به نقطه‌ای مستعد شکستگی می‌شود. وقتی شیشه به این شکل آسیب دید، راه برای مشکلات بزرگ‌تر، حتی در حد خرد شدن، باز می‌شود.

کاربر دیگری ریشه مشکل را از جایی دیگر می‌داند. در این توضیح آمده است که مشکل پیش‌آمده ناشی از ماهیت مکانیزمی است که در مقاوم‌سازی این شیشه به کار رفته. متدی که برای مقاوم کردن شیشه‌های Gorilla استفاده می‌شود حمام دادن شیشه‌ها در محلول‌های یونیزه است. با این که چنین تکنیکی سبب بالارفتن مقاومت شیشه در برابر خراش و ساییدگی می‌شود، از سوی دیگر برخی مشکلات جانبی نیز پیش می‌آید: به‌دلیل تراکم بالای ذرات سازنده شیشه و قدرت جذب بالایی که بین آنها به وجود آمده است داخل شیشه خطوطی شکل می‌گیرند که حکم گسل‌هایی برای فروپاشی دارند. اگر این شیشه از زاویه خاصی ضربه ببیند یا تحت فشار قرار گیرد، فروپاشی‌ای رخ می‌دهد که از آن واهمه داریم. به همین دلیل است که گوریلا گلس‌ها در برابر خراش مقاوم‌اند، اما عملکردشان در برابر ضربه چندان تعریفی ندارد.

آخرین نکسوسی که این مشکل را داشت نکسوس ۴ بود که پنل پشتی آن به‌کل از شیشه ساخته شده بود. در اصلاحات بعدی‌ای که روی این مدل انجام شد چندین برآمدگی کوچک در گوشه‌های پنل پشتی قرار گرفت تا مانع تماس مستقیم این قسمت با سطوح مختلف شود. حال باید منتظر ماند و دید آیا چنین رویکردی در خصوص نکسوس ۶P نیز پیش گرفته می‌شود یا نه.

منبع : androidheadlines

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*