رتبه ایران در فیلترینگ اینترنت

ایران در فیلترینگ اینترنت رتبه چندم جهان را دارد؟

فیلترینگ واژه‌ای است که کاربران ایرانی به خوبی با آن آشنا هستند و هر روز با آن سر و کار دارند. رتبه ایران در فیلترینگ اینترنت چند است؟

فیلترینگ در اغلب کشورهای جهان معنا ندارد، چرا که دولت‌های آن کشورها به هیچ وجه سمت سانسور اخبار و پلتفرم‌های پیام رسان نرفته و قانونی در این زمینه ندارند. البته در خصوص استفاده از اینترنت و چگونگی فعالیت در فضای مجازی، در سراسر این کره خاکی قوانینی مدون نوشته شده و افعال زیادی از سوی دولت‌ها در فضای مجازی جرم‌انگاری شده است.

رتبه ایران در فیلترینگ اینترنت

در آمریکای جنوبی ونزوئلا و در سایر نقاط جهان، چین، ایران، کره شمالی و حتی عراق قوانین شدیدی برای فیلترینگ دارند. طی هفته‌های اخیر در کشور ما محدودیت‌های اینترنتی به بالاترین حد خود رسیده و حتی در برخی روزها ابزارهای دور زدن فیلترینگ نیز فیلتر شده است. فیلتر پیام رسان‌هایی نظیر واتساپ و اینستاگرام باعث شده تا تلگرام دوباره پیام رسان محبوب ایرانی‌ها شود.

به عقیده سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، باید مثل تمام کشورهای دنیا استفاده از فضای مجازی قانون‌مند شود. همه می‌دانیم که امروزه در دنیای اینترنت و اطلاعات، کاربران زیادی زندگی روزمره و شغلی‌شان وابسته به شبکه های اجتماعی است و این حقیقتی انکارناپذیر است.

رتبه ایران در فیلترینگ اینترنت

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در جلسه‌ای غیر علنی که با وزیر کشور و فرمانده کل انتظامی داشته خاطرنشان کرد نظر مجلس آن است که بر اساس واقعیت‌های جامعه مردم باید بتوانند از فضای مجازی استفاده کنند، اما هنوز تصمیم‌گیری قطعی درباره رفع فیلتر برخی شبکه های اجتماعی اتخاذ نشده است.

بر اساس آمار جهانی، 63 درصد از جمعیت کره زمین (نزدیک به 5 میلیارد نفر) از اینترنت استفاده می‌کنند، ولی آن‌طور که سخنگوی مجلس تأکید کرده در تمام دنیا برای فضای مجازی قوانین مختلفی تدوین شده است. کشورهایی که برای اینترنت محدودیت‌های شدید و گسترده قائل شده‌اند، همگی در آسیا قرار دارند.

کره شمالی و چین طلایه داران فیلترینگ در جهان

طلایه‌داران سانسور اطلاعات و فیلترینگ گسترده در سراسر جهان دو کشور چین و کره شمالی هستند. از هر بعدی که به فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنتی نگاه کنیم، این دو کشور آسیایی رکورددار خواهند بود. به طور کلی می‌توان گفت هم چین و هم کره شمالی همه چیز را فیلتر و سانسور کرده‌اند.

مردم کشورهای مذکور نه می‌توانند از شبکه های اجتماعی غربی بهره‌مند شوند و نه قادر به استفاده از ابزارهای دور زدن فیلترینگ خواهند بود. همچنین رسانه‌های چینی و کره‌ای به شدت تحت سانسور هستند و مردم مجبورند از برنامه‌هایی استفاده کنند که دولت چین تدارک دیده است.

رتبه ایران در فیلترینگ اینترنت

یکی از برنامه‌های ناامنی که چینی‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند، وی چت است. در این اپلیکیشن پیام رسان کاربران هیچ امنیتی نخواهد داشت و پیام‌ها رمزگذاری نمی‌شوند و حتی اشخاص ثالث می‌توانند به چت دو نفره دیگران ورود کنند. از طرف دیگر به نظر می‌رسد محدودیت‌های کره شمالی شدیدتر از چین است.

در کره شمالی و جایی که کیم جونگ اون حکومت می‌کند، اوضاع به هم ریخته‌تر است و تنها 30 وب سایت وجود دارد که مردم می‌توانند اطلاعات آن را مطالعه کنند. همچنین تنها 12 روزنامه در کره شمالی فعالیت می‌کنند که همگی تحت سیطره دولت هستند و اینترنت نیز فقط در اختیار مقامات سیاسی قرار دارد. تنها جایی که به اینترانت داخلی دسترسی دارد مدارس و موسسه‌های دولتی هستند.

رتبه دوم فیلترینگ در اختیار ایران

طبق برخی پارامترها و گزارش وب سایت‌های معتبری مثل comparietech، رتبه ایران در میان کشورهای دارای اینترنت فیلتر شده، دوم است و کاربران ایرانی نمی‌توانند به وی پی ان‌ها و میلیون‌ها سایت مفید دیگر دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر دسترسی به پلتفرم‌ها و پیام رسان‌های اجتماعی در ایران محدود شده و کاربران دچار مشکلات فزاینده‌ای شده‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طوری صحبت کرده که به نظر می‌رسد فیلترینگ برخی شبکه های اجتماعی نظیر واتساپ و اینستاگرام دائمی و قطعی است؛ اما آیا می‌توان جایگزینی برای این پلتفرم‌های خارجی معرفی کرد؟ بر اساس آماری که منتشر شده، تا سال 2013 حدود 50 درصد از 500 وب سایت پربازدید جهان توسط دولت ایران فیلتر شده‌اند و بدین ترتیب ایران در زمره کشورهایی قرار می‌گیرد که فعالیت غالب رسانه‌های اجتماعی در آن ممنوع است.

رتبه ایران در فیلترینگ اینترنت

در اروپا چیزی به نام فیلترینگ معنا ندارد

با نگاهی به کشورهای اروپایی متوجه می‌شویم که فیلترینگی در آنجا دیده نمی‌شود و تنها برخی از کشورها نظیر ترکیه و بلاروس هستند که دسترسی به برخی پیام رسان‌های اجتماعی را محدود کرده‌اند و عموما رسانه در این دو کشور با سانسور مواجه شده است؛ اما در اروپا و سایر کشورهای این قاره، فیلترینگ بی‌معنا است و همه چیز در اختیار مردم قرار دارد.

پیش‌تر گفتیم که در آمریکای جنوبی نیز کشوری نظیر ونزوئلا رسانه‌های اجتماعی و اخبار را به شدت زیر نظر دارد و سانسور می‌کند. با این حساب باز هم تأکید می‌کنیم که چهار کشور جهان ممنوعیت‌های گسترده‌ای بر روی فیلترشکن‌ها اعمال کرده‌اند که عبارتند از چین، ایران، کره شمالی و عراق.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

6 دیدگاه

 1. نویسنده احمق اقای قادرمیهنی

  نیت شما اطلاع رسانیه یا ایجاد حس نارضایتی و تفرقه بین مردم؟؟
  شما خودتو زدی به خری یا وقعا نمیفهمی؟
  مگه تیک تاک تو امریکا فیلتر نشد؟
  پیج های ترامپ رو تو فیسبوک و توییتر و اینستاگرام نبستن؟
  پیج هایی که اخبار ضد اروپا و امریکا و عکس سردار سلیمانی رو پخش کردن نبستن؟یا شکایت امریکا از تلگرام بخاطر توکن گرام…توقیف وبسایت های العالم و پرس تی وی توسط امریکا…قطع پخش ماهواره ای پرس تی وی از ماهواره های اروپایی…
  این فقط دو موردشه…
  تو برنامه های ایرانی هم هر کاربر و شخص عادی ضد قانون ایران فعالیت کنه بجای فیلتر برنامه اون شخص بلاک میشه…
  اونجا هم که صاحب برنامه ها هستن همین کارو میکنن چون برنامه دست خودشونه
  و نیاز به فیلتر کل برنامه ندارن و فقط شخص رو محدود میکنن

  بیشتر از این نفهمی و نفاقتو به رخ کاربرا نکش…
  اگه از وضع دنیا اطلاعی نداری ، بجای تحلیل و خبر زدن، برو اخبارو بخون…سطح سوادت به خبرنگاری رسید بعد بیا بلبل زبونی کن…

  • دقیقا همینه متاسفانه انگارفقط مرغ همسایه واسه اینا غازه نظارت وکنترل اینترنت و حتی شبکه های اجتماعی همه جا حتی آمریکا هم وجودداره ن فقط ایران

  • اولا احمق خودتی و خجالت بکش که نویسنده مطلب رو احمق خطاب می کنی و نظرت رو پخش می کنند.

   چرا دروغ میگی!!!
   تیک تاک تو امریکا فیلتره!!!
   دروغ نگو!

   خجالت هم خوب چیزیه!
   این قدر آدم بی شرم!

   با آی پی امریکایی برو تو تیکتاک ببینم باز نمیشه!
   خجالت بکش از این همه دروغ گویی!

   پیج ترامپ زد قوانین شرکت های خصوصی بود!
   الان نکنه وبسایت ترامپ هم فیلتره!

   پس انسان بی عقل، متوجه باش که به دولت امریکا مربوط نیست!
   جالبه اون زمان که ترامپ رئیس جمهور بود این شرکت ها نظیر فیسبوک و توییتر ترامپ رو تحت فشار قرار داده بودند! می فهمی یعنی چی! یعنی دولت دست خودش بوده! بفهم پس که کار دولت نبوده تا خودش خودش رو فیلتر کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   معلوم نیست تو ساندیساشون چی میریزن!

   شما اجازه بده BBC بیاد جای شبکه 2 بیاد تو پخش زمینی صدا و سیما تا اونها هم به شما اجازه بدن شما شبکه هاتون روی ماهواره ها بمونه!

   حالا نه که انگار ملت به غیر از پخش فوتبال خصوصی (که با زور هست) چیز دیگه ای از صدا و سیما نگاه می کنند!

   تو برنامه ایرانی همه اطلاعات شخص اعم از عکس های خانوادگیش یک نسخش میره به وزارت ا……
   پس خجالت بکش!

   این قدر آدم نفهم!
   اعتماد به نفسش هم به رخ ملت می کشه!

   تو هم غلط می کنی برای ملت نسخه می پیچی! خودت و ساندیس خورای اطرافت بریزید تو اپ های ایرانی!

   وجدان که نداری وگرنه خیلی حرف واسه گفتن بود، همینا بسته مفت خور سیستم

 2. اینترنتی که اینترنت نباشد اینترنت نیست

 3. چه معنی داره مردم به اطلاعات آزاد دسترسی داشته باشن؟
  اینترنتُ قطع می‌کنیم ، گند میزنیم به کاسبی مردم و تنها تفریح مردم و هیچ چیز دیگری مهم نییییییییست
  ما میتوانیم