شهر گمشده مصری

شهر گمشده مصری پس از 1800 سال از زیر خاک بیرون آمد!

باستان‌شناسان مصری می‌گویند که یک شهر گمشده از دوران امپراتوری روم را در کرانه شرقی اقصر، از دل خاک بیرون کشیدند.

شهر اقصر در جنوب شرقی مصر از گنجینه‌های باستانی پرشماری میزبانی می‌کند. در تازه‌ترین مورد، باستان‌شناسان مصری یک شهر گمشده را که با قدمت 1800 سال در زیر خاک اقصر مدفون بود، یافتند.

به‌گفته‌ی مصطفی وزیری، رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر؛ در این عملیات حفاری چندین ساختمان مسکونی، دو برج کبوتر (سازه‌هایی برای نگهداری کبوتر و قمری) و یک کارگاه آهنگری  کشف شد. محققان در این  کارگاه، مجموعه‌ای از ابزارها، خمره‌ها و سکه‌های مسی و برنزی رومی را پیدا کردند.

شهر گمشده مصری

در اقصر، بیشتر آثار باستانی شامل معابد و مقبره‌ها می‌شوند و کشف یک شهر مسکونی کامل در آن، اتفاق نادری است. البته در سال 2021 هم «شهر طلایی گمشده» با قدمت 3000 سال در کرانه غربی آن کشف شده بود؛ بزرگ‌ترین شهر باستانی یافته شده در مصر تا به امروز!

در سال‌های اخیر، حفاری‌های باستان‌شناسی در مصر شتاب زیادی گرفته است. از دیدگاه برخی منتقدان، این حفاری‌های شتاب‌زده با هدف کشف و به‌نمایش گذاشتن آثار باستانی برای جلب توجه رسانه‌ها انجام می‌‌گیرد و به تحقیقات سنگین آکادمیک، بی‌توجهی می‌شود.

شهر گمشده مصری

واقعیت هم این است که چنین کشف‌هایی، نقشی کلیدی در تلاش دولت برای احیای صنعت توریسم مصر ایفا می‌کنند؛ صنعت درآمدزایی که پس از ناآرامی‌های سیاسی سال‌های گذشته و همه‌گیری کرونا، زمین‌گیر شد.

هم‌اکنون این کشور 104 میلیون نفری، از یک بحران اقتصادی شدید رنج می‌برد. هدف دولت، جذب 30 میلیون گردشگر سالانه تا سال 2028 است؛ آن هم در حالی که پیش از کرونا، این رقم 13 میلیون گردشگر بود. سهم توریسم در تولید ناخالص داخلی مصر، 10 درصد و عامل ایجاد 2 میلیون شغل است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*