خودرو دنده ای اتوماتیک

مقایسه مزایا و معایب خودرو دنده ای با اتوماتیک؛ کدام را بخریم؟

خودرو دنده ای و خودرو اتوماتیک مشتریان خاص خود را دارند؛ اما از میان خودرو دنده دستی و خودرو گیربکس اتومات کدام یک بهتر است؟

خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک برای مشتریان خود تجربه رانندگی آسان‌تر و لذت‌بخش‌تری را به‌همراه دارند. در طرف مقابل سطح رانندگی با خودروهای دنده دستی هیجانی‌تر بوده و استهلاک آنها نیز کمتر است. از این رو این سوال مطرح می‌شود خودرو دنده ای بهتر است یا خودرو اتوماتیک؟ در ادامه با بررسی معایب و مزایای آنها به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

مقایسه خودرو دنده ای با خودرو اتوماتیک

بررسی مزایای خودرو اتوماتیک

رانندگی با خودرو دنده اتوماتیک برای رانندگان راحتی بیشتری را به‌همراه دارد و آنها به‌خصوص در مسافرت‌های طولانی شهری یا حتی بین‌شهری نسبت به خودرو دنده دستی کمتر احساس خستگی خواهند کرد. ضمن این‌که در مسیرهای پرترافیک نیز که توقف‌های کوتاه و متوالی وجود دارد، گیربکس اتوماتیک به‌خوبی کارایی خود را نشان می‌دهد.

خودرو اتوماتیک

همچنین خودرو اتوماتیک برای رانندگان تازه‌کار نیز بهتر خواهد بود؛ چرا که معمولا عملیات کلاچ‌گیری با خودروهای دستی و تعویض دنده به‌عنوان یکی از سخت‌ترین بخش‌های یادگیری رانندگی برای افراد تازه‌کار محسوب می‌شود. این در حالی است که فرایند کلاچ‌گیری در خودروهای اتومات وجود نداشته و دیگر رانندگان تازه‌کار استرس خاموش شدن خودرو پس از کلاچ‌گیری و تعویض دنده‌های متوالی را نخواهند داشت.

automatic car

در خودروهای دنده اتومات دیگر راننده به انجام عملیات اضافه برای معکوس کشیدن و درگیر شدن با اهرم تعویض دنده نیازی نخواهد داشت و فقط با استفاده از ترمز می‌توانند خودرو را متوقف کند، اما در خودروهای دنده دستی رانندگان علاوه بر ترمز باید از کلاچ و دنده معکوس نیز استفاده کنند که همین موارد، طولانی‌تر شدن عکس‌العمل رانندگان و بروز تصادف در مواقع بحرانی را به‌همراه خواهند داشت.

به‌طور کلی از مزایای خودروهای اتوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسان‌تر بودن رانندگی
  • عدم خستگی راننده در مسافرت‌های طولانی و مسیرهای پرترافیک
  • مناسب بودن برای رانندگان تازه‌کار
  • ایمنی بیشتر به‌دلیل واکنش سریع راننده در مواقع بحرانی

بررسی معایب خودرو اتومات

از معایب خودروهای دنده اتوماتیک می‌توان به گران‌تر بودن آنها نسبت به مدل‌های دنده‌ای اشاره کرد. از این رو مشتریان هنگام خرید آنها باید بودجه بیشتری را صرف کنند. همچنین گیربکس‌های اتوماتیک از قطعات بسیار گران‌تر و حساس‌تری بهره می‌برند و روغن آنها نیز از روغن گیربکس‌های دستی گران‌تر بوده که همین موارد در کنار دستمزدها، هزینه نگهداری را افزایش خواهد داد.

خودرو دنده ای

علاوه بر این، میزان مصرف سوخت گیربکس‌های اتوماتیک به‌خصوص در خودروهای مجهز به مبدل گشتاور نسبت به مدل‌های دستی حدود 10 تا 20 درصد بیشتر بوده و این موضوع نیز هزینه‌های نگهداری خودروهای اتوماتیک نسبت به دنده دستی را افزایش می‌دهد.

بالا بودن حساسیت گیربکس اتوماتیک نسبت به سلامت و کیفیت روغن نیز یکی دیگر از معایب گیربکس اتوماتیک محسوب می‌شود. اگر روغن گیربکس دستی به‌موقع عوض نشود، مشکلاتی چون کند شدن عملکرد گیربکس، ایجاد سروصدا و تقه زدن هنگام تعویض دنده را به‌همراه دارد.

خودرو دنده ای

گفتنی است برخی از روغن گیربکس‌های اتوماتیک شرکت‌های معتبر دائمی بوده و تا خراب شدن گیربکس که به باز شدن و اورهال کامل گیربکس نیاز باشد، به تعویض روغن نیازی نخواهند داشت. این در حالی است که روغن‌های گیربکس اتوماتیک در بازار ایران به تعویض به‌موقع نیاز دارند تا با مشکل مواجه نشوند.

به‌طور کلی از معایب خودروهای اتوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بالا بودن هزینه نگهداری به‌خصوص قیمت بالای روغن‌های استاندارد
  • بالا بودن قیمت قطعات یدکی و دستمزدها
  • بالا بودن قیمت خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک
  • بالا بود حساسیت نسبت به کیفیت روغن

خودرو دنده ای بخریم یا اتوماتیک ؟

automatic car

به‌طور کلی در پاسخ به این پرسش که خودرو دنده ای بخریم یا اتوماتیک باید گفت قطعا خرید خودرو اتوماتیک نسبت به خودرو دنده دستی در اولویت است؛ چرا که لذت بیشتر رانندگی به‌خصوص کار با گیربکس اتوماتیک جزو مهم‌ترین مزیت‌های خودروهای اتوماتیک به‌شمار می‌رود.

البته بالا بودن استهلاک، بالا بودن هزینه‌های نگهداری و همچنین بالا بودن قیمت خودروهای مجهز به گیربکس اتومات برای کسانی که بودجه محدودی دارند، باید مورد توجه قرار بگیرد و آنها در صورت محدود بودن بودجه می‌توانند به سراغ خرید خودروهای دنده ای بروند؛ چرا که مصرف سوخت این خودروها و هزینه نگهداری آنها نیز کمتر است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. خودروهای فول الکتریکی و پرنده خیلی جالبن