مصوبه ممنوعیت استفاده از فیلترشکن

استفاده از فیلترشکن در ایران رسما ممنوع اعلام شد

با مصوبه جدید شورای عالی فضای مجازی در جلسه راهکارهای مقابله با پالایش‌شکن‌ها، استفاده از فیلترشکن در ایران رسما ممنوع اعلام شد.

با عنایت به آخرین اخبار داخلی، در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی مقرر شد تا استفاده از هرگونه فیلترشکن و تبلیغ اشخاص حقوقی در پلتفرم های خارجی ممنوع شود؛ مگر تنها در مواردی که مجوز قانونی دریافت شود.

مصوبه ممنوعیت استفاده از فیلترشکن

مصوبه ممنوعیت استفاده از فیلترشکن

طبق اعلام شورای عالی فضای مجازی، کارگروهی متشکل از رئیس مرکز ملی فضای مجازی، دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات، وزیر ارتباطات، نماینده سپاه پاسداران و دو نفر از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی برای بررسی ساماندهی وضعیت ابزارهای پالایش‌شکن در این جلسه حضور داشته‌اند و نتایج نهایی را به شورای عالی ارسال کردند.

علاوه بر مصوبه ممنوعیت استفاده از فیلترشکن‌ها مقرر شد تا تبلیغات اشخاص حقوقی در پلتفرم‌های خارجی ممنوع اعلام شود و بر اساس بند یک این مصوبه، وزارت ارشاد ملزم خواهد بود با همکاری وزارت اقتصاد و وزارت ارتباطات ظرف مدت حداکثر یک‌ماه، طرحی را برای ترغیب تولیدکنندگان محتوا و کسب و کارهای فعال در پلتفرم‌های خارجی به‌منظور فعالیت و کوچ آنها به پلتفرم‌های داخلی آماده کند.

در این طرح قید شده این که بستر مورد نظر باید به‌نحوی طراحی شود که ظرف مدت حداکثر ۶ ماه، حداقل ۵۰ درصد از تولید کنندگان محتوا و کانال‌های پرمخاطب داخل ایران، بستر فعالیت خود را از پلتفرم‌های خارجی به داخلی منتقل کنند.

ارائه خدمات دولتی تنها در پلتفرم های داخلی

در بند ۳ این مصوبه تأکید شده است که وزارت ارتباطات موظف است با همکاری کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک و ظرف مدت حداکثر ۶ ماه خدمات ضروری دولتی را به‌صورت انحصاری تنها در بستر پلتفرم‌های داخلی ارائه دهد.

همچنین تنظیم‌گران بخشی موظف خواهد بود که با هدف رفع نیازها و ایجاد تنوع، تمامی پلتفرم‌های پرطرفدار خارجی را شناسایی کرده و برای دسترسی به خدمات مفید، قالب فنی آنها را برای ایجاد پلتفرمی حکمرانی‌پذیر بررسی و ضوابط را به مرکز ملی ارائه کند. همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف خواهد بود که به‌منظور مقابله با تحریم‌های ظالمانه خارجی، خدمات تحریم شکن را به‌صورت رایگان و با اخذ مجوز به بخش‌های خصوصی ارائه دهد.

با توجه به ممنوعیت استفاده از فیلترشکن ها و مصوبات اخیر، موضوع اینترنت ملی و قطع خطوط اینترنت بین الملل و ایجاد محدودیت‌های فراگیر، رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته است. نظر شما کاربران گرامی سایت گجت نیوز در رابطه با این مصوبه چیست؟

همچنین بخوانید:
اینستاگرام و یوتیوب در ایران رفع فیلتر می‌شوند؛ اما به‌شکلی عجیب پیام رسان داخلی ایتا: علت اختلال، هجوم مردم برای عضویت در اپلیکیشن ما بود!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

13 دیدگاه

 1. هر رای مثل یک موشک به قلب بدخواهان شلیک میشود
  وعده ما جمعه صبح

 2. ما ملت امام حسینیم
  ابزارهای پالایش شکن باید هر چه زودتر بسته شوند و کسانی که از آنها استفاده میکنند مجازات شوند
  ممنون از مدیران شورای عالی فضای مجازی

 3. وقتی مردم ساکت بشینن و اعتراض نکن ، نتیجه همین میشه.. به زودی کره شمالی میشیم اکر سکوت کنید..
  همه با هم بریم توی سایت وزارت ارتباطات و اعتراضمون رو ثبت کنیم