تاثیر حمله ایران به اسرائیل بر بازار خودرو

تاثیر حمله ایران به اسرائیل بر بازار خودرو کشور

با توجه به تنش‌های شدید منطقه در روزهای اخیر که تاثیر چشمگیری بر بسیاری از بازارها داشت، جای این پرسش باقیست که تاثیر حمله ایران به اسرائیل بر بازار خودرو کشور چیست؟

بر اساس آخرین اخبار خودرو، از روز گذشته و در نتیجه تنش‌های منطقه و رشد قیمت ارز، قیمت برخی از خودروهای داخلی و مونتاژی افزایش یافت؛ البته که شاهد کاهش قیمت در مورد برخی محصولات نیز بودیم. در مدت اخیر، همیشه و در شرایطی که احتمال افزایش تنش در منطقه شدت می‌گرفت، افزایش قیمت ارز منجر به افزایش قیمت کالاهای وابسته به ارز مانند خودرو می‌شد. در شب حمله ایران به اسرائیل و با توجه به احتمال بروز جنگ بین دو کشور، قیمت ارز با جهشی ناگهانی حتی به 72 هزار تومان نیز رسید؛ اما با توجه به فروکش کردن تب درگیری تا صبح روز بعد، بازار ارز نسبتا به ثبات رسید و این مسئله به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو نیز انجامید.

حمله ایران به اسرائیل چه تاثیری بر بازار خودرو گذاشت؟

با این اوصاف، تنش‌های منطقه و حمله ایران به اسرائیل نتوانست آن‌طور که تصور می‌شد بر قیمت‌ها در بازار خودرو موثر باشد. البته که شاهین GL با افزایش قیمت 30 میلیونی رکورد روز را به خود اختصاص داد؛ اما از سوی دیگر فونیکس FX نیز با افت قیمت 50 میلیون تومانی معامله شد.

فونیکس FX

در مجموع و با توجه به کاهش ارزش دلار تا 67 هزار تومان، قیمت خودروهای داخلی و مونتاژی بازار چندان افزایش نیافت.

تغییرات قیمت خودروهای ایران خودرو

محصولات ایران خودرو در مجموع روزی صعودی داشت؛ به‌نحوی که دنا اتوماتیک ESP و پژو 207 اتوماتیک پانوراما با افزایش قیمت 15 میلیونی، بیشترین رشد قیمت در محصولات ایران خودرو را ثبت کردند.

دیگر محصولات این شرکت نیز به‌طور میانگین بین 5 تا 10 میلیون تومان افزایش قیمت داشتند. جزئیات نوسانات قیمت محصولات ایران خودرو در بازار را در جدول زیر ببینید:

نام محصولقیمت روز گذشته (تومان)قیمت امروز (تومان)
رانا پلاس پانوراما۷۰۸,۰۰۰,۰۰۰۷۱۸,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۷ دنده‌ای پانوراما۸۶۸,۰۰۰,۰۰۰۸۸۲,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۷ اتوماتیک پانوراما۱,۰۸۲,۰۰۰,۰۰۰۱,۰۹۷,۰۰۰,۰۰۰
دنا پلاس اتوماتیک با ESP۱,۱۲۳,۰۰۰,۰۰۰۱,۱۳۸,۰۰۰,۰۰۰

تغییرات قیمت خودروهای سایپا

تاثیر حمله ایران به اسرائیل بر بازار خودرو، بیشتر در بین خودروهای سایپا و خصوصا شاهین GL حس شد؛ به‌نحوی که این خودرو با افزایش قیمت 30 میلیون تومانی، رکورد زد و بیشترین افزایش قیمت روز را ثبت کرد. جزئیات نوسانات قیمت محصولات سایپا را در ادامه ببینید:

نام محصولقیمت روز گذشته (تومان)قیمت امروز (تومان)
پراید وانت (۱۵۱)۳۵۴,۰۰۰,۰۰۰۳۵۵,۰۰۰,۰۰۰
کوییک آر پلاس اتوماتیک۵۳۵,۰۰۰,۰۰۰۵۴۵,۰۰۰,۰۰۰
ساینا S اتوماتیک۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰۵۱۰,۰۰۰,۰۰۰
شاهین GL۷۲۰,۰۰۰,۰۰۰۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰

تغییرات قیمت خودروهای مونتاژی چینی

بیشترین افزایش قیمت در بین خودروهای چینی، مربوط به جک J4، کی ام سی X5 و آریزو 5 اسپرت با افزایش 20 میلیون تومانی قیمت بود. البته که برخی از محصولات محبوب این دسته مانند لاماری، جک S3 و فونیکس FX نیز با کاهش قیمت، عملکردی خلاف انتظار داشتند؛ خصوصا فونیکس FX که حدود 50 میلیون افت قیمت داشت. جزئیات را در ادامه ببینید:

نام محصولقیمت روز گذشته (تومان)قیمت امروز (تومان)
جک S3۱,۲۵۵,۰۰۰,۰۰۰۱,۲۳۵,۰۰۰,۰۰۰
جک J4۸۹۵,۰۰۰,۰۰۰۹۱۵,۰۰۰,۰۰۰
آریزو ۵ اسپرت۱,۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰۱,۴۲۰,۰۰۰,۰۰۰
لاماری مشکی۲,۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰۲,۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰
فونیکس FX پرمیوم۲,۳۹۰,۰۰۰,۰۰۰۲,۳۴۰,۰۰۰,۰۰۰

بیشتر بخوانید:
نرخ جدید مالیات خودروهای لوکس در سال ۱۴۰۳ کشنده جدید فاو FAW J7 با این مشخصات فنی و امکانات در ایران عرضه می‌شود + کاتالوگ در میان ماشین چینی های بازار ایران،‌ کدام خودرو بیشترین آپشن را دارند؟ طرح تعویض تاکسی‌های فرسوده تهران با تاکسی‌های برقی کرمان موتور

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. خودرو شاهین به طور کامل از روی برلیانس H230 کپی برداری شده.

    به نظر من بهتره به جای شاهین همون نمونه دسته دوم برلیانس H230 خریداری کنید.

    علتش هم اینه که موتور برلیانس یک موتور 1500 سی سی هست که با تنفس طبیعی می تونه 103 اسب بخار تولید کنه. ولی شاهین با همین حجم موتور با زور توربوشارژر 110 اسب بخار تولید می کنه.

    در واقع سوار تیبا میشید و پول برلیانس میدید