گواهینامه رانندگی موتورسیکلت

کاهش سن دریافت گواهینامه رانندگی موتورسیکلت در ایران

با اعلام رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا و با تصویب نامه هیئت وزیران، سن دریافت گواهینامه رانندگی موتورسیکلت ۲ سال کاهش یافت.

طبق آخرین اخبار داخلی، سرهنگ احمد کرمی اسد، رئیس مرکز صدور گواهینامه در خصوص تغییر وضعیت سن اخذ گواهینامه رانندگی موتورسیکلت اعلام کرد که از زمستان امسال نوجوانان ۱۶ ساله می‌توانند برای اخذ گواهینامه خود اقدام نمایند.

قوانین جدید اخذ گواهینامه رانندگی موتورسیکلت

شرایط دریافت گواهینامه رانندگی موتورسیکلت

احمد کرمی اسد در خصوص مصوبه هیأت وزیران در مورد تغییر وضعیت اخذ گواهینامه در انواع موتورسیکلت گفت:

صدور انواع گواهینامه رانندگی در سال ۱۳۹۰ به تصویب رسیده بود. برای تمامی موتورسیکلت‌ها فقط یک نوع گواهینامه تعریف شده بود که متقاضیان بر اساس شرایطی که در آئین نامه تعریف شده بود و با حداقل سن ۱۸ سال و داشتن سلامت جسمی، روحی و روانی طی آموزش‌های نظری و عملی و قبول شدن در آزمون‌ها می‌توانستند گواهینامه موتورسیکلت را دریافت کنند.

طبق اعلام رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا، در حال حاضر گواهینامه موتورسیکلت به ۴ نوع تفکیک شده است که البته این آئین نامه برابر مصوبه هیئت وزیران، یک سال پس از تصویب یعنی در زمستان ۱۴۰۳ اجرایی خواهد شد. در این مدت، پلیس راهور و سایر سازمان‌ها ملزم هستند که زیرساخت‌های لازم را برای اجرایی شدن آماده کنند. این ۴ نوع گواهینامه موتورسیکلت شامل «الف میم»، «الف ۱»، «الف ۲» و «الف» است.

گواهینامه رانندگی موتورسیکلت

وی همچنین اعلام کرد برای دریافت گواهینامه «الف میم» و «الف ۱» متقاضیانی که بخواهند این ۲ نوع را دریافت کنند با حداقل سن ۱۶ سال می‌توانند ثبت نام و در آزمون شرکت کنند که البته شرط آن طی کردن دوره‌های آموزش عملی و ارائه گواهی سلامت جسمی و روحی و روانی است و مختص موتورسیکلت‌های سبک خواهد بود. همچنین در آئین‌نامه تفکیک شده که برای چه موتورسیکلت‌هایی، متقاضی می‌تواند از این ۲ نوع گواهینامه استفاده کند.

همچنین شرط اخذ گواهینامه «الف ۲» حداقل سن همان ۱۸ سال است که در حال حاضر ساری و جاری بوده و مشابه همین وضعیت متقاضیان می‌توانند با داشتن سن ۱۸ سال ثبت نام کنند و در نهایت گواهینامه نوع «الف» که بالاترین رتبه گواهینامه موتورسیکلت محسوب می‌شود را دریافت کنند و لازمه آن این است که متقاضی باید حداقل ۲۱ سال سن داشته باشد و ۲ سال از تاریخ گواهینامه موتورسیکلت «الف ۲» گذشته باشد. بنابراین در این شرایط، فرد می‌تواند در آزمون شرکت و پس از طی آموزش‌های نظری و عملی، گواهینامه دریافت کند.

طبق اعلام سرهنگ کرمی اسد، این طرح در یک بازه زمانی قبل از اجرایی شدن اطلاع‌رسانی می‌شود و نسبت به توجیه آموزشگاه‌هایی که مسئولیت آموزش متقاضیان را دارند اقدام می‌شود. لذا آموزشگاه‌هایی که مجاز هستند می‌توانند نسبت به آموزش متقاضیان در این بازه زمانی اقدام نمایند. همچنین وی در خصوص شکل ظاهری گواهینامه‌ها گفت ظاهر گواهینامه هیچ تفاوتی ندارد و فقط به یک شکل است که برای تمامی پایه‌ها به تأثیر مجاز بودن راننده تعریف می‌شود. سرهنگ کرمی اسد در خصوص گواهینامه ۲ زبانه نیز اشاره کرد که در روز‌های آینده گواهینامه ۲ زبانه چاپ خواهد شد و تمامی پایه‌هایی که مجاز به رانندگی با وسیله نقلیه هستند از جمله انواع ۴ پایه موتورسیکلت و مهارت آن را کسب کرده‌اند می‌توانند گواهینامه دو زبانه را دریافت کنند.

همچنین بخوانید:
قانون جدید گواهینامه رانندگی؛ از حذف کارت پایان خدمت تا تغییر سن دریافت گواهینامه پلیس راهور با هوش مصنوعی تخلفات رانندگی را رصد می‌کند

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*