ایران طراحی هواپیمای مسافربری را به پایان رساند

بعد از برجام، دست صنعت هواپیمایی کشور برای خرید و یا واگذاری تولید هواپیما به کشورهای اروپایی و آمریکای بازتر شده است؛ در همین راستا، مجری طرح کلان ملی به تازگی پایان پروژه طراحی مفهومی هوپیمای مسافربری ۱۰۰ تا ۱۵۰ سرنشینه را اعلام کرد. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

طراحی مفهومی هواپیمای مسافربری به پایان رسیده و طبق گفته‌ی مقامات، “تاکنون با دوکشور اروپایی و آمریکای شمالی مذاکرات فنی برای تولید این هواپیما انجام گرفته است.

علیرضا جهانگیریان طی مصاحبه‌ای با یکی از مطبوعات داخلی بیان کرد: “این طرح کلان ملی یکی از اولین طرح های کلانی بود  که در سال ۱۳۹۱ با حضور رئیس جمهور به تایید شورای عالی عالی علوم تحقیقات رسید.”

وی هواپیماهای ۱۰۰ تا ۱۵۰ سرنشیه با طول برد متوسط را نیاز اصلی بخش هواپیمایی کشور ما دانست و اضافه کرد: “سازمان تحویل گیرنده این پروژه، وزارت دفاع و سازمان صنایع هوافضا است.”

جهانگیریان، اتمام طراحی مفهومی هواپیما را اولین گام در این مسیر خواند و گفت: “این مرحله از اواسط سال ۹۱ تاکنون توسط دانشگاه های امیرکبیر، صنعتی اصفهان، علم و صنعت و پارک علم و فناوری فارس مورد پیگیری قرار گرفت.”

وی همچنین اشاراتی به تقسیم مسئولیت‌های این پروژه کرد و اظهار داشت: “طراحی بدنه و سیستم های هواپیما در دانشگاه امیر کبیر، طراحی موتور در دانشگاه علم و صنعت، طراحی سیستم اویونیک در دانشگاه صنعتی اصفهان و قسمت هایی از بار و سازه این هواپیمای مسافربری در پارک علم و فناوری فارس تقسیم کار شده است.”

طبق اعلامات مجری این طرح، در حال حاضر طراحی پایه‌ی مفهومی این هواپیما ( مسافربری ۱۰۰-۱۵۰ نفری با برد متوسط ) به پایان کار خود رسیده و همچنین توسط سازمان  تحویل گیرنده و شورای عالی عتف، مورد تایید قرار گرفته است.

جهانگیریان در ادامه صحبت‌هایش، به ویژگی‌های این طرح اشاره کرد و گفت: “در حال حاضر شمای کلی از بیرون و داخل هواپیما در دسترس است.”

وی ضمن تاکید بر  همکاری‌های جهانی، اضافه نمود: “ما با توجه به مذاکرات و توافقات هسته‌ای انجام شده توانستیم مسیر  حرکت پروژه را به سمت مشارکت‌های بین المللی سوق دهیم.”

جهانگیراین همچنین ایران را برای هرگونه انتقال تکنولوژی این هواپیما آماده عنوان کرد و همچنین اضافه نمود: ” ما آمادگی  داریم با شرکت های خارجی سازنده‌ای که قصد فروش هواپیما به ایران را دارند، در بحث انتقال  فناوری وارد مذاکره شویم؛ با این مباحث می‌توانیم به جرات بگوییم که توانایی بخش تحقیق و توسعه  این نوع هواپیما را داریم.”

وی در مورد همکاری‌ها توضیحات بیش‌تری را لحاظ کرد و گفت: ” تاکنون مذاکرات فنی با دو کشور اروپایی و آمریکای شمالی داشته ایم و امیدواریم که این مذاکرات به موضوع خرید گره بخورد”

در مبحث مذاکرات، مجری طرح کلان ملی گفتگوهای انجام شده  را درخصوص امکان سنجی برای انتقال فن‌آوری، ارتباط دو طرفه، تبادل قابلیت ها و… اعلام کرد.

جهانگیریان در پایان صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: “ما باید  بتوانیم به واسطه این پروژه سهم مناسبی را از ساخت هواپیماهای کشور بر عهده بگیریم و سهم قابل قبولی از طراحی و ساخت آن را به داخل کشور بیاوریم.”

منبع: mehrnews

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

 1. کلیت خبر بسیار خوشحال کننده است و این همه نیروی تحصیل کرده و مغز متفکر در ایران باید به سمت طراحی و ساخت با استفاده از دانش فنی غربی بروند.
  اما وقتی بخشی از این خبر را می شنوی نا امیدی و تاسف شادی این خبر را می گیرد و با خود می گویی این همان طرحهای تبلیغاتی است که ما در اینجا زیاد می شنویم.
  آقای جهانگیریان هر کسی هست ادعایی دارد که حاضر به فروش فناوری به شرکتهای بوئینگ و ایرباس هست.
  واقعا آدم متحیر می ماند که تا بحال دنیا از حضور چنین نوابغی غافل بوده است آخر برادر میشه بگویید چه فناوری را شما کشف کرده اید که آنها هنوز به آن نرسیده اند

 2. یه خبر خوب هم بالاخره شنیدیم..ولی ما که هواپیما سوار نمیشیم پس منتظر خبرای خوب از خودروسازی هم هستیم

 3. یا خدا.
  بعد چهار سال با کمک ده تا دانشگاه معتبر فقط طرح مفهومی تکمیل شد اما‌‌ آماده انتقال تکنولوژی‌ هستیم.
  می گفت بوئینگ وانت زدیم باورش راحتر بود.
  اینکه پیشرفت کردیم خوبه اما دیگه نباس بلف آبودانی زد‌?