ناسا درحال ساخت ابزار جدیدی برای شکار سیاره‌‌ها است

ناسا درحال ساخت ابزار جدیدی برای شکار سیاره‌‌ها است

احتمالا گاهی در اخبار علمی می‌شنوید که مثلا سیاره‌ای با مشخصات نزدیک به سیاره‌ی زمین کشف شده است. این گونه سیاره‌ها توسط ابزار خاصی کشف می‌شوند که “ابزار شکار سیاره” نامیده می‌شود. ناسا به تازگی ساخت نسل جدیدی از این نوع ابزار را آغاز کرده است: نسل جدید شکارگر سیاره‌ها.

این ابزار قرار است با همکاری سازمان ملی هوانوردی و فضای کشور آمریکا یعنی ناسا (NASA) و تشکیلات ملی علوم آمریکا (NSF) ساخته شود. افرادی که در این پروژه کار خواهند کرد از طریق یک آزمون سراسری انتخاب شده اند و برگزیدگان این آزمون به رهبری دانشیار دانشگاه ایالت پنسیلوانیای آمریکا یعنی پروفسور Suvrath Mahadevan، به تحقیق و توسعه‌ی این ابزار خواهند پرداخت.

ساخت این شکار کننده‌ی فوق پیشرفته قرار است در طول ۳ سال انجام شود و پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۰ میلیون دلار برای ساخت آن هزینه شود. این دستگاه “NN-EXPLORE” نامیده خواهد شد و تحقیقات آن به صورت مشترک با پروژه‌ی طیف بینی داپلر یعنی NEID صورت خواهد گرفت. در نهایت نیز این دستگاه بر روی برج رصدی WIYN که تصویر آن را در ابتدای مطلب مشاهده می‌کنید، سوار خواهد شد.

این برج دارای ارتفاع ۳.۵ متر است و در رصدخانه‌ی ملی کیت پیک (Kitt Peak) در ایالات آریزونای آمریکا واقع شده است. جالب است بدانید که قبیله‌ای در شرق ایالت آریزونا زندگی می‌کنند که “Tohono O’odham” نام دارند و در زبان محلی این افراد، NEID به معنی «جستجو برای کشف» است و از این رو، نام پروژه بسیار معنادار و متناسب با هدف آن انتخاب شده است.

ناسا درحال ساخت ابزار جدیدی برای شکار سیاره‌‌ها است

دستگاه شکارگر سیاره‌ای بعد از نصب و بهره برداری قرار است به طور پیوسته، سیارات و ستاره‌های مختلف را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. در طی این رصدها، سیاراتی که دارای مشخصات نزدیک به سیاره‌ی زمین هستند شناسایی خواهند شد، به خصوص آن‌هایی که دارای رفتار چرخشی مشابه چرخش زمین به دور مدار خورشید هستند. این تشخیص با استفاده از اندازه‌گیری میزان عقب و جلو رفتن سیارات و ستاره‌ها انجام می‌شود.

از آنجا که این حرکات و تلو‌تلو خوردن‌ها مبتنی بر جاذبه‌ی خود سیاره و تاثیر جاذبه‌ی ستاره بر روی آن سیاره است، دانشمندان ناسا می‌توانند جرم، نیروی جاذبه و دیگر مشخصات آن سیاره را محاسبه کنند. اگر این مشخصات به مقادیر بر روی سطح سیاره‌ی زمین نزدیک باشد، سپس مرحله‌ی بعدی اجرا می‌شود و از طریق تلسکوپ‌های متعدد، سیاره‌ی مورد نظر، دقیق‌تر رصد می‌شود و آزمایشات و تحقیقات پیشرفته‌تری روی آن صورت می‌گیرد.

در نهایت ناسا امیدوار است با راه اندازی این دستگاه و تحقیقات آینده بتواند گزینه‌های مشابه کره‌ی زمین را در فضای بیکران هستی پیدا کند و آن‌ها را برای زندگی آینده‌ی انسان‌ها مورد بررسی قرار دهد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*