اسکات کلی رسما باز نشستگی‌اش را اعلام کرد

اسکات کلی  فردی بود که ۲۰ سال در خدمت ناسا برای تحول جهان تلاش کرد. فضانوردی که پس از خدمات ارزنده‌اش به جهانیان، در تاریخ ۱ آوریل سال ۲۰۱۶ رسما بازنشستگی‌اش را اعلام نمود.

اسکات از معدود فضانوردانی بود که در رکورد شکنی دست داشت. این فضانورد ۵۲ ساله موفق شد پس از اقامت ۵۲۲ روزه در فضا با سلامت به زمین برگردد و پس از پازگشتش، اعلام بازنشستگی کرد.

کلی که با نام کامل اسکات جورف کلی شناخته می‌شود، در تاریخ ۲۱ فوریه ۱۹۶۴ میلادی در اورنج نیوجرسی چشم به جهان گشود و به این ترتیب ایالات متحده به عنوان وطن وی خوانده می‌شود.

اسکات طی زحمات ۲۰ ساله برای اکتشافات فضایی تازه، تعداد زیادی اولین‌ها و نقاط عطفی را رقم زد که مطمئنا دیگر چنین اثاری در تاریخ پدیدار نخواهد شد. آخرین ماموریت اسکات در دوران فعالیتش به ۲۷ مارس ۲۰۱۵ باز می‌گردد که با کیهان نورد روس تبار به  اسم Mikhail Kornienko از جو زمین خارج شد.

وی پس از یک‌ سال در تاریخ ۱ مارس ۲۰۱۶، یکی از شگفتی‌سازترین ماموریت‌های فضایی بشریت را با موفقیت کامل پشت سر نهاد با مسیری که بنیان‌گذارش بود، عصر جدیدی را پیش روی فضانوران قرار داد.

اسکات کلی در مجموع ۳۴۰ روز را در ایستگاه فضایی بین المللی گذراند تا از این طریق رکورد بلند‌ترین حضور خارج از زمین در دنیای فضانوردی ارتقا بخشد. او همچنین در طول یک سال اقامتی که در فضا داشت، حدودا ۴۰۰ نوع آزمایش را به منظور آماده‌سازی برای ماموریت‌های آینده ناسا انجام داد.

کلی همچنین در طول دوران کاری‌ خود در فعالیت‌های گوناگونی  برای آزمایش نحوه‌ی واکنش نشان دادن بدن انسان به انزوا، بی وزنی، تابش و استرس پروازهای فضایی طولانی حضور داشت.

اسکات کلی در نهایت چند هفته‌ی پیش بود که طی توییتی در حساب شخصی‌اش، خبر بازنشستگی‌ خود را اعلام نمود تا شاهد خداحافظی یکی از ارزشمندترین فضانواردان تاریخ فضانوردی باشیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*