تمدن‌های فرازمینی

آیا جهان هستی میزبان تمدن‌های فرازمینی پیشرفته‌ای بوده است؟

دو فیزیکدان مطالعات جدیدی را انجام دادند که نشان می‌دهد احتمالاً جهان هستی میزبان تمدن‌های فرازمینی دیگری جز بشریت نیز بوده است. هرچند که این احتمال کم است اما کمی تفکر به آن‌که موفقیت‌های فناوری ما توسط نژادهای دیگری نیز به دست آمده، می‌تواند جالب باشد.

یک مطالعه جدید ادعا می‌کند که سیارات دیگر جهان هستی قبل از تولد زمین میزبان حیات طولانی تمدن‌های فرازمینی هوشمندی بوده‌اند.

تمدن‌های فرازمینی ؛ از گذشته تا به حال

احتمال وجود تمدن‌های فرازمینی تنها در گذشته وجود دارد

در حالی که تا به امروز بشریت تنها گونه از موجوداتی است که به فناوری‌های پیشرفته جهان هستی شناخته شده است، احتمالاً سیارات دیگری کمتر از یک در 10 میلیارد تریلیون (یک بخش از 10 به توان 22) درصد گذشته قبل از انسان به فناوری‌‌های نوین دست پیدا کرده‌اند. «آدام فرانک» فیزیکدان، اخترشناس و استاد دانشگاه روچستر نیویورک به‌عنوان نویسنده ارشد این مقاله دراین‌باره می‌گوید:

من معتقدم که به‌احتمال‌زیاد گونه‌های پیشرفته و تکامل یافته‌ی دیگری نیز قبل از ما در حال تولید فناوری بوده‌اند. به این قضیه فکر کنید قبل از آن‌که ما به نتایج دست پیدا کنیم، گونه‌های پیشرفته‌ای به‌جز بشریت در سیاره دیگری از جهان یک در تریلیون درصد احتمال به این قضیه دست یافته‌اند؛ اما حتی اگر این یک حدس باشد، یک شانس در بین یک تریلیون نشان می‌دهد دستاوردهایی که اینجا بر روی کره زمین اتفاق افتاده است حدود 10 میلیارد بار دیگر در طول تاریخ کیهانی اتفاق افتاده است.

تمدن‌های فرازمینی

سال 1961 فرانک در یک ابداع، به فرمولی جالبی دست یافت که نام آن را نیز «معادله دریک» قرار داد. بر اساس این فرمول تعداد تمدن‌های فرازمینی که ممکن است تا به امروز در کهکشان راه شیری وجود داشته‌اند را بیابید.

آدام فرانک در این مطالعه از همکاری «وودراف سالیوان» از دانشگاه واشنگتن نیز بهره برده که وی نیز علاقه‌مند به کشفیات جدید کیهانی و همچنین دیگر نژادهای بیگانه است. آن‌ها معادله دریک “Drake Equation” را بهینه‌تر از گذشته کرده‌اند که حدسیات مربوط به این قضیه را محتمل‌تر از گذشته می‌سازد. در آینده شاهد عرضه نسخه‌های باستان شناسی خواهیم بود که به بررسی مدت زمان گذشته از حضور این تمدن‌های فرازمینی خواهد پرداخت. فرانک و سالیوان همچنین مشاهداتی را در تلسکوپ فضایی کپلر ناسا داشته‌اند که نشان می‌دهد حدود 20 درصد از ستارگان میزبان سیاراتی حاوی آب مایع در مجاورت کره زمین هستند.

تمدن‌های فرازمینی

محققان پس از در نظر گرفتن تعداد ستاره‌های قابل مشاهده در جهان محاسبه کرده‌اند که آیا قبل از کره زمین تمدن‌های فرازمینی پیشرفته دیگری نیز بوده‌اند یا خیر! این احتمال حدود یک در 20 میلیون تریلیون بوده است؛ اما این بدان معنا نیست که در حال حاضر نیز تمدن‌های هوشمند دیگری جز بشر وجود دارد. چراکه تا به حال هیچ ارتباطی با کره زمین توسط بیگانگان برقرار نشده و محققان مشتاقانه منتظر این تماس هستند.

سالیوان می‌گوید:

جهان هستی بیش از 13 میلیارد سال قدمت دارد. این بدان معنی است که اگر تا به حال 1,000 تمدن در سطح کهکشان ما وجود داشته است، بقای آن‌ها تا متولد شدن تمدن در کره زمین بوده است (حدود 10 هزار سال پیش) و پس از پدیدار شدن زمین تمامی آن‌ها منقرض شده‌اند؛ بنابراین می‌توان گفت تا زمانی که حیات بر روی کره زمین در جریان است، نمی‌تواند تمنی تکامل‌یافته‌تر از خود ما یافت. با این حال برای ما احتمال بسیار زیادی وجود دارد یکی دیگر از تمدن‌های فعال در زمینه‌ی تکنولوژی را بیابیم که طول بقایی به‌اندازه ما داشته‌اند.

پی‌نوشت: منظور سالیوان از 10 هزار سال پیش به توسعه بشریت در کشاورزی و دیگر فناوری‌های ابتدایی اشاره دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. چه اندیشه ای باعث شده فرازمینی ها را به شکل های فوق در نظر بگیریم؟ آیا اشکال فوق فقط از رؤیاها و تخیلات ما برمیخیزند؟ آیا واقعاَ کسانی آنها را دیده اند؟ چرا تقریباَ این شکل ها شباهت زیادی بهم و در عین حال ترکیبی تقریباَ نزدیک به ما دارند؟