تماشا کنید: وقتی کنسرت موسیقی زیر آب برگزار می‌شود!

تماشا کنید: وقتی کنسرت موسیقی زیر آب برگزار می‌شود!

اجرای موسیقی با استفاده از سبزی‌ها، نواختن سازها با استفاده از پا و یا سر و اجرای موسیقی در مکان‌های عجیب و غریب نظیر غارهای یخی از جمله مواردی هستند که در چند سال گذشته توانسته است تنوع جالبی به کنسرت‌های معمولی بدهد و میلیون‌ها مخاطب از سراسر جهان را به خود جذب کند.

گروه موسیقی دانمارکی بیتوین موزیک (Between Music) نیز به‌تازگی یک اجرای جالب و منحصر به فرد داشته‌اند که البته این اجرا به دلیل محل انجام آن، جزو دسته‌ی سومی قرار می‌گیرد که پیش از این گفتیم؛ آنها کنسرت خود را در مکان بسیار عجیب و غریب برگزار کرده‌اند: زیر آب! این گروه نام اجرای زیر آب خود را AquaSonic گذاشته‌‌اند که از ترکیب آکوا به معنی دنیای زیر آب و سونیک به معنای امواج صوتی تشکیل شده است.

در واقع این گروه موسیقی موفق شده‌اند که در محیط زیر آب هم امواج صوتی را کنترل کنند و علاوه بر کنترل آنها، نواهای زیبایی نیز برای حضار در سالن اجرا کنند. گفتید سالن؟ بله، اجرای زیر آب این گروه در یک سالن و مقابل صد‌ها تماشاچی انجام شده است! اعضای گروه بیتوین موزیک هرکدام به همراه سازشان و البته سیستمی که برای انتقال صدا به شنوندگان در نظر گرفته شده بوده است، به داخل یک تانکر شیشه‌ای پر از آب رفته و از زیر آب، آهنگ‌های زیبای خود را اجرا کرده‌اند.

با ذکر این توضیحات جذاب، بهتر است که دیگر بیشتر از این معطل نمانیم و به سراغ تماشای این کنسرت موسیقی زیر آبی برویم. در ویدیوی زیر شما می‌توانید بخش‌هایی از اجرای این هنرمندان خلاق را تماشا کنید و البته از صدای منحصر به فرد سازهای مختلف و خواندن آواز در زیر آب هم لذت ببرید:

اجرای موسیقی زیر آب چگونه ممکن شده است؟

گروه دانمارکی بیتوین موزیک، برای اولین بار اجرای خود را در فستیوال موسیقی Operadagen که در کشور هلند برگزار می‌شود، انجام داده‌اند. در حال حاضر تمام بلیت‌های اجرای آنها برای سه روز آغازین این مراسم فروخته شده است و کار خلاقانه‌ی آنها با استقبال بی‌نظیری از سوی علاقه‌مندان به موسیقی مواجه شده است. در سایت رسمی فستیوال Operadagen توضیحات جالبی درباره‌ی سرگذشت این گروه و نحوه‌ی کار آنها نوشته شده است که پیشنهاد می‌کنم قسمت خلاصه‌ای از آن را مطالعه کنید:

هنرمندان [داخل این گروه] در چندین و چند آزمایش مختلف و طولانی شرکت کرده‌اند و در این آزمایش‌ها با متخصصانی در زمینه‌ی غواصی در عمق‌های بسیار زیاد آب، سازندگان آلات و سازهای موسیقی و محققان دانشگاهی همکاری داشته‌اند تا بتوانند سازهای کاملا منحصر به فردی را بسازند که در زیر آب کار کنند.

این [سازها] شامل یک ارگ، ویولن، پرکاشن، hydraulophone، crystallophone و rotacorda زیر آبی می‌شود [سه نام آخر، اسم‌های ترکیبی و جدیدی هستند که اعضای گروه برای سازهای زیر آبی‌شان به وجود آورده‌اند]

تماشا کنید: وقتی کنسرت موسیقی زیر آب برگزار می‌شود!

بنابراین مشاهده می‌کنید که کار این گروه موسیقی تنها به تنظیم موزیکشان خلاصه نشده و آنها برای اینکه بتوانند سازهای جدیدی با قابلیت نواختن در زیر آب بسازند، ماه‌ها از دانش و تجربه‌ی متخصصان این زمینه کمک گرفته‌اند تا هم ساز و هم نوازنده‌ی آن بتوانند در یک محیط متفاوت با قوانین فیزیکی متفاوت نسبت به سطح زمین، هنر خود را ارائه کنند؛ گفته می‌شود که بعد از ساخت سازها، دشوارترین مرحله‌ی کار به نحوه‌ی خواندن و ادای نوت‌ها در محیط زیر آب مربوط می‌شود که تمرین نفس‌گیری و یادگیری این سبک از آواز خواندن، زمان زیادی را از هنرمندان این گروه گرفته است.

گفتنی است که به دلیل استقبال فوق‌العاده‌ی مخاطبان از اجرای گروه Between Music در فستیوال موسیقی هلند، آنها تصمیم گرفته‌اند که برنامه‌های جدیدی را آماده کرده و در قالب یک تور جهانی، به کشورهای دیگری هم سفر کنند و اجراهای جدیدی در آنها داشته باشند. شما عزیزان گجت نیوزی هم در صورت علاقه‌مندی به این سبک از اجرا، می‌توانید به این لینک در سایت رسمی فستیوال Operadagen مراجعه کرده و تصاویر و اطلاعات کامل‌تری را درباره‌ی گروه بیتوین موزیک مشاهده کنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*