تلفن‌های هوشمند ضد آب

معرفی بهترین تلفن‌های هوشمند ضد آب

آیا می‌دانستید افتادن ناگهانی گوشی در آب تقریبا در نیمی از آمار مرگ تلفن‌های هوشمند دخیل است (البته آنهایی که در سرویس بهداشتی از بین می‌روند)؟ این آمار عجیب و قابل توجه به همراه علاقه کاربران به سرگرمی بیشتر با تلفن‌ هوشمند خود بدون اینکه خراب شود، موجب شده است تا امروزه اکثر خریداران به دنبال تلفن‌های هوشمند ضد آب باشند. اما در حال حاضر بهترین تلفن‌های هوشمند ضد آب کدام یک هستند؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

قبل از اینکه بخواهیم بحث اصلی در این مقاله را آغاز کرده و به معرفی بهترین تلفن‌های هوشمند ضد آب بپردازیم، باید ابتدا به تعریفی درست از مفهوم ضد آب بودن برسیم.

بهترین تلفن‌های هوشمند ضد آب : مفهوم ضد آب بودن چیست؟

این نکته مهم است که بدانید در حال حاضر هیچ تلفن هوشمندی به معنای واقعی ضد آب نیست، چراکه نمی‌توان آنها را در هر عمقی و هرچقدر که بخواهیم زیرآب نگه داریم. داستان‌های زیادی در مورد دوام آوردن چندهفته‌ای تلفن‌های هوشمند درون آب دریا شنیده‌ایم، اما در این مقاله و تعیین استانداردهای معقول باید واقع بین باشیم. بنابراین به‌جای استفاده از واژه ضد آب، بهتر است از عبارت مقاومت برابر آب استفاده کنیم.

تلفن‌های هوشمند ضد آب مدرن طوری طراحی شده‌اند که بتوان آنها را به مدت 30 دقیقه در عمق کم آب نگه داشت. استاندارد مربوط به اندازه‌گیری میزان مقاومت تلفن‌های هوشمند در برابر آب و گرد و غبار، IP Rating نام دارد که مخفف عبارت “ingress Protection rating” به معنای درجه محافظت ورودی است. کلمه Ingress در زبان انگلیسی به معنای نحوه داخل شدن و دسترسی به چیزی است.

این استاندارد معمولا به همراه اعداد نمایش داده می‌شود و ساختار آن IPXY است. X معمولا مربوط به محافظت در برابر گرد و غبار است که بین 0 تا 6 متغیر است. حرف Y نیز مربوط به مقاومت در برابر آب است که بین 0 تا 9 متغیر است. این اعداد متناسب با عمق، فشار و گاهی اوقات دما تغییر می‌کنند.

مثال‌هایی از استاندارد IP Rating
 • IP68: در این درجه هیچ گرد و غباری نمی‌تواند به داخل دستگاه نفوذ کند. مقاومت در برابر آب دستگاه تا عمق 3 متری تضمین شده است. گاهی اوقات محافظت در برابر آب به این معناست که برخی از آب‌های خاص قادر به وارد شدن هستند، اما به دستگاه آسیبی نمی‌رسانند.
 • IP67: در این درجه نیز هیچ گرد و غباری نمی‌تواند به داخل دستگاه نفوذ کند. قرار دادن تلفن هوشمند در عمق یک متری آب به مدت محدود بلامانع است؛ تقریبا تا 30 دقیقه.
 • IP55: این درجه مقاومت کاملی در برابر گرد و غبار ندارد و تا حدی تاثیرگذار است. غوطه‌ور شدن در آب امکان پذیر نیست و فواره آب تا 6.3 میلی‌متر به دستگاه آسیبی نمی‌رساند.

در این مقاله توانستیم تلفن‌های هوشمند ضد آب با محدوده قیمت 180 الی 600 دلار را شناسایی و ثبت کنیم. اما اگر محصولی با قیمت کمتر از 180 دلار می‌خواهید، با مشکل مواجه خواهید شد.

بهترین تلفن‌های هوشمند ضد آب : گلکسی اس 7 و اس 7 اج (IP68 / قیمت: 580 دلار)

تلفن‌های هوشمند ضد آب

گلکسی اس 7 و اس 7 اج سامسونگ (Samsung Galaxy S7) با استاندارد IP68 به‌عنوان بهترین تلفن هوشمند ضد آب شناخته می‌شود. به لطف طراحی متفاوت، پورت‌های باز، عملکرد سریع و دوربین عالی، این پرچمداران مقاومت بسیار خوبی در برابر آب و گرد و غبار دارند. بنابراین ضد آب بودن در طراحی زیبا و لوکس دستگاه تاثیرگذار نبوده است. حتی برخی از کارشناسان، گلکسی اس 7 و اس 7 اج سامسونگ را بهترین تلفن‌های هوشمند بازار می‌دانند.

تنها موضوع مهم در مورد این دو تلفن هوشمند، بدنه شیشه اطراف آنهاست. سامسونگ به دلیل افزایش زیبایی این محصولات، از شیشه استفاده کرده است، اما همین تصمیم کمپانی کره‌ای موجب آسیب پذیری بدنه گلکسی اس 7 در مقابل سطوح محکم شده است. در این زمینه دو راهکار در پیش روی خود خواهید داشت:‌ یا برای گلکسی اس 7 خود یک محافظ خریداری کنید و یا به‌جای آن گلکسی اس 7 اکتیو سامسونگ که بدنه مقاومی دارد را بخرید.

با اینکه ما در بررسی‌های خود مشکلی با گلکسی اس 7 اکتیو و مقاومت آن در برابر آب نداشتیم، اما گزارش‌هایی از وجود مشکل در برخی نسخه‌های این محصول به دستمان رسیده است. هنوز مطمئن نیستیم که این مشکل برای تمامی نسخه‌ها پیش می‌آید یا خیر.

رقیب: اکسپریا ایکس پرفورمنس سونی (IP68/ قیمت: 610 دلار)

تلفن‌های هوشمند ضد آب

کمپانی سونی سال‌هاست که در تلاش است تا بهترین تلفن‌های هوشمند ضد آب را روانه بازار کند. این شرکت اولین بار، تلفن هوشمند اکسپریا زد خود را با استاندارد IP55 روانه بازار کرد. امسال نیز پرچمدار این شرکت با نام اکسپریا ایکس پرفورمنس رسما رونمایی شده است. این پرچمدار از جهات مختلف می‌تواند با گلکسی اس 7 سامسونگ رقابت کند. اما درنهایت پرچمدار سامسونگ از لحاظ طراحی، صفحه نمایش و باتری بزرگ‌تر برتر است. همچنین این محصول بیشتر در بازارهای مختلف جهانی پیدا می‌شود. پرچمدار امسال سونی نیز با استاندارد IP68 همراه شده است.

بهترین تلفن‌های هوشمند ضد آب : گلکسی اس 6 اکتیو (IP68 / قیمت: 400 دلار)

تلفن‌های هوشمند ضد آب

در محدوده قیمت 400 دلار،متاسفانه گزینه‌های زیادی پیش روی خریداران نیستند و به نظر ما گلکسی اس 6 اکتیو سامسونگ بهترین گزینه است. گلکسی اس 6 سامسونگ از همه لحاظ یک محصول موفق و ارزشمند بود اما متاسفانه مقاوم در برابر آب و گرد و غبار ساخته نشده بود. اما حالا پرچمداران سری اس امسال از استاندارد IP68 بهره می‌برند. با این حال کمپانی سامسونگ سال گذشته گلکسی اس 6 اکتیو را با بدنه‌ای مقاوم و استاندارد IP68 روانه بازار کرد.

بدنه این محصول حتی از گلکسی اس 6 و اس 6 اج پلاس کمپانی سامسونگ نیز مقاوم‌تر ساخته شده است.

رقیب:‌ اکسپریا زد 5 کامپکت (IP68/ قیمت: 420 دلار)

تلفن‌های هوشمند ضد آب

بازهم بزرگ‌ترین رقیب محصول کمپانی سامسونگ را سونی تولید کرده است. اکسپریا زد 5 کامپکت این شرکت محصول خوبی با محدوده قیمت 400 دلار محسوب می‌شود. اما بازهم با این بودجه، تلفن هوشمند کمپانی سامسونگ را پیشنهاد می‌کنیم؛ دوربین بهتر، باتری بزرگ‌تر و صفحه نمایش بسیار بهتری در گلکسی اس 6 اکتیو دیده می‌شود. درمجموع اس 6 اکتیو در رقابت با زد 5 کامپکت از هر لحاظ برنده است، حتی در زمینه قیمت. البته قبل از تصمیم گیری حتما مشخصات کامل این دو محصول را با هم مقایسه کنید.

رقیب: Kyocera Brigadier (قیمت: 367 دلار/ IP68)

تلفن‌های هوشمند ضد آب

در محدوده قیمت 350 الی 400 دلار، Kyocera Brigadier نیز می‌تواند انتخاب خوبی باشد، اما به هر حال باید یک موضوع را قربانی این انتخاب کنید. این محصول تنها زمانی به خریداران پیشنهاد می‌شود، که بیشتر به دنبال یک محصول مقاوم باشند تا تجربه حرفه‌ای. بنابراین اگر در مناطق خاصی کار می‌کنید و به دنبال گزینه‌ای بسیار مقاوم هستید، Kyocera Brigadier را انتخاب کنید.

بهترین تلفن‌های هوشمند ضد آب : گلکسی اس 5 (IP67 / قیمت: 280 دلار)

تلفن‌های هوشمند ضد آب

در محدوده قیمت 300 دلار در حال حاضر بهترین گزینه بازهم ساخته کمپانی سامسونگ است. حتی در این محدوده قیمت نتوانستیم رقیب مناسبی برای گلکسی اس 5 سامسونگ پیدا کنیم و به نظر می‌رسد این تلفن هوشمند تنها انتخاب شماست. اگر به خاطر داشته باشید، بدنه پشتی این محصول قابل تعویض است و همچنین در برابر آب مقاومت دارد. اولین محصول ضد آب در سری اس سامسونگ، همین گلکسی اس 5 بود.

بهترین تلفن‌های هوشمند ضد آب : اکسپریا ام 4 آکوا (IP68 / قیمت: 150 دلار)

تلفن‌های هوشمند ضد آب

در محدوده قیمت 150 دلار، اکسپریا ام 4 آکوا سونی (Sony Xperia M4 Aqua) برنده اصلی ماست. در نگاه اول می‌توان موتو جی 2015 را نیز یک رقیب در نظر گرفت، اما ام 4 بدنه‌ای سبک‌تر دارد و امتیاز IP آن بهتر است. همچنین پردازنده و عملکرد کلی تلفن هوشمند سونی بسیار بهتر از موتو جی است. موتو جی 2015 با استاندارد IPX7 و به قیمت 180 دلار روانه بازار شده است. بدین معنا که خبری از مقاومت برابر گرد و غبار نیست!

رقیب: Kyocera DuraForce E6560 (استاندارد IP68 / قیمت: 175 دلار)

تلفن‌های هوشمند ضد آب

این محصول به نسبت موتو جی 2015 و اکسپریا ام 4 اصلا تلفن هوشمند جالبی نیست و تولیدکنندگان آن تنها به مقاومت بدنه محصول توجه داشته‌اند. بنابراین ارزان‌ترین تلفن هوشمند با استاندارد IP68 همین Kyocera DuraForce E6560 محسوب می‌شود.

سایر نکات مربوط به تلفن‌های هوشمند ضد آب

تلفن‌های هوشمند ضد آب واقعا انقلاب بزرگی در کاربرد تلفن‌های همراه به وجود آورده‌اند و چه بهتر که تلفن هوشمند بعدی شما حتما ضد آب باشد. اما در این میان نکاتی است که باید به آنها توجه کنید:

 • تلفن‌های هوشمند با پورت باز بهتر هستند: بسیاری از تلفن‌های هوشمند از کاربر می‌خواهند تا جهت محافظت از پورت‌های مختلف، آنها را با رویه خاصی بپوشانند. حتی در برخی محصولات باید خروجی اسپیکر را نیز پوشاند! این کار عملی است، اما اگر کاربری این کار را فراموش کند ممکن است تلفن هوشمند برای همیشه از کار بیفتد. تلفن‌های هوشمند ضد آب که به بسته شدن پورت نیازی ندارند، گزینه‌های بهتری هستند.
 • حواستان به دنیای حقیقی باشد: بسیاری از کاربران با تلفن‌های هوشمند ضد آب خود شنا می‌کنند یا به حمام می‌روند. عموما در این زمینه مشکلی وجود ندارد، اما شنا کردن در دریا، تلفن هوشمند شما را در مجاورت با مواد دیگری همچون ماسه، لجن یا سایر عناصر قرار می‌دهد که ممکن است در پورت‌های آن گیر کنند.

امیدواریم این مقاله مورد توجهتان قرار گرفته باشد. سوالات خود در مورد تلفن‌های هوشمند ضد آب را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

12 دیدگاه

 1. سامسونگ ضد آب؟؟؟؟؟ خخخ شوخی جالبی بود

 2. جمع کن بابا با این لیستت
  البته معلومه که اگه به منم این همه پول میدادن میومدم میگفتم بهترین شرکت زد آب هواویه(به دروغ)
  مث سایت شما ک تو روز روشن دروغ میگید

 3. با عرض سلام.من حدودا یک و نیم ماهی هست اس سون اج خریدم.یک هفته پیش باهاش رفتم استخر.که متاسفانه با اینکه فقط پنج دقیقه اونم همش تو اب نبود ال سی دیش سوخت.الان هم یک میلیون خرج رو دستم گذاشته.همش چرته.به احتمال زیاد بفروشمش.گارانتی هم شامل گوشی آبخورده نمیشه

 4. وقتی سونی گوشی ضد اب میزد سامسونگ داشت رو لباسشویش کار میکرد که اب نزنه بیرون ازش.سامسونگ شمارو هم خریده ؟؟؟؟ههه همیشه تقلب و کپی برداری میکنه سامسونگ

 5. داداش تو تست جدیدی هم ک گرفتم.s7 اکتیو هم قلابی در اومد……خخخخ اصلا ضد اب نیس……با این جا صابونی ها

 6. اولا از z1 به بعد همشون ضد اب هستن……دوما خدایی چ تبلیغاتی برا سامسونگ بود……

 7. بعدشم شما تو z5 ،اس6 اکتیو رو پیشنهاد میکنید! شما احمقید ،جیره خورها

 8. یه پست مسخره،آخه اس5 چرا تو لیست بود؟سونی چند ساله گوشیاش ضد آبه اما الان جاصابونی رو اول نوشتین؟
  پس چراz3+ تو لیست نیست اما اس5 که ضد ابم نیست ،تو لیست هست؟