جریمه‌ی کوالکام به میزان ۹۰۰ میلیون دلار توسط کره‌ی جنوبی

جریمه‌ی کوالکام به میزان ۹۰۰ میلیون دلار توسط کره‌ی جنوبی

کمپانی مخابراتی کوالکام که دفتر مرکزی‌اش در ایالات متحده‌ی آمریکا واقع شده است، به‌تازگی با مشکلات حقوقی بزرگی در کشور کره‌ی جنوبی مواجه شده است و اگر اتهامات این برند آمریکایی ثابت شود، جریمه‌ی کوالکام می‌تواند به یک رکوردشکنی بزرگ در زمینه‌ی مسائل حقوقی مربوط به صنعت محصولات الکترونیکی این کشور تبدیل شود.
کمپانی کوالکام (Qualcomm) را همه‌ی شما عزیزان گجت نیوزی با چیپست‌های پردازنده‌اش که در تولید اکثر دیوایس‌های پرچمدار اندرویدی بازار به کار رفته است، می‌شناسید. دقیقا همین موضوع هم باعث به وجود آمدن مشکلات حقوقی اخیر این کمپانی در کشور کره‌ی جنوبی شده است و کمیسیون تجارت منصفانه‌ی این کشور (FTC)، تصمیم گرفته است که یک مبلغ سنگین را به عنوان جریمه‌ی کوالکام در نظر بگیرد.

احتمال تایید جریمه‌ی کوالکام به این میزان، بسیار بالاست

اتهامی که کوالکام در این کشور با آن مواجه است، رفتارهای غیر منصفانه و زیر پا گذاشتن اصول تجارت جوانمردانه در معاملات خود با کمپانی‌های این کشور است. در واقع کوالکام به این دلیل مورد بررسی کمیسیون تجارت منصفانه‌ی کره‌ی جنوبی قرار گرفته است که هنگام معاملات خود با کمپانی‌های سازنده‌ی لوازم الکترونیکی و گجت‌های هوشمند در این کشور، از آنها مبالغ سنگینی را به دلیل حق مالکیت پتنت‌های خود دریافت می‌کرده است و به‌نوعی یک سوء استفاده‌ی ابزاری را از امکانات خود انجام داده است.

گفته می‌شود که این کمیسیون به دنبال این است که اتهامات کوالکام را ثابت کند و اگر این اتفاق عملی شود، جریمه‌ی کوالکام به میزان ۹۰۰ میلیون دلار می‌تواند رکورد بیشترین میزان جریمه توسط این کمیسیون در کل تاریخ کشور کره‌ی جنوبی را به نام خود ثبت کند! قرار است روز آینده یعنی در تاریخ بیستم جولای، اولین حکم این کمیسیون در رابطه با زیر پا گذاشتن قوانین این کشور توسط کوالکام و از بین بردن فضای تجارت رقابتی اعلام شود و فردا مشخص خواهد شد که آیا این برند آمریکایی مجبور به پرداخت این جریمه‌ی سنگین خواهد شد و یا خیر.

یکی از اعضای کمیسیون تجارت منصفانه‌ی این کشور در مصاحبه با خبرگزاری تایمز کره‌ی جنوبی درباره‌ی این پرونده‌ی عظیم توضیحاتی را ارائه کرده است:

کوالکام در چند وقت اخیر در حال جمع‌آوری مبالغی به عنوان حق امتیاز از کمپانی‌های سازنده‌ی تلفن همراه در کشور کره‌ی جنوبی بوده است و این مبالغ از نرخ‌های ثابت شروع شده و تا مبالغ پیشنهادی برای دیوایس‌های قابل حمل مخصوص گسترش یافته است. کوالکام [به جای این روش] باید به دنبال این می‌رفته است که برای هر مدل از چیپست، مبلغی را به عنوان حق امتیاز دریافت می‌کرده است.

در واقع نکته‌ای که این مقام رسمی سعی در توضیح آن دارد، این است که کوالکام باید مبالغ ثابتی را به عنوان حق امتیاز خود برای استفاده از هر مدل چیپست‌های تولید شده توسط این برند آمریکایی تعین می‌کرده است، نه اینکه بخواهد با توجه به کمپانی سازنده و قیمت و دیگر مشخصاتی که آن تلفن همراه دارای آن است، مبالغ گزافی را برای آن سازنده‌ی به‌خصوص تعیین کند و در واقع با تعیین مبالغ غیرثابت و متفاوت برای هر سازنده، بخواهد از حق مالکیت خود سوء استفاده کند و از آن به عنوان اهرم فشار استفاده نماید.

جالب است بدانید که یکی از اتهامات کوالکام در این پرونده این بوده است که برای تعیین این مبالغ حق امتیاز، تعداد دیوایس‌های تولید شده و قیمت کلی آن محصول را در نظر می‌گرفته است و نه اینکه بخواهد تنها حق امتیاز پتنت‌های به کار رفته در تولید آن محصول دریافت کند! آنطور که گمانه‌زنی‌های نشان می‌دهند، این شرکت آمریکایی به‌طور سالانه مبالغی در حدود ۱ میلیون ۲۷۰ هزار دلار را به‌صورت مرتب از کمپانی‌های سازنده‌ی بزرگ نظیر سامسونگ و ال‌جی دریافت می‌کرده است و به همین دلیل هم احتمال عملی شدن جریمه‌ی کوالکام با توجه به این حجم از تخلفات تجاری بسیار بالاست؛ سال گذشته نیز این کمپانی چیپست‌ سازی آمریکایی در کشور چین به دلیل رعایت نکردن اصول شفاف سازی تجاری و تحقیقات آنتی تراستی که در این کشور برگزار شده بود، به میزان ۱ میلیارد دلار جریمه شده بود و حالا به نظر می‌رسد که جریمه‌ی تقریبا مشابهی در انتظار مدیران این کمپانی است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*