جگوار

جگوار دو خودروی الکتریکی جدید تولید می‌کند؛ یک مدل فست بک و یک SUV الکتریکی

چند سال پیش که تسلا خودروی مدل S را راهی میادین کرد، از نظر بسیاری از مردم ظاهر آن شباهت زیادی به مدل مفهومی جگوار داشت. حالا این خودروساز بریتانیایی تبار قصد دارد خط تولید اتومبیل‌های برقی خود را راه‌اندازی کند و در راه تسلا قدم بردارد. محصولات جدید جگوار گویا قرار است با تسلا مدل S و مدل X به رقابت بپردازند. برای کسب جزئیات بیش‌تر از این خودروها، با گجت نیوز همراه شوید.

خالق اثر هنری تایپ اف، تصمیم دارد در آینده‌ای نزدیک دو خودروی تمام برقی روانه‌ی بازار کند. سری جدیدی که با نام X590 یاد شده، شامل یک خودرو بزرگ فست بک و یک SUV الکتریکی خواهد بود. هر دوی این خودروها در بهترین شرایط در سال ۲۰۱۹ از درب کارخانه خارج خواهند شد. هر چند که با توجه به شرایط سخت‌گیرانه‌ی جدید وضع شده در این صنعت، عرضه‌ی هرچه زودتر آن‌ها به نفع جگوار خواهد بود. بر اساس جرائم تازه‌ای که در خصوص میزان مصرف سوخت اتومبیل‌ها در نظر گرفته شده و همچنین تسهیلات به صرفه‌ای که برای خودروهای بدون آلاینده لحاظ می‌شود، اکثریت غریب به‌اتفاق خودروساز‌ها ترجیح می‌دهند چندین نمونه از خودرو‌های الکتریکی در میان محصولات خود داشته باشند.

جگوار دست‌به‌کار می‌شود!

پلتفرم کاملا جدیدی که زیربنای این دو خودروی الکتریکی را متشکل می‌شود، توسط مهندس اسبق بی ام و، ولفگنگ زایبارت، طراحی و توسعه یافته است. مشخصات احتمالی این طرح این‌گونه خواهد بود که به احتمال قوی موتوری با قدرت ۱۱۴ اسب بخار برای چرخ‌های جلو و یک موتور الکتریکی ۱۹۵ اسب بخاری دیگر در انتهای خودرو تعبیه خواهد شد. موتور عقب  از یک جعبه‌دنده‌ی دو سرعته استفاده خواهد کرد که امکان افزایش سرعت، خصوصا در مسیر‌هایی مانند بزرگراه‌ها را در اختیار خودرو قرار خواهد داد.

جگوارفست بک جدید بریتانیایی، با نوعی سازش با خواسته‌های مدیرعامل شرکت جگوار-لندروور، رالف سپت و همچنین طراح ارشد این شرکت ایان کالوم توسعه یافته است. این در صورتی است که نسخه‌ی SUV در ابتدا قرار بود تحت برند لندروور عرضه شود که حالا تحت عنوان جگوار تولید و عرضه خواهد شد. سال پیش این شرکت اعلام کرد که فضای مرکز مهندسی و طراحی خود را در انگلستان به اندازه‌ی دو برابر افزایش خواهد داد. از این مرکز تحقیقات بیش‌تر به عنوان پایگاه مادر تحقیقات سیستم انتقال قدرت الکتریکی جگوار-لندروور بهره‌برداری می‌شود.

ارتباط میان این دو محصول جدید و گسترش بخش تحقیقاتی یا حتی جایگزینی آن‌ها با جگوار F-pace تمام برقی، هنوز تایید نشده است. چرا که اخیرا واحد آمریکای شمالی شرکت جگوار-لندروور اعلام کرده در خصوص خودرو‌های آتی خود هیچ‌گونه اظهار نظری نخواهد کرد.

جگوارالبته لازم به ذکر است که جگوار تمام توان و سرمایه‌ی خود را بر توسعه‌ی خودرو‌های الکتریکی متمرکز نکرده است. چندی پیش نیز طراحی مفهومی از خودرو سوپر اسپرت به نام C-X75 توسط این شرکت منتشر شد که البته مدتی پس از انتشار جزئیات این طرح، اعلام شد که برنامه‌ی دیگری برای تکامل و ادامه‌ی توسعه‌ی این خودرو وجود ندارد؛ اما اگر گزارش جدید قید شده صحت داشته باشند، جگوار قصد دارد خودروی جدیدی بر بستر آن طرح و با رفع نقایص موجود تولید کند. همچنین احتمالا دارد که جگوار خط تولید خودرو شاسی‌بلند بزرگ خود با نام J-Pacr را متوقف کند تا تمرکز بیش‌تری بر توسعه‌ی مدل‌های جدید خود داشته باشد. خودروهایی که به احتمال زیاد در شرکت اتریشی مگنا اشتایر (Magna Steyr) تولید خواهند شد.

شرکت خودروسازی بریتانیایی در سال گذشته نسبت به تسلا اتومبیل‌های کم‌تری را به مشتریان ساکن ایالات‌متحده فروخته است؛ با این وجود با توجه به این اصل که سیاست‌های این شرکت برای توسعه بخش لندروور نسبت به جگوار است، تولید خودرو‌های برقی بانام جگوار را بهترین انتخاب ممکن جلوه می‌دهد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*