کاهش سود عملیاتی بخش موبایل سامسونگ

کاهش 96 درصدی سود عملیاتی بخش موبایل سامسونگ در سه ماهه سوم 2016

روز گذشته شرکت سامسونگ گزارش مالی مربوط به سه ماهه سوم سال 2016 میلادی را منتشر کرد و همان‌طور که انتظار می‌رفت درآمد سالانه این شرکت به خاطر شکست  در عرضه گلکسی نوت 7، به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرد. در این گزارش مالی به خوبی مشخص شده که تنها گوشی موبایل گلکسی نوت 7 تا 2.3 میلیون دلار به سامسونگ خسارت زده است. متاسفانه نوت 7 که قرار بود روزی درآمد این کمپانی را افزایش دهد، حالا باعث کاهش سود عملیاتی بخش موبایل سامسونگ شده است.

گلکسی نوت 7، متهم اصلی کاهش سود عملیاتی بخش موبایل سامسونگ

پیش از هر چیزی باید اشاره کنیم که حتی گلکسی نوت 7 نیز نتوانسته جایگاه موفق‌ترین فروشنده تلفن‌های همراه در دنیا را از این شرکت بگیرد. گزارشات منتشر شده توسط شرکت بین‌المللی داده‌ها (International Data Corporation) نشان می‌دهد که در سه ماهه سوم سال 2016، مجموعا 362.9 میلیون دستگاه تلفن همراه توسط کمپانی‌های مختلف وارد بازار شده که سهم سامسونگ از این میزان، 20 درصد یعنی 72.5 میلیون دستگاه بوده است.

در رابطه با آمار و ارقام، درآمد سامسونگ در سه ماهه سوم سال میلادی جاری، 41.9 میلیارد دلار بوده که نسبت به همین زمان در سال گذشته 7.5 درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین سود عملیاتی این شرکت برای سه ماهه منتهی به ماه سپتامبر، 4.5 میلیارد دلار بوده که به لطف آتش‌سوزی مکرر گلکسی نوت 7، شاهد کاهش 30 درصدی یا 1.89 میلیارد دلاری سود این شرکت نسبت به سال گذشته هستیم.

باید اشاره کنیم که فراخوان اول سامسونگ و جمع‌آوری نوت 7 بیشترین تاثیر را بر روی گزارش مالی این شرکت داشته و زمانی که دوره مالی به پایان رسیده، سازندگان در حال تعویض نسخه معیوب گلکسی نوت 7 بوده‌اند. پس از آن خبر مربوط به منفجر شدن نسخه ایمن از این گوشی هوشمند در هواپیمای شرکت Southwest Airlines، سامسونگ و پرچمدارش را در لبه پرتگاه قرار داد و به لطف وجود گلکسی نوت 7، سود عملیاتی سامسونگ در بخش آی تی و موبایل نسبت به همین زمان در سال گذشته تا 96 درصد کاهش پیدا کرده و به 87.1 میلیون دلار رسید.

کاهش سود عملیاتی بخش موبایل سامسونگ

در این میان فروش قطعات و اجزای کوچک همچون تراشه‌ها و حافظه‌های DRAM درآمد بالایی را برای سامسونگ به همراه داشته و حتی انتظار می‌رود درآمد آن در سه ماهه پایانی سال 2016 نیز افزایش پیدا کند. همین‌طور فروش بسیار خوب گلکسی اس 7 و اس 7 اج در این چند ماه باعث شد تا سامسونگ باز هم از دیگر رقبای خود در بخش موبایل جلوتر باشد.

حالا انتظار می‌رود سامسونگ بتواند شکست امسال خود را با عرضه پرچمداران قدرتمند خود در سال آینده جبران کند. با اینکه مهندسان این شرکت برای پیدا کردن دلیل آتش گرفتن گلکسی نوت 7، توسعه گلکسی اس 8 را دو هفته دیرتر آغاز کرده‌اند، اما باز هم می‌توانیم شاهد معرفی این گوشی هوشمند در تاریخ 26 فوریه 2017 (8 اسفند ماه) و روزهای آغازین کنگره جهانی موبایل 2017 باشیم.

تحلیلگران معتقدند که حتی توقف فروش نوت 7 و کاهش سود عملیاتی بخش موبایل سامسونگ تاثیر چندانی بر درآمد این شرکت نداشته و سال آینده این کمپانی کره‌ای با رونمایی از گلکسی اس 8 بسیاری از زیان‌های مالی خود را جبران خواهد کرد.

در حال حاضر سامسونگ از صفحه نمایش‌‌های 4K برای پرچمداران خود استفاده می‌کند و طبق گفته‌های مهدی حسینی، یکی از تحلیلگران گروه مالی Susquehanna، احتمالا در آینده شاهد معرفی نمایشگرهای تاشو از سوی این شرکت باشیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*