مسابقه تسلیحات هسته‌ای

مسابقه تسلیحات هسته‌ای؛ شاهکار جدید ترامپ

مسابقه تسلیحات هسته‌ای دهه ۸۰ میلادی را به خاطر دارید؟ در جریان این مسابقه هولناک، ایالات متحده آمریکا و شوروی سابق تمام تلاش خود را بکار بردند تا قدرت هسته ای کشور را به بالاترین سطح خود برسانند تا در مقابل تهدید هسته ای طرف مقابل در امان باشند.

اما همین امر منجر به شکل گیری مسابقه تسلیحات هسته‌ای شد که نه تنها برای هیچ یک از این دو ابر قدرت امنیتی به همراه نیاورد، بلکه به شکل فراگیری امنیت بین الملل را خدشه دار کرد.

گویا دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب آمریکا خاطره خوشی از آن زمان دارد! زیرا می خواهد بار دیگر شعله مسابقه تسلیحات هسته‌ای را روشن کند. ترامپ در آخرین اظهار نظرهای جنجالی خود گفته است: بگذارید مسابقه تسلیحاتی آغاز شود، به هر حال ما از آنها برتریم.

مسابقه تسلیحات هسته‌ای در توییت جدید ترامپ

گفته های اخیر ترامپ بوی نامیمون شگل گیری مسابقه تسلیحات هسته‌ای  جدیدی را به مشام می رساند؛ ترامپ در توییت جدید خود بر توسعه توان هسته ای آمریکا تا زمانی که جهان مفهوم سلاح های هسته ای را دریابد تاکید کرده است. اگر این گفته ترامپ به معنای مدرنیزه کردن و توسعه  توان هسته ای آمریکا باشد به یقین جهان باید منتظر یک مسابقه تسلیحاتی هسته ای جدید باشد.

به هر حال این توییت با تفسیرهای متفاوتی مواجه شده است؛ شاید منظور ترامپ تقویت توان بازدارندگی آمریکا به منظور توسعه صلح جهانی باشد. اما بیشتر گمانه زنی های بر تمایل ترامپ به آغاز یک مسابقه در سطح توانمندی های هسته ای تاکید دارد و به احتمال زیاد این خط و نشان را برای روسیه و یا رقیب بالقوه دیگر خود یعنی کشور چین کشیده است.

این در حالی است که بسیاری از دشمنان منافع آمریکا در سراسر دنیا را دولتها تشکیل نمی دهند و نمی توان آنها را وارد یک جنگ هسته ای کرد، به طور مثال ایالات متحده چگونه می تواند به جنگ هسته ای با داعش بپردازد؟

گفته های ترامپ بسیاری را در سراسر جهان نگران کرده است. هنوز اذهان عمومی جهانی خاطرات تلخ هیروشیما و ناکازاکی و فراز و فرودهای جنگ سرد را فراموش نکرده است. بیانات در حالی رسانه ها و افکار عمومی جهان را به خود مشغول کرده است که این موضع گیری در تضاد کامل با مواضع اوباما قرار دارد و می رود تا روند جهانی کاهش توان زراد خانه های هسته ای که از دهه ۸۰ آغاز شد را متوقف کند.

جهان باید منتظر باشد تا نظاره گر تغییر و تحولات صورت گرفته در سطح امنیت جهانی توسط فردی باشد که دمدمی مزاج بودن و گرفتن مواضع عجیب و غریب از خصایص همیشگی وی بوده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

 1. با این شعوری که ترامپ داره وباسابقه درخشانی که داره بیشتراز این نمیشه ازش انتظار داشت و زمین باید دردوران ریاست جمهوری اون منتظر شروع یک چالش هسته‌ای به مراتب قویتر و وحشیانه تر از چالش سابق بشه چرا که اون خودش هم ازعان کرده که هیچی از سیاست حالیش نیس و باوجود قدرت نظامی حال آمریکا و نبود فردی لایق در راس قدرت و وجود دوقدرت نظامی دیگرهمیشه درصحنه حاضر یعنی چین و روسیه که رابطه خوبی هم با امریکا ندارن و دخالتای بیجای کشورمون که میاد وسط حرف بزرگترا و هی اسرائیلو تهدید میکنه و در بیانیه‌ای که به تازگی روزنامه نیویورک تایمز افشاکرده که درصورت حمله ایران به اسرائیل، امریکا به ایران پاسخ خواهد دادو با وجود پشتیبان قوی ایران یعنی روسیه که با کمک اون انقلاب پیروزشد خدا میدونه چه بزنی را میوفته خرتوخری میشه که نگو ی طر ف امریکا یه طرف چین وروسیه و اون وسط نمیدونم ایران چیکار میکنه

 2. امریکا هیچوقت از تسلیحات هسته‌ای استفاده نمیکنه چون طرف مقابلش که روسیه و چین هستند هم دارای تسلیحات اتمی هستند. در صورت استفاده از بمب اتمی ابر بزرگ و ضخیم اتمی بالای جو زمین پوشش میدهد که از ورود نور خورشید به زمین جلوگیری میکند که باعث سرد شدن تدریجی زمین و یخ زدن تمام زمین میشود.
  پس هرکس شروع کننده این جنگ باشد باید بداند که طی ۱۰ سال بعدش خود به خود مردم کشورش دچار قحطی و سرمای شدیدی خواهند شد چون در صورت سرد شدن زمین بسیاری از گیاهان رشد نخواهند کرد.
  جنگ اتمی شاید صهیون برای تعجیل ظهور مسیح دروغین خودشون شروع کنند و زمین به هرج و مرج بکشند چون اخبارهایی هست که تو کشورایی مثل سوئد شهرک های زیر زمینی برای نبردهای آخرالزمانی ساختند.

  • دقیقا از کجا این حرف رو آوردین؟ زمین با بمب اتم یخ میزنه؟
   میدونین بمب اتمی تزار قویترین بمب اتمی منفجر شده در دنیا بوده و چند هزار بار از بمب اتمی منفجر شده در ژاپن قویتر بوده؟ این بمب نزدیک قطب شمال منفجر شده و ده برابر کل مهمات استفاده شده در جنگ جهانی دوم قدرت داشته.
   امواج حاصل از انفجار آن سه بار دور زمین را طی کرد! و در فنلاند شیشه خانه ها را شکست!
   بعدش میگی ابر تشکیل میشه همه یخ میزنن؟ اگه میخواست اینجوری بشه تا الان با این همه آزمایش بمب اتم یخ زده بودیم.