محققان اولین جنین نیمه انسان نیمه خوک را ایجاد کردند!

محققان برای اولین بار در تاریخ موفق به ساخت یک جنین نیمه انسان نیمه خوک بادوام و زیست‌پذیر شدند. با توجه به اطلاعاتی که در مجله معتبر “Cell” منتشر شده، محققان توانستند سلول‌های بنیادی انسانی را با موفقیت وارد جنین خوک کرده و بافتی را پرورش دهند که می‌تواند شکلی اولیه از اندام‌های انسانی همچون قلب، کبد و سلول‌های عصبی داشته باشد. اگرچه این آزمایش هنوز در مراحل ابتدایی است، اما متخصصان معتقدند که روزی از سلول‌های چندرگه یا کایمرا (Chimera) که نام آن از اساطیر یونانی گرفته شده، می‌توان برای پرورش اندام‌های انسانی از حیوانات مزرعه‌ای استفاده کرد.

این آزمایش‌ها ابتدا با تزریق سلول‌های بنیادی انسانی به جنین موش انجام شد که بعد از موفقیت‌آمیز بودن آن، حاالا بیش از ۱۵۰ جنین نیمه انسان نیمه خوک به منظور پرورش اندام‌های مختلف ایجاد شده که البته میزان سلول‌های انسانی در آن، ۱ به ۱۰ هزار است.

برای تکمیل این دستاورد جدید بهتر است به مطالعه جداگانه‌ای که نتایج آن اوایل هفته گذشته توسط مجله نیچر (Nature) منتشر شد هم اشاره کنیم. در این مطالعه، تیمی بین المللی از محققان با استفاده از روشی مشابه و ساخت جنینی ترکیبی از موش صحرایی (Rat) و موش (Mouse) موفق به پیوند عضو شدند. طی این آزمایش، محققان توانستند پانکراس یک موش را در جنین یک موش صحرایی پرورش داده و آن را به یک موش دیابتی پیوند بزنند. بنابر گزارش منتشرشده توسط واشنگتن پست (Washington Post)، پانکراس پیوندی توانست موش دیابتی را بدون پس زدن عضو، درمان کند. درواقع این موش برای بازگشت به زندگی طبیعی و عادی خود تنها به چند روز زمان برای سرکوب سیستم ایمنی و ریکاوری نیاز داشت.

جنین نیمه انسان نیمه خوک

آیا پرورش جنین نیمه انسان نیمه خوک اصول اخلاقی را زیر پا می‌گذارد؟

اگرچه تکنولوژی در حال پیشرفت است، اما اصول اخلاقی برداشت اندام‌های انسانی از حیوانات یا به صورت کلی تولید مواردی مشابه با جنین نیمه انسان نیمه خوک ، هنوز هم موضوعی بسیار حساسی است. جدای از سوال‌های فلسفی و نمادینی که در مورد ترکیب ژن‌های انسان با حیوان مطرح می‌شود، بسیاری از افراد نگران روزی هستند که دانشمندان به وسیله سلول‌های بنیادی بتوانند حیوانی با مغز انسان را پرورش دهند!

با اینکه محققان در انتهای گزارش خود به ناکارآمدی این روش اشاره کرده‌اند. اما آزمایش‌های اخیر و پرورش جنین نیمه انسان نیمه خوک می‌تواند راه را برای انجام مطالعات بیشتر باز کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. آدم یاد فیلم planet of the apes میوفته .جنگ ما بین انسان و میمون های دست کاری شده توسط دانشمدان بد !!

  2. سلام
    این چه کار مزخرفی هست؟ واقعا توی بعضی از کارها نباید وارد شد چون با فطرت انسان و اصول اخلاقی در تضاد هست,
    اگه میخوان به خاطر پیوند عضو پرورش بدن , همون از سلولهای خود انسان استفاده کنند,
    دستشون خالی مونده , به جای اینکه درصدد کشف درمان بیماری ها و کمک به مردم حرکت کنن ,اومدن انسان و حیوان رو مخلوط میکنن, آدم یاد دانشمندان دیوانه توی فیلمها میفته

    • حمیدرضای عزیز این کار برای آزمایش انجام شده که ببینن آیا شدنی هست یا خیر. قطعا نمی خوان آدم جدیدی بسازن و یا یه دست خوک رو بدن انسان رشد بدن که. قطعا تو مراحل بعد اینی که شما گفتید رو انجام خواهند داد