انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی

تحلیلی بر عواقب انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی در اقیانوس آرام

خطر انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی هر روز بیشتر می‌شود. متاسفانه تاثیر مخرب انفجار بمب هیدروژنی بسیار بیشتر از حدی است که تصور می‌کنیم.

اختلاف کره شمالی و آمریکا اتفاق تازه‌ای نیست، اما به خاطر سیاست‌های جنگ‌طلبانه رییس جمهور جدید آمریکا دونالد ترامپ و برپایی رزمایش‌های نظامی جدید در شبه جزیره کره، طی یک سال اخیر به بیشترین میزان خود رسیده است. بعد از صحبت‌های جنگ‌طلبانه رهبر کره شمالی، نوبت به وزیر امور خارجه این کشور رسید تا اعلام کند کره شمالی، احتمالا قدرتمندترین بمب هیدروژنی که بشر تاکنون به خود دیده را در اقیانوس آرام منفجر کند.

هنوز اطلاعات دقیقی درباره این ادعا و نحوه اجرای برنامه آن وجود ندارد، اما با یک محاسبه سرانگشتی می‌توان گفت این انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی هزار مرتبه از آن چیزی که در هیروشیما اتفاق افتاد قویتر خواهد بود! آزمایش اتمسفری سلاح‌های هسته‌ای می‌تواند چندین سناریوی بسیار خطرناک را تبدیل به واقعیت کند.

انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی

اگر قرار باشد صحبت‌های ری یونگ هو (Ri Yong Ho) وزیر امور خارجه کره شمالی را باور کنیم، این کشور قصد دارد یکی از قدرتمندترین انفجارهای هسته‌ای در کل تاریخ را رقم بزند. وی مدعی است رهبر کره شمالی، چندی است به آزمایش چنین بمبی فکر می‌کند.

ری یونگ هو در روز پنجشنبه هفته گذشته به خبرنگاران اعلام کرد این آزمایش می‌تواند قویترین انفجار یک بمب هیدروژنی در تاریخ باشد که در اقیانوس آرام به وقوع خواهد پیوست. به گفته وی هنوز مشخص نیست به طور دقیق چه اقداماتی صورت خواهد گرفت، چرا که تصمیمات بعدی بر عهده کیم جونگ اون (Kim Jong Un) رهبر کره شمالی قرار دارد.

انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی

متاسفانه جمع‌ شدن روسای جمهور در سازمان ملل متحد، در بیشتر مواقع به جای کمک به صلج جهانی، به خاطر درگیری‌های لفطی پدید آمده به جنگ و خونریزی ختم می‌شود! دونالد ترامپ پیش از آغاز مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در روز سه شنبه نوزدهم سپتامبر (بیست و هشتم شهریور)، طی یک سخنرانی، رهبر کره شمالی را یک «مرد موشکی کشنده» خطاب کرد. ترامپ در ادامه با تهدید گفت ایالات متحده آمریکا در صورت اجبار به حفاظت از خود و متحدانش، کره شمالی را به طور کامل نابود خواهد کرد.

رهبر کره شمالی همانند یک سال گذشته خیلی سریع به صحبت‌های ترامپ پاسخ داد. وی طی انتشار یک بیانیه، دونالد ترامپ را یک آمریکایی کورذهن و بیمار مغزی خطاب کرد و گفت:

یک سگ ترسیده، با صدای بلندتری فردا می‌کشد.

انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی

همین این درگیری‌های لفظی سبب شد خطر انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی دوباره قوت بگیرد. بسیاری از تحلیلگران و متخصصان، سخنرانی ترامپ را ننگین خطاب کرده و اعلام کردند کلمات وی ممکن است رهبر کره شمالی را به انجام کارهای دارای نتایج نه چندان خوب ترغیب کند.

جفری لوییس (Jeffrey Lewis) مدیر برنامه جلوگیرى از گسترش‌ سلاح‌هاى اتمى‌ در شرق آسیا در موسسه مطالعات بین‌المللی میدبروری مونتری، حین گفتگو با Vox گفت دعوت شدن رهبر کره شمالی به چالش با چنین سخنرانی‌هایی، سبب قرارگیری وی تحت فشار (روانی) می‌شود. کیم جونگ اون به این موضوع با عصبانیت پاسخ خواهد داد.

انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی

البته انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی پیش از این نیز رخ داده است. این کشور طی سال‌های اخیر، چندین بمب هسته‌ای قدرتمند را مورد آزمایش قرار داده است. اما تمامی آن‌ها با وجود رسانه‌ای شدن در اعماق کوه‌های صورت گرفتند. اما یک انفجار هسته‌ای در هوا، بر روی زمین، درون آب و یا حتی در فضا طی دهه‌های اخیر اتفاق نیفتاده است.

اگر این انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی بین زمین و هوا اتفاق بیفتد و چاشنی آن قدرتمندترین بمب در نوع خود باشد، تاریخ غنی جنگ سرد در انفجارهای آزمایشی، به خوبی نتیجه را بازگو می‌کند. اما چرا آزمایش‌های هسته‌ای در اتمسفر خطرناک هستند؟

انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی

از سال ۱۹۴۵، کشورهای روسیه، چین، آمریکا و چندین کشور دیگر، بیش از ۲ هزار مرتبه آزمایش هسته‌ای انجام داده‌اند. بیش از ۵۰۰ مورد از این انفجارها بر روی خاک، در فضا و یا زیر آب صورت گرفته‌اند. اما اغلب آن‌ها به زمان جنگ سرد برمی‌گردند. مشکل اصلی آزمایش هسته‌ای، ایجاد آلودگی‌های رادیواکتیوی است. البته انفجار در فضا نیز خطرهای خاص خود را دارد. به عنوان نمونه می‌توان به ایجاد یک پالس الکترومغناطیسی بسیار گسترده اشاره کرد.

تنها بخشی کوچکی از مغز سلاح هسته‌ای در جریان انفجار تبدیل به انرژی می‌شود. مابقی به صورت تابش در آمده و تبدیل به ذرات بسیار ریز می‌شوند. نتیجه این اتفاق پرتوزایی و ایجاد آلودگی رادیواکتیوی در محیط اطراف است.

اما خطر تشعشعات هسته‌ای، در زمان به وقوع پیوستن انفجار در نزدیکی زمین و یا آب بسیار بیشتر می‌شود. یک انفجار هسته‌ای قادر است خاک‌، آوار، آب و دیگر انواع مواد را به سمت خود جذب کرده و تشعشعات زیادی را به وجود بیاورد. حال مواد جذب شده، می‌توانند تا صدها مایل آن طرف‌تر پرتاب شوند.

انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی

انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی در اقیانوس آرام، سبب مرگ تعداد زیادی انسان از جمله ماهی‌گیران ژاپنی خواهد شد! اما افزایش شدید سرطان و سایر بیماری‌ها می‌تواند حتی در مناطق دورتری نیز اتفاق بیفتد.

ری یونگ هو درباره منطقه جغرافیایی دقیق و یا ارتفاع انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی صحبتی به میان نیاورده است. وی تنها به عبارت «قویترین نمونه تست شده در اقیانوس آرام» اشاره کرده که برای تشویش افکار عمومی کافی است! تنها بر اساس توضیحات ارائه شده توسط ری یونگ هو می‌توان پیش‌بینی کرد قدرت این انفجار، از قویترین آزمایش هسته‌ای که آمریکا تا به امروز انجام داده است بیشتر خواهد بود.

ارتش آمریکا در سال ۱۹۵۴، یک دستگاه اتمی هسته‌ای را در جزیره بیکینی آتول در اقیانوس آرام کار گذاشت. این بمب از جنوب شرقی ژاپن ۳ هزار و هفتصد کیلومتر و از جنوب غربی هاوایی ۴ هزار و سیصد کیلومتر فاصله داشت. این تست، جزو مجموعه‌ای از آزمایش‌های نظامی آمریکا در آن زمان با نام Castle Bravo به شمار می‌آمد. انفجار حاصل از بمب هسته‌ای کار گذاشته شده برابر با انفجار ۱۵ میلیون تن TNT و یا هزار برابر قویتر از بمب هیروشیما، که بیش از ۱۵۰ هزار نفر را به کام مرگ کشید، تخمین‌زده می‌شد.

از نظر ارتش آمریکا، این آزمایش‌ موفقیت‌آمیز بود، البته اگر پیامدهای آن‌‌ها را موفقیت محسوب کنیم! محققان در تخمین قدرت انفجاری این دستگاه اتمی ناموفق بوده و آن را سه برابر کمتر تصور می‌کردند. تا ۳۵ کیلومتر آن طرف محل انفجار، به دلیل زمین‌لرزه‌های مصنوعی پدید آمده افراد زیادی کشته شدند. افرادی که از حادثه جان سالم به در بردند، تکان‌ خوردن‌های پناهگاه‌های زیرزمینی خود را غیر قابل تصور عنوان می‌کردند.

انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی

عدم محاسبه صحیح قدرت انفجار سبب بروز این حوادث شده بود. اگرچه دانشمندان از مرگ نجات پیدا کردند، اما متاسفانه جزیره‌نشینان تا ۱۵۰ کیلومتری حادثه آن‌چنان خوش‌شانس نبودند. بسیاری از مرگ و میرهای ناشی از این حادثه به مرور زمان و به خاطر بیماری‌های ایجاد شده توسط تشعشعات هسته‌ای رخ می‌دادند. در حال حاضر حفره محل انفجار دارای ۷۵ متر عمق بوده و پهنای آن به حدود یک و نیم کیلومتر می‌رسد.

انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی می‌تواند عواقب به مراتب بدتری داشته باشد. در صورت انفجار یک بمب هیدروژنی و یا دستگاه اتمی هسته‌ای با آن قدرتی که این کشور مدعی آن است، تنها می‌توانیم دعا کنیم مرکز انفجار نزدیک به زمین نباشد.

نحوه انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی

تمامی سناریوهای مطرح شده بر اساس استفاده از یک دستگاه اتمی هسته‌ای به شیوه‌ای کنترل شده عنوان شده‌اند. به عبارت دیگر بر اساس آن‌ها، کره شمالی تصمیم دارد این بمب را با استفاده از یک هواپیما، بالن، کشتی و یا هر نوع پلتفرم ثابت دیگر منفجر کند.

اما افزایش یا کاهش ریسک بستگی به استفاده یا عدم استفاده از یک موشک بالستیک بین قاره‌ای به منظور حمل کلاهک هسته‌ای خواهد داشت. گزینه دیگر استفاده از یک راکت دارای برد کوتاه و پرتاب آن توسط زیر دریایی است.

انفجار بمب هسته ای توسط کره شمالی

اگر آزمایش موفقیت‌آمیز باشد، نشان‌دهنده کوچک شدن سلاح‌های کره شمالی خواهد بود. اگر نوع بمب هیدروژنی باشد، می‌توان آن را تهدیدی بسیار جدی برای خاک آمریکا قلمداد کرد. اما مشکل اینجاست که با استفاده از موشک، ریسک پدید آمدن اتفاقات ناخواسته افزایش پیدا می‌کند، چرا که موشک‌ها به دلایل مختلف، بیشتر مستعد شکست هستند، مخصوصا اگر در مراحل اولیه توسعه خود قرار داشته باشند.

یک موشک بالستیک بین قاره‌ای کره شمالی که به کلاهک هسته‌ای نیز مجهز شده، ممکن است با فاصله‌ای قابل توجه هدف خود را از دست بدهد. همچنین احتمال انفجار در مسیر نیز وجود دارد. به این ترتیب ممکن است انفجار در یک منطقه و ارتفاع غیر قابل پیش‌بینی رخ بدهد.

احتمال بروز چنین حوادثی در صورت عدم تجهیز موشک‌ به قابلیت انهدام خود بیشتر خواهد شد. در چنین شرایطی تنها با هک کردن نرم افزار آن در میانه‌های راه در آسمان و یا انهدامش با یک موشک دیگر می‌توان راکت را متوقف کرد. در هر صورت امیدواریم رهبر کره شمالی یک حادثه غم‌انگیز تاریخی رقم نزند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۸ دیدگاه

 1. شخصا واقعا کره شمالی رو تحسین میکنم، باوجود این همه فشار و تحریم های بین المللی، باز هم هیبت و اقتدار خودشو حفظ کرده و پابرجا مونده.
  باید ازین کشور یاد بگیریم و با دوتا تحریم، دست تسلیمو بالا نبریم و سر از میز های ننگین مذاکره در نیاریم.

 2. پایه گذار اکثر پیشرفتهای تجهیزات نظامی کشور آمریکا هم از صدقه سری طرح های دانشمندان اسیر شده آلمانی بود که با اجبار بعد از اسارت جنگ جهانی دوم به آمریکا منتقل شدند مثل طرح های موشک وی-یک و وی – دو شد موشکهای ناسا،هواپیمای رادار گریز آمریکایی طرحی آلمانی بود،طرح های زیر دریایی در جهان متعلق به دانشمندان نازی آلمانی بود،پس این کشور بدسابقه و بدنام فقط به فکر سلطه و بهره کشی از دیگران هست

 3. آمریکا دزدی در قالب مالباخته،به ظاهر قدّیسی که در خفا روسپی گری می کند وبه ظاهر حافظ امنیت جهانی که در حقیقت با شرکای وهابی نجس خود تمام تیمهای تروریستی در سراسر جهان را رهبری و سازماندهی میکند،مُشتی آنگلاساکسون وحشی که به عنوان اراذل و اوباش پنج قرن پیش به وسیله روباه پیر و مکار جهان با اخراج شهروندان اوباش انگلیسی از انگلیس به آمریکا مهاجرت کردند و در بدو ورود به این قاره با کُشتار صاحبان این قاره (سرخپوستان) و اسیر و برده گرفتن آفریقایی ها در مشاغل سخت بر این قاره تسلط یافتند که به غرب وحشی معروف شد،چه میشه کرد اینها همون تُخمه تَرَکه های انگلیسی اخراج شده به قاره آمریکا هستند

 4. ببینیم دوباره میخوان چه دروغ و دونگى سرهم کنند
  انفجار هزاران تن TNT در زیر آب و طورى وانمود میکنند که این یک انفجار هسته اى بوده
  دقیقا مثل انفجار اتمی جعلى در جزیره مرجانى بیکینى که مدارکش اومده بیرون که این انفجار جعلى بوده و وجود نداشته

  دروغ هر چه بزرگتر باور آن راحت تر
  سنگ بزرگ نشانه نزدن هست
  دولتمردان هرگاه توان انجام کارى را نداشته باشند ادعا میکنند که توانایی آن را دارند
  دروغى به نام بمب اتمى وسیله اى براى ترساندن کشورهاى جهان سوم و توسعه نیافته

 5. تو این دنیا که من مبینم این امریکا هستش که فقط برای مردم کشورای دیگه دردسر درست کرده

  امیدوارم نابود بشه فقط خوبی و برای دولت و مردم خودش میخواد و

  میخواد همه زیر سلطه خودش بااشن

  من نظرم اینه هرکی نظر خودشو داره

 6. انشاالله هر چی زودتر آمریکا با خاک یکسان بشه