انویدیا رسما از چیپ جدید Tegra 4 پرده برداشت

پیش تر مشخصات تگرا ۴ لو رفته بود و حالا انویدیا در مراسم خود که در لاس وگاس بر پا است، به طور رسمی از چیپ جدید خود Tegra 4 برای تبلت ها و تلفن های هوشمند پرده برداری کرده. این چیپ که دارای ۴ هسته پردازشی با معماری Cortex-A15 است از ۷۲ هسته گرافیکی و مودم ۴G LTE نیز بهره می برد.

مشخصات برجسته تگرا ۴ عبارت هستند از:

  •     – گرافیک GeForce  با ۷۲ هسته پردازشی
  •     – پردازنده ۴ هسته ای Cortex-A15 در کنار پردازنده ۱ هسته ای از نسل دوم پردازنده های نگهدارنده باتری
  •     – پشتیبانی از کیفیت ویدیویی ۴K
  •     – سازگاری با LTE

استفاده از معماری Cortex-A15 به معنای بهبود خیره کننده سرعت پردازشی نسبت به تگرا ۳ است که معماری آن Cortex- A9 بود. یکی از اعجازهای تگرا ۴ پشتیبانی از HDR یا همان تصویربرداری دامنه دینامیک بالا فوق سریع است؛ به این شکل که پردازنده امکان ثبت سریع دو عکس پشت سر هم یکی با نوردهی بالا و دیگری با نوردهی پایین را می دهد و سپس با ترکیب آن دو، یک عکس با کیفیت را ارائه می دهد. چیپ جدید انویدیا این کار را با نرخ ۰.۲ ثانیه برای هر فریم انجام می دهد که آن را ۱۰ برابر سریع تر از آیفون ۵ کرده که در ۲ ثانیه این کار را انجام می دهد.

همچنین تگرا ۴ دارای قابلیت HDR در حالت panorama و قابلیت دنبال کردن اشیا متحرک مثل توپ یا یک کودک نو پا بدون تیره شدن عکس است. تگرا ۴ در عین حال مانند تگرا ۳ از یک پردازنده کم مصرف پنجم هم استفاده می کند که در صورت نیاز فعال می شود.

  به روز رسانی (پشتیبانی از کیفیت پخش ویدیویی ۴K): تگرا ۴ از پخش ویدیو با کیفیت ۴K و نیز تکنولوژی PRISM 2 (که گفته می شود نیروی مصرفی توسط بک لایت نمایشگر را کاهش می دهد) نیز پشتیبانی می کند، در نتیجه ۴۵% انرژی کمتری نسبت به تگرا ۳ مصرف می کند.

انویدیا همچنین قرار است نمونه اولیه مودم i500 خود با پشتیبانی از LTE را به شرکای سخت افزاری ارائه کند که با ۸ پردازنده قادر است ۱.۲ تریلیون عملیات را در هر ثانیه انجام دهد. با حضور این مودم در کنار تگرا ۴، انویدیا می تواند چیپ مجتمع جدید خود را در تلفن ها و تبلت های بیشتری قرار دهد.

مقایسه عملکرد تگرا ۴ در کنار پردازنده دو هسته ای A15 به کار رفته در نکسوس ۱۰ (تست باز کردن وب سایت ها):


منبع : en.gadgetnews

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*