آینده ای مبهم در انتظار گوگل گلس : آیا پروژه عینک گوگل رو به نابودی است ؟!

بعد از دو سال که از معرفی Google Glass می‌گذرد، هنوز این پروژه وارد فاز عملیاتی نشده و به نظر می‌رسد گوگل این پروژه را در رقابت با پروژه‌های مهم‌تر دیگری به حاشیه رانده است. تجاری سازی عینک گوگل مدت‌ها مورد بحث قرار نگرفته بود و علاقه‌مندان در بین باقی اخبار روزانه، تقریبا یادشان رفته بود که پروژه واقعیت مجازی گوگل، از باقی پروژه‌های معرفی شده جاه‌طلبانه‌تر بوده است.

حال اما این آتش زیر خاکستر با حرکت اخیر سرگئی برین، از موسسین و مدیران عامل گوگل در مراسم فرش قرمز دره سیلیکون حاضر شده و بر خلاف روال معمول چند همایش اخیری که در آن دیده شده – و در همه آن‌ها گوگل گلس را بر چشم داشته – دوباره شعله‌ور شده است. سرگئی برین در جواب خبرنگاری که از او پرسید چرا گوگل گلس تان را بر چشم ندارید جواب داده که “آن را در ماشینم جا گذاشتم”.

Google Inc co-founder Brin arrives on the red carpet during the 2nd Annual Breakthrough Prize Awards at the NASA Ames Research Center in Mountain View

خبرگزاری Reuters بعد از مواجهه با این قضیه، با توسعه‌دهندگان اپلیکیشن گوگل گلس مکاتبه کرده و به آمار جالبی دست یافته است: از میان 16 توسعه‌دهنده‌ای که خبرنگار رویترز با آن‌ها تماس گرفته، 9 توسعه دهنده گفته‌اند که کار بر روی پروژه‌هایشان را کنار گذاشته‌اند. دلیلی که اکثریت توسعه‌دهندگان مطرح کرده‌اند، نبود مشتری عملی یا ضعف‌های ساختاری این دستگاه بوده است. آن‌ها همچنین قریب به اتفاق بر این باورند که احتمال تبدیل شدن گوگل گلس به یک پدیده در آینده‌ای نزدیک بسیار نادر است. در حال حاضر حدودا 100 اپلیکیشن برای Glass موجود است که در بین آن‌ها می‌توان نام Facebook را هم دید. از آن سو Twitter از این پروژه کنار کشیده و رسما انصراف خود را اعلام کرده است. مشخص نبودن زمان دقیق عرضه، این تصور را در ذهن توسعه‌دهندگان به وجود آورده که Google هنوز به چشم یک پروژه آزمایشی به این پروژه می‌نگرد.

File photo of Google Inc. co-founder Brin wearing Google Glass glasses in New York

البته چندی پیش نسخه‌ای از عینک گوگل با نام Google Glass Explorer Edition با قیمت 1500 دلار در فروشگاه گوگل عرضه و به فروش رسید. ولی گوگل تا به حال برنامه‌ای برای عرضه نسخه نهایی این محصول ارائه نکرده است. این در حالی است که از طرفی ظرف شش ماه گذشته بخش عمده تیمی که مشغول کار بر روی پروژه Google Glass بوده‌اند از جمله Babak Parviz (توسعه دهنده ارشد و ایرانی الاصل)، Adrian Wong (ارشد مهندسان الکترونیک) و Ossama Alami (رئیس روابط توسعه‌دهندگان)  این شرکت را ترک کرده‌اند؛ اما سخنی که از زبان مدیران گوگل شنیده می‌شود این است که آن‌ها به ابزارهای پوشیدنی و مخصوصا پروژه Glass خود وفادار هستند و نسبت به آن تعهد دارند و نمی‌خواهند تا زمانی که این محصول کاملا آماده نشده آن را روانه بازار کنند.
سرگئی برین قبلا اعلام کرده بود که اواخر 2014 را برای عرضه گوگل گلس در نظر گرفته‌اند، اما با وضع موجود اگر گلسی در کار باشد تا 2015 به تاخیر خواهد افتاد. حال آنکه جمع کثیری منتظر عرضه شدن آن در تعطیلات سال نو بودند. البته نسخه Explorer Edition هم اکنون با نصف قیمت اعلام شده در Ebay به فروش می‌رسد. از طرفی هم خبر رسیده گوگل، نسخه‌های اولیه این عینک را با سیاست “یکی بخر، دوتا ببر” در حجم انبوه به صاحبان صنایع فروخته است.

منبع : Reuters

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. والا من یه خبر خوندم که سال 2015 عرضه میشه دقیقا همین امروزم خوندم تو یه سایت دیگه

  2. عینک هوشمند من این شکلیه