تولید خودرو

آمار تولید خودرو در سال جاری منتشر شد؛ توقف تولید تندر ۹۰ و تندر پلاس

آمار تولید خودرو در فروردین سال ۹۸ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد که بر اساس آن میزان تولید خودروسازان داخلی نسبت به فروردین سال گذشته حدود ۴۲ درصد افت کرد. همچنین تولید تندر ۹۰، تندر پلاس، سایپا کوییک و آریو نیز متوقف شد.

بر اساس آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای میزان تولید خودروسازان داخلی طی سال جدید منتشر کرده است، میزان تولید خودروهای سواری در فروردین ۹۸ نسبت به فروردین ۹۷ به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است. علاوه بر این، تولید برخی از محصولات خودروسازان چون تندر ۹۰ از شرکت پارس خودرو، تندر ۹۰ اتوماتیک از شرکت ایران خودرو، برلیانس و آریو از شرکت سایپا در فروردین سال جاری به طور کامل متوقف شده است.

نگاهی به آمار تولید خودرو در سال جاری

آمار نشان می‌دهد ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در فروردین ۹۸ توانستند حدود ۴۰ هزار و ۴۱۳ دستگاه انواع خودرو سواری تولید کنند، اما این میزان در سال ۹۷ حدود ۶۸ هزار و ۹۷۸ دستگاه بوده که کاهش ۴۲ درصدی را نشان می‌دهد. از سویی بررسی تولید ماهانه خودروسازان بیان‌گر آن است که میزان تولید ماه فروردین ۹۸ نسبت به اسفند ۹۷ کاهش ۴۵.۷ درصدی را تجربه کرده است. در فروردین سال جاری ایران خودرو و گروه خودروسازی توانستند ۴۰ هزار و ۴۱۳ دستگاه خودرو سواری تولید کنند که در اسفند ۹۷ این میزان ۷۴ هزار و ۳۳۱ دستگاه بوده است. ایران خودرو در فروردین ۹۸ حدود ۲۱ هزار و ۳۲۹ دستگاه و سایپا نیز ۱۳ هزار و ۲۴ دستگاه تولید کرده است که این دو خودروساز به ترتیب ۴۵ درصد و ۴۷.۴ درصد کاهش تولید داشته‌اند. پارس خودرو نیز با تولید ۹ هزار و ۷۳۰ دستگاه در فروردین ۹۸ نسبت به اسفند ۹۷ کاهش ۴۵.۴ درصدی را تجربه کرده است.

تولید خودرو

دلیل افت تولید خودرو در فروردین

دلیل افت تولید خودروسازان داخلی آن هم در فروردین امسال ممکن است به تعطیلات نوروزی مرتبط باشد، اما نمی‌توان مشکلات ریشه‌ای تولید خودرو در کشور را نادیده گرفت. در اولین ماه هر سال به دلیل تعطیلات کاهش تولید یک امر طبیعی است و باید موارد تحریم صنعت خودرو کشور را نیز یک اثر مهم دانست. خودروسازان برای تامین قطعات چه از منابع داخلی و چه از منابع خارجی با مشکل مواجه هستند که همین موضوع افت آمار تولید خودرو را به همراه داشته است. البته میزان تولیدات اردیبهشت سال جاری ممکن است بیشتر از فروردین باشد که آن هم به دلیل بازگشت شیفت‌های تولید به حالت عادی خواهد بود و مشکلات تولیدی همچنان ادامه دارد.

کاهش تولید ایران خودرو

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران خودرو در فروردین ۹۸ توانسته حدود ۵ هزار و ۹۸۶ دستگاه خودرو پژو ۲۰۶ تولید کند که نسبت به فروردین ۹۷ کاهش ۳۳.۵ درصدی را نشان می‌دهد. این شرکت حدود ۵۵۶ دستگاه پژو ۲۰۶ اتوماتیک (پژو ۲۰۶ پلاس یا پژو ۲۰۷ آی) را تولید کرده است که تولید این خودرو نیز نسبت به فروردین ۹۷ با کاهش ۵۵ درصدی مواجه شده است. هرچند خودرو ۲۰۶ به عنوان پرتیراژترین محصول ایران خودرو محسوب می‌شود. پژو ۴۰۵ در فروردین ۹۸ حدود ۴ هزار و ۳۴۵ دستگاه تولید شده است که نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل حدود ۴۰ درصد افت را تجربه کرده است. پژو پارس نیز با افت ۵۰ درصدی فقط در فروردین ۹۸ حدود ۳ هزار و ۲۱۲ دستگاه از آن تولید شد.

تولید خودرو

سمند نیز در فروردین ۹۸ حدود ۲ هزار و ۷۷۳ دستگاه تولید شد که نسبت به فروردین ۹۷ حدود ۳۷.۵ درصد کاهش تولید داشته است. طبق آمار میزان تولید دنا (معمولی و پلاس) حدود ۱ هزار و ۹۴۴ دستگاه بوده که نسبت به فروردین ۹۷ افت ۲۸.۱ درصدی را نشان می‌دهد. البته تولید رانا در اولین ماه سال جاری فقط ۳۴۱ دستگاه بوده است که از رشد اندک آن حکایت دارد. در بخش خودروهای مونتاژی نیز ایران خودرو ۱۲۰ دستگاه سوزوکی گرند ویتارا را مونتاژ کرده است که نسبت به فروردین ۹۷ کاهش ۵۸.۶ درصدی را نشان می‌دهد. میزان تولید هایما نیز ۵۰۷ دستگاه بوده و مونتاژ این خودرو ۵۶.۳ درصد کاهش داشته است. خودرو دانگ فنگ ۱ هزار و ۳۶۰ دستگاه در فروردین ۹۸ مونتاژ شد و کاهش ۲.۲ درصدی را تجربه کرده است. ایران خودرو حدود ۵۹۴ دستگاه از پژو ۲۰۰۸ را تولید کرده که میزان تولید آن با رشد ۸ درصدی روبه‌رو بوده است.

نگاهی به تولیدات سایپا

طبق آمار در فروردین ۹۸ سایپا توانست ۶۳۸ دستگاه از خودرو سراتو را مونتاژ کند که نسبت به فروردین ۹۷ شاهد افت ۶۲.۲ درصدی هستیم. میزان تولید تیبا در فروردین ۹۸ نیز ۸ هزار و  ۲۶۳ دستگاه است که در بازه زمانی مشابه سال گذشته حدود ۳۸.۴ درصد کاهش پیدا کرده است. سایپا حدود ۸ هزار و ۷۸۵ دستگاه پراید تولید کرد که این محصول نسبت به فروردین ۹۷ با افت ۲۸ درصدی همراه بوده است. گفتنی است تولید برلیانس در شرکت پارس خودرو نیز متوقف شده است. سایپا توانسته است در فروردین ۹۸ حدود ۸۷۱ دستگاه خودرو چانگان تولید کند که نسبت به فروردین ۹۷ کاهش ۵ درصدی را نشان می‌دهد. شرکت سایپا به دلیل مشکلات تامین قطعه، تولید آریو را متوقف کرده است. این شرکت حتی نتوانست سیتروئن سی ۳ و سایپا کوییک را تولید کند.

توقف تولید تندر ۹۰

میزان تولید محصولات رنو در سال جدید به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است. اگر به آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نگاه کنیم متوجه خواهیم شد میزان تولید خانواده تندر ۹۰ اعم از تندر معمولی، پارس تندر، تندر اتوماتیک و رنو ساندرو در فروردین ۹۸ فقط آمار ۷۱۷ دستگاه را نشان می‌دهد که نسبت به فروردین ۹۷ شاهد کاهش ۸۵ درصدی هستیم. اگر تولیدات خانواده تندر ۹۰ را به صورت مستقل مورد بررسی قرار دهیم شاهد کاهش تولید هر دو شرکت ایران خودرو و پارس خودرو خواهیم بود.

تولید خودرو

شرکت ایران خودرو فقط ۱۴۷ دستگاه از تندر ۹۰ معمولی را در فروردین ۹۸ تولید کرده است که نسبت به فروردین ۹۷ شاهد کاهش ۸۶ درصدی هستیم. همچنین شرکت ایران خودرو تولید مدل تندر ۹۰ اتوماتیک را متوقف کرده است. شرکت پارس خودرو نیز در سال جدید حتی یک دستگاه خودرو تندر ۹۰ را نتوانست تولید کند. البته این شرکت تولید مدل‌های ساندرو و پارس تندر را ادامه داده است. شرکت پارس خودرو توانست ۵۷۰ دستگاه از محصولات خانواده رنو را تولید کند که نسبت به فروردین ۹۸ شاهد کاهش ۸۴ درصدی هستیم. این شرکت حدود ۲۹۵ دستگاه از خودرو ساندرو را تولید کرده که از افت ۸۷ درصدی حکایت دارد. همچنین میزان تولید پارس تندر نیز در این شرکت ۲۷۵ دستگاه است که نسبت به فروردین ۹۷ حدود ۶۵.۴ درصد افت داشته است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. خودروسازی در ایران، یک پروسه ناقص هست و شرکت های خودروسازی در ایران، حتی سواد طراحی و پیاده سازی خودرو رو ندارند، وگرنه چرا نباید، بتونن در قد و قواره خودروهای هیوندای، یک محصول جدید بیرون بدن؟

    حالا بنز و بی ام و و داج بماند!

    با سپاس

  2. خوب اینکه ساختشون از سال قبل خیلی کاهش پیدا کرده ی چی طبیعی