موجودات فضایی

موجودات فضایی قبلا به کاوش در کهکشان راه شیری پرداخته‌اند

احتمال می رود در حدود ۱۰ میلیون سال پیش موجودات فضایی به کهکشان راه شیری آمده و آن را مورد جستجو قرار داده باشند.

پژوهشگران احتمال می دهند که میلیون ها سال پیش موجودات فضایی به کهکشان راه شیری آمده و در آنجا به گشت و گذار و تجسس پرداخته باشند.

این احتمال وجود دارد که آنها در جریان سفر خود به دنبال حرکات منظومه های ستاره ای بوده اند تا جهش های میان ستاره ای را آسان تر انجام دهند. ستاره شناسان با ارائه این فرض، می خواهند به معمای موسوم به پارادوکس فرمی پاسخ دهند. بر اساس این معما، سوال مهمی مطرح می شود؛ اینکه چرا انسان تاکنون موفق به مشاهده موجودات فضایی نشده است.

این معما توسط فیزیکدان معروف «انریکو فرمی» مطرح شد که در آن سعی شده است تا به معمای وجود و یا عدم وجود موجودات فضایی  پاسخ داده شود. شاید موجودات فضایی در حدود ۱۳ میلیارد سال پیش و در زمان آغاز شکل گیری کهکشان راه شیری به این کهکشان آمده باشند و بعد دیگر هرگز با اینجا رجعت نکرده باشند. بر این اساس می توان مدعی بود که آنها وجود دارند، اما تنها مشکل فقدان شواهد موجود دال بر تایید وجود آنهاست.

موجودات فضایی و پرش های میان ستاره ای

نظریه بیگانگان چندبعدی حضور موجودات فضایی در کنار ما را توجیه می‌کند

دیدگاه جدیدی که مطرح شده است مبتنی بر حرکت ستاره هاست. هر ستاره با سرعتی متفاوت و در مداری مجزا از دیگر ستارگان در کهکشان راه شیری حرکت می کند. در مواردی حرکت ستاره ها باعث می شود تا آنها به هم نزدیک شوند و در این زمان احتمالا موجودات فضایی سفر میان ستاره ای خود را آغاز می کنند.

ممکن است آنها قبلا این کار را کرده باشند و یا اینکه در آینده قصد انجام این سفر را داشته باشند. به هر حال نمی توان وجود آنها را رد کرد. در مجموع فرضیه های مختلفی حول محور پارادوکس فرمی مطرح شده است. به هر حال احتمال اینکه انسان در کل کیهان تنها موجود هوشمند باشند رد شده است.

حرکات ستاره ای فرضیه ای جدید است. بر اساس این فرضیه تمامی ستاره ها در نهایت حول مرکز کهکشان در چرخش هستند. بطور مثال منظومه شمسی  هر ۲۳۰ میلیون سال یک دور کامل به دور مرکز کهکشان می چرخد.

احتمال دارد در منظومه های مختلف کهکشان، موجودات فضایی زندگی کنند و تنها منتظر نزدیک شدن مدارهای ستاره ای باشند تا سفر های میان ستاره ای خود را آغاز نمایند. بر این اساس می توان پاسخی برای پارادوکس فرمی یافت؛ اینکه در نهایت و در زمان مناسب، موجودات فضایی سفرهای میان ستاره ای خود را انجام خواهند داد.

منظومه های ستاره ای بمانند منظومه شمسی در کهکشان راه شیری به کرات یافت می شوند. منظومه های بسیاری که ما هیچ اطلاعاتی از آنها در دست نداریم. در حال حاضر با فناوری محدود خود موفق به کشف ۴ هزار سیاره خارج از منظومه شمسی شده ایم، اما فراموش نکنیم که دست کم ۱۰۰ میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارند و چندین برابر این عدد نیز سیاره در حرکت هستند.

این احتمال وجود دارد که دست کم ۱۰ میلیارد سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد. دانشمندان معتقدند که اگر در یک استخر کوچک دلفین وجود نداشته باشد بدان معنا نیست که در داخل اقیانوس های عظیم هم دلفین زندگی نمی کند.

برخی پژوهشگران و ستاره شناسان عقیده دارند هیچ مدرکی دال بر ملاقات زمین توسط موجودات فضایی وجود ندارد، پس آنها واقعیت ندارند. اما این فرضیه اشتباه است. ممکن است آنها میلیونها سال پیش به زمین آمده باشند. فراموش نکنیم که زمین بیش از ۴ میلیارد سال عمر کرده است و به خاطر همین فاصله زمانی هیچ شواهدی دال بر حضور آنها بر روی زمین وجود ندارد. از سوی دیگر احتمال دارد آنها در فاصله کمی از کنار زمین رد شده باشند. اما بر روی زمین فرود نیامده باشند.

شاید هم موجودات فضایی علاقه ای به ملاقات با اشکال متفاوت حیات نداشته باشند. به هر حال سیارات متعددی برای میزبانی از حیات در داخل کهکشان وجود دارند و هر یک می توانند میزبان حیات موجودات فضایی باشند.

در مجموع ما انسان ها تنها نیستیم و تنها مشکل ما نداشتن امکانات در رویارویی با موجودات فضایی  است. با ساخت تلسکوپ های جدید و توسعه فناوری های مختلف بزودی قادر خواهیم بود تا درک خود را از سیارات قابل سکونت را ارتقا دهیم. به یقین تلسکوپهای کپلر، هابل و تس هر یک می توانند انسان را در زمینه کشف موجودات فضایی یاری کنند. فراموش نکنیم تا سال ۲۰۲۱ ناسا قصد ارسال تلسکوپ فضایی «جیمز وب» را دارد که که قادر است تا عمیق تری بخش فضا نفوذ نماید.

۱۸ دیدگاه

 1. با سلام
  داشتم نوشته های دوستان رو میخوندم،بعضی ها معلومه واقعا فهم و شعور بالایی دارن ولی خوب در کنارشون بعضی ها هم که در حد صفر،واقعیت اینه که موجودات فضایی هم وجود داره از جمله خود زمینی ها و هم دارن از این موضوعات سوئ استفاده میشه
  بغیر ما هم باز موجودات هوشمند بی شک وجود دارند که در انتقال ما به این سیاره دخیل بوده اند و هستند.

  (0)
 2. اول اینکه مگه خود ما انسانها موجودات فضایی نیستیم؟!هستیم دیگه .بعدش هم ما خیلی چیزا رو نمیبینیم اما وجود دارند.شرط ندیدن چیزی دلیل عدم وجودان چیز نیست.بعدش کجا انسان در تمام کهکشان جستجو کرده و اثری از حیات وجود نداشته.و اینکه حیات از نظر ما یعنی تنفس با اکسیژن و..ایا باید موجوداتی دقیقا شبیه ما وجود داشته باشه.شاید فاکتورهای حیاتی انه با ما بسیار متفاوت باشه.اینکه تمام این کائنات را خالی از سکنه حالا هر موجودی که باشه بدونیم خیلی خنده داره.

  (2)
 3. غرب و شرق مسلمان و غیر مسلمان داره که اصلا مشکلی یا کتب آسمانی و قوانبن انسان دوستانه ندارن ولی اون کابال(رهرو و مطیع شیطان) که هدفش کوچک کردن خداوند و خلقت خدا(انسان اشرف مخلوقاته) و جهنمی کردن انسان همونطور که توی کتب اسمانی خوندیم و بزرگ کردن جنیان و موجودات واهی هست همونطور که توی اکثر فیلمها و انیمیشنها این تفکر رو دارن پیاده میکنن.لطفا علم رو با شبه علم اشتباه نگیریم هیچ موجود متفکر و صاحب اختیاری بجز انسان وجود نداره تنها گروهی از جنیان هستند که قدرت تفکر دارن اونها هم توانایی تصمیم گیریهای سخت رو ندارن و پیرو انسانها هستند…لطفا به خزعبلات اقوام شیطانی درین باره اهمیت ندید این بزرگترین ضربه به هباکل صهیونیسم جهانیست.

  (-1)
 4. مزخرافات رو ببین …موجودات فضایی از تاسیسات هسته ای بازدید میکنند و نگران هستند..نگران چی؟از کجا دیدیشون؟کی دید؟در قران اومده موجوداتی پراکنده هستند معلوم نیست منظور چیه؟!شاید منظور همین حیوانات که رو زمین پخش هستند…انجمن زمین تخت فارسی رو مطالعه کنید..

  (0)
 5. ادّعا: چون نمیشود اینهمه زمین‌ها و آسمانها تهی باشند؛ پس «این گونه» موجود فضایی وجود دارد! و چنین و چنانست! حتّا ریز کارش هم اینست: مثلاً این کارها را کرده‌! و به این جاها سرکشیده‌!
  جواب: [به قول معروف] اوّل، اثبات برادری بعد، طلب ارث و میراث
  نفی موجودات فرا زمینی همانقدر نادرست است که ادّعاهای اینچنینی!
  آری، خالق یکتای بیتای زمین‌ها و آسمانها، بزرگتر از آنست که آنها را خالی بگذارد
  و البته که تمام ذرات هستی نشان از حکمت بالغۀ الاهی دارند
  و برعکس بعضی «آدم‌نمای ناسپاس» اقرار به بزرگی خدای والا را توأم با ادب اطاعت نموده،‌ هیبتش را گرامی داشته، وی را پرستیده، و راه خشنودی و تقرب اش جویند
  ولی کاملاً پیداست، اهرام مصر نتیجۀ طغیان فرعون ظالمی برای سرایت هیبتش به تاریخ بعد از انقضاست؛ مثل آسمانخراش معاصر
  امّا طرح / اجرای پروژه‌های عظیم، به «زامبی» چه ربطی دارد؟!
  چرا آن آسمان، ما هم خراش؟
  پر واضح است که همه از فهم و ادب یکسانی برخوردار نیستند
  و این منشأ کج‌اندیشی و بدکرداری است
  ادّعای دخالت «زامبی» تلاش مذبوحانه‌ای برای سلب مسئولیت است
  تبهکار، با فرافکنی میخواهد روی نیروی کنشگر در نظام هستی را سیاه کند
  یعنی چیرگی ظلمت بر نور
  این جهل و تباهی تا آنجا ادامه یافته که کسی آنهم در قرن 21 شعارش:
  بوکو حرام Book is Həram
  و کردارش: به اسارت و بردگی گرفتن چندصد دختر دبیرستانی باشد
  چرا؟ چه کسی پشت صحنه است که از جهّال سواری میگیرد؟
  خدای متعال فرمود: هر کس نفسی را بدون «قصاص» یا «فساد فی الأرض» بکُشد، گویی همۀ انسانها را کشته است
  ولی این سیه‌پرچم سیه‌رو، به نام همان خدای سبحان، از هیچ جنایتی فروگذار نیست
  تلخند را، همین ضدکتاب، خودش مدرنترین اسلحه و ابزار را در دست دارد!
  یقیناً آخرین فن‌آوری، هرگز محصول بدوی‌ترین بشر نیست
  در نتیجه، آدم حق دارد که از آدم‌نما بگریزد؛ امّا به کجا؟
  متأسفانه رشته‌های سوداگری بسیار گسترده است و هر یک به طریقی آدم را به تَله میکِشد
  وقتی بدسگالی جهان را از ظلم و ستم آکنده
  تنها روزنۀ امید، ایمان به قدرت لایزال الاهی است
  که روزی صبرش لبریز و دستِ بالایش از آستین عدالت ظاهر خواهد شد
  إنّهم یرونه بعیداً و نراه قریبا

  (1)
 6. سپاسگزار خدای خرد و جان باید بود که موجوداتی که از این جانور دو پا پشرفته تر هستند تماس نگرفته اند .
  تصور کنید یک دانشمند بخواهد با یک گرگ بشینه و کتاب شعر بنویس هههههههه
  مگر عالمان بزرگ تاریخ بشری با این جهان تا حالا چه کردند و تمام کوشش و عملشان و علمشان را در چه جهت و منافعی به کار بردند
  خدا نکند تیغ دست دیوانه بیفته

  (-1)
 7. جالبه برام از پشت صفحه موبایل همه دانشمندها و محققین رو احمق بدونی! عجب انسانهایی وجود دارن بخدا! مخلص کلامشون اینه چون نمیتونیم موجودات فضایی رو ببینیم نمیتونیم بگیم وجود ندارن! اینکه یه دلیل عقلی سادس هموطن. حالا یا در جهان هنوز اونقدر پیشرفته نیستن که سفر بین ستاره‌ای انجام بدن یا ما در مسیرشون یا تو دیدشون نبودیم یا نیازی به بازدید از زمین نداشتن یا هم قبل از وجود بشر رو زمین اومدن و یا حتا شروع زندگی بشر رو زمین بخاطر مهاجرت کهکشانی یا سیاره ای بشر از یه سیاره دیگه بوده. نه دلیل اثبات هست نه دلیل نفی!

  (2)
 8. باید بگویی یه دونشو گیر آوردید بیارید ما هم ببینیم! خخخخ اینا فقط گمان می‌کنند که آدم فضایی هس اگه بود دیده می‌شد تا حالا واقعا.

  (-5)
 9. تصویر مقاله چقدر زیباست

  (1)
 10. اخه از کجا این طور نظرات احمقانه میدن

  (1)
 11. اینکه قبلا موجودات فضایی به زمین اومدن کاملا درسته و شاید همین الانم مارو زیر نظر دارن اما اینکه ما از نظر اونها چی هستیم مهمه ,ما براشون مث میمون هستیم دقیقا مث حیوان چون هنوز حتی تا مریخ هم نتونستیم بریم و تبعیض نژادپرستی و جنگ حرف اولو بین تمدن های ما میزنه بعد انتظار دارین در صورت مواجهه با این نژاد( انسان) بیان و با ما ملاقات کنن؟؟؟ سخت در اشتباهین میان میبینن و نادیدمون میگیرن به همین سادگی

  (2)
  • چرا همچین حرفی میزنی کی گفته اونا مارو ب چشم مبمون نگاه مبکنن

   (1)
  • بدکرداری «فی‌نفسه» (خود به خود) بد است و ربطی به قضاوت دیگران ندارد
   اینکه بشر «ظالم و جاهل» است متأسفانه حقیقت تلخی است که علاجش توجیه / تجاهل، نیست
   تنها چارۀ آدم بیچاره «اصلاح نفس» (خودسازی) و «اصلاح ذات البین» (آشتی‌سازی) است

   (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*