تماشا کنید : طرح مفهومی زیردریایی فضایی ناسا برای اکتشاف تیتان

ناسا سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد یک زیردریایی با مقاومت بالا را به منظور عملیات اکتشافی در دریای متان/اتان بزرگ‌ترین قمر زحل به نام تیتان تولید کند. چند روز پیش ناسا ویدیویی مفهومی از طرح این زیردریایی روباتیک و عملیات اکتشافی آن منتشر کرد.

تیتان با دارا بودن اتمسفری غلیظ شرایطی مشابه اتمسفر زمین دارد و ناسا قصد دارد بررسی‌هایی را به منظور وجود حیات در آن آغاز کند. دانشمندان امیدوارند که این عملیات بتواند جوابی برای منشأ حیات بر روی زمین داشته باشد.

عملیات مدنظر ناسا ۹۰ روزه خواهد بود و طی آن زیردریایی ناسا در بزرگ‌ترین دریای تیتان با نام Kraken Mare به عملیات جستجوی حیات مشغول خواهد بود.

زیردریایی ایده آل ناسا برای این عملیات باید توان انتقال خود به سطح دریا به منظور ارسال اطلاعات به زمین را داشته باشد. شرایطی وقتی سخت می‌شود که عملیات اکتشاف این زیردریایی در تیتان ۱۲۵۰ مایل خواهد بود.

همچنین از آنجا که زیردریایی ناسا در بیشتر اوقات به نور خورشید دسترسی نخواهد داشت، تعبیه تکنولوژی تبدیل بسته‌های رادیواکتیو به الکتریسیته که هم اکنون در کاسینی و کریاسیتی نیز وجود دارد، الزامی است.

در نهایت نیز زیردریایی باید توان تحمل موج‌های قدرتمند Kraken Mare و شرایط بسیار سرد زیر دریا را داشته باشد. دمای این دریا به ۹۰ درجه کلوین یا منفی ۲۹۸ درجه فارنهایت می‌رسد. (دمای انجماد آب ۳۲ درجه فارنهایت است.)

ناسا قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ یکی از این زیردریایی‌ها را به مرحله تولید برساند.

تیتان تنها قمر سرد منظومه شمسی نخواهد بود که ناسا تجهیزات اکتشافی خود را به آن می‌فرستد. دولت آمریکا اخیرا بودجه هنگفت ۳۰ میلیون دلاری برای ادامه مراحل تحقیقات قمر سرد اروپا را نیز پیشنهاد داده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. این همه هزینه رو چطور میدن