لایو اینستاگرام

لایو اینستاگرام در آستانه فیلتر شدن به دلیل حواشی اخیر

لایو اینستاگرام در آستانه فیلتر شدن قرار دارد. طبق برخی شایعات منتشر شده، فشارها برای فیلتر کردن اینستاگرام به دلیل حواشی اخیر تشدید شده است.

در یک ماه اخیر، قابلیت لایو اینستاگرام حواشی زیادی داشت. مدتی قبل، یک پسر نوجوان 14 ساله در لایو با یکی از بلاگرهای معروف اینستاگرامی، صحبت‌های جنسی و رفتارهای عجیبی کرد. انتشار ویدیوی این لایو سروصدای زیادی در جامعه به پا کرد؛ بعضی‌ها از عمق فاجعه جنسی در میان نوجوانان صحبت کردند و بعضی‌ها هم از نبود نظارت روی نوجوانان به خصوص در شبکه‌های اجتماعی گفتند.

هنوز حواشی این لایو به پایان نرسیده بود که بازی فینال فوتبال لیگ قهرمانان آسیا از راه رسید و قرار شد عادل فردوسی پور، مجری و گزارشگر مشهور و محبوب کشورمان، این مسابقه را به صورت زنده از طریق صفحه اینستاگرام AFC گزارش کند. این گزارش زنده رکوردهای جالبی را از خود بر جای گذاشت. آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک توییت نوشت:

در گذشته در هنگام برگزاری یک مسابقه فوتبال مهم، ترافیک بین‌الملل اینترنت ایران به نصف زمان عادی می‌رسید و ترافیک داخلی به علت دنبال کردن مسابقه از طریق سرویس‌های داخلی دو برابر می‌شد. می‌شد امروز هم پلتفرم‌های داخلی رکورد بزنند اما برعکس به دلیل برخی تنگ‌نظری‌ها که می‌دانید، ساعات دشواری به لحاظ ترافیکی برای شبکه اینترنتی کشور پیش رو خواهیم داشت.

تشدید فشارها برای فیلتر لایو اینستاگرام

این حواشی اخیر لایو اینستاگرام باعث شد شایعاتی درباره فیلتر کردن اینستاگرام به گوش برسد. حالا یک کانال تلگرامی نزدیک به محافل امنیتی خبری را منتشر کرده و مدعی شد به دلیل حواشی اخیر و به بهانه انتشار لایو نوجوان 14 ساله، به زودی قابلیت لایو اینستاگرام مسدود می‌شود. همچنین این کانال نوشت در حال حاضر وزارت ارتباطات به دلیل تاثیرهای اقتصادی با این موضوع مخالف است.

به نظر می‌رسد در آستانه انتخابات 1400، فشارها برای فیلتر کردن اینستاگرام تشدید شده است. رضاخواه، نماینده مجلس گفته بود باید پهنای باند را برای شبکه های اجتماعی خارجی محدود کنیم. جوکار، نماینده مردم یزد در مجلس هم اظهار کرد این که تلگرام فیلتر می‌شود و اینستاگرام باز می‌ماند کاملا اشتباه است؛ این چه نوع فیلتری است که یکی باز و دیگری بسته باشد.

در سوی دیگر، مهاجری، فعال اصولگرا توییتی را منتشر و از فشارها برای ایجاد محدودیت‌های بیشتر در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرد. وی نوشت:

مخالفان فضای مجازی می‌گویند برای اینستاگرام و واتس اپ باید پهنای باند را محدود کنیم. محدود کردن پهنای باند، نام مستعار فیلترینگ است. فیلتر کردن شرافتمندانه‌تر است از این که با کند شدن شدید سرعت مردم را عصابی و فحاش بار بیاورید. اصلا دوشاخه اینترنت را بکشید و خلاص؛ مثل کره شمالی.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

 1. بالاخره این مسئولان به حرف ۸۵ میلیون ایرانی گوش دادند .. متاسفانه این کار خیلی دیر است .. از چهار سال پیش امت ایران اسلامی خواستار فیلتر و ممنوعیت کلی اینستاگرام این شبکه معاند و مرکز فساد و فحشای ساخت غرب استکتبار جهانی بود اما کدخدا ها چون عاشق غرب بودند این کار را نمیکردند . بازهم جای بسی شکر است که حداقل یک بار هم شده به حرف امت ایران گوش دهند !
  #آمریکا #رو #به #افول #است
  #جانم #فدای #جمهوری #اسلامی #ایران 🇮🇷

 2. وقتی مردم کسی رو نمی خوان، من نمی دونم چه اصراری داره باقی بمونه

  خب آقا جان مردم وقتی نمی خوانت بزار برو، چرا این قدر مردم رو ناراحت می کنی!

  الان 50 میلیون ایرانی تو تلگرام هستند، چرا فیلتر شده!!! بچه ها و سالمندان رو از توش دربیاریم میشه 90 درصد مردم ایران! اون 10 درصد چرا باید برای 90 درصد تصمیم بگیرند!!!

  تا دیر نشده یک تصمیم منطقی بگیرید وگرنه مردم به این سادگی از شما نمی گذرند

  با سپاس