ویروس کرونا آفریقایی

احتمال تاثیر نداشتن واکسن‌ها روی ویروس کرونا آفریقایی وجود دارد

طبق اعلام دانشمندان انگلیسی به دلیل تغییر پروتئین سنبله ویروس کرونا آفریقایی ممکن است واکسن‌ها روی این ویروس جهش یافته به خوبی عمل نکنند.

طی ماه گذشته در آفریقای جنوبی و انگلیس گونه‌های جدیدی از ویروس کرونا کشف شد که نسبت به نوع اصلی خود جهش پیدا کرده و قابلیت انتشار بیشتری دارند. در همین راستا دانشمندان انگلیسی پس از بررسی‌های اولیه روی ویروس‌های جهش یافته در انگلیس و آفریقا اعلام کردند این احتمال وجود دارد واکسن‌ها روی ویروس کرونا آفریقایی به خوبی عمل نکنند که چنین خبری موجی از نگرانی‌ها را به همراه داشته است.

احتمال عدم تاثیر واکسن‌ها روی ویروس کرونا آفریقایی

سایمون کلارک، دانشیار میکروب شناسی سلولی در دانشگاه ردینگ اعلام کرد این دو نوع جدید دارای شباهت‌هایی هستند، اما ویروس جهش یافته شناسایی شده در آفریقای جنوبی از چندین جهش بیشتر بهره می‌برد که یک موضوع نگران‌کننده است؛ زیرا جهش‌های بیشتری باعث می‌شوند کروناویروس از محافظت سیستم ایمنی فرار کند.

یانگ، ویروس‌شناس و استاد دانشگاه زیست شناسی مولکولی وارویک نیز در این خصوص اعلام کرد تجمع جهش‌های سنبله در ویروس کرونا آفریقایی جنوبی بیشتر است که باید نگران آن بود. در واقع این جهش‌ها باعث فرار ویروس از محافظت سیستم ایمنی بدن می‌شود و کار تاثیرگذاری واکسن روی آنها را بسیار دشوار می‌کند. همچنین اوغور شاهین، مدیرعامل شرکت بیونتک و پروفسور جان از دانشگاه آکسفورد اعلام کردند واکسن توسعه یافته خود را روی گونه‌های جدید کشف شده مورد آزمایش قرار خواهند داد که طی ۶ هفته نتایج آنها منتشر خواهد شد.

سازمان بهداشت عمومی انگلیس نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که حاکی از آن باشد واکسن‌های توسعه یافته توسط شرکت‌ها از مردم در مقابل گونه‌های جدید کروناویروس محافظت نمی‌کنند. طبق گفته دانشمندان به احتمال زیاد این واکسن‌ها روی گونه‌های جدید کروناویروس تاثیرگذار خواهند بود و البته ممکن است به اصلاحاتی نیاز داشته باشند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*