نمایشگر هدآپ دیسپلی

نمایشگر هدآپ دیسپلی – Head-up Display چیست و چه کاربردی دارد؟

نمایشگر هدآپ دیسپلی – Head-up Display در اتومبیل‌ها چیست و چرا به یکی از محبوب‌ترین آپشن‌ها برای خودروسازان و رانندگان تبدیل شده است؟

یکی از آپشن‌های محبوب اتومبیل‌ها هدآپ دیسپلی است. این نمایشگر به راننده اجازه می‌دهد همزمان با رانندگی بدون آنکه نیازی به برداشتن چشمش از صفحه کیلومتر باشد، اطلاعات مهم را هم مشاهده کند.

در بعضی از خودروها یک پروژکتور کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد که با تشکیل تصویری بر شیشه‌ی جلو ماشین از پرت شدن حواس راننده جلوگیری می‌کند و اطلاعات مفیدی در اختیار راننده قرارمی‌دهد، با نمایش این اطلاعات بر روی شیشه‌ی جلو ماشین راننده بدون توجه به صفحه کیلومتر اطلاعات مهمی به دست می‌آورد.

نمایشگر هدآپ دیسپلی در گذشته

این تکنولوژی برای اولین بار در دهه ۵٠ میلادی در هواپیماهای جنگنده مورد استفاده قرار گرفت. از این سیستم برای نشان دادن ارتفاع، سرعت پرواز و سیستم هدف گیری به خلبان مورد استفاده قرار گرفت. این اطلاعات باعث می‌شد تا خلبان کار خود را سریع‌تر و دقیق‌تر انجام بدهد.

شرکت جنرال موتورز آمریکا برای اولین بار درسال ١٩٨٨ از سیستم هدآپ دیسپلی درصنعت خودرو سازی استفاده کرد.

ورژن‌های اولیه‌ی نمایشگر هدآپ فقط موجب قرار گرفتن سرعت خودرو در دید راننده می‌شد، اما گذشت زمان موجب پیشرفت این تکنولوژی شد و اطلاعات بیش‌تری مثل میزان فاصله با خودروی جلویی، مسیر یابی، گیج سوخت و… در اختیار راننده گذاشت.

نمایشگر هدآپ دیسپلی

خودروسازان آلمانی؛ پیشرو در استفاده از Head-up Display

از پیشگامان به کارگیری تکنولوژی هدآپ دیسپلی می‌توان به بی‌ام‌و و سیتروئن اشاره کرد .نمایشگر هد آپ اطلاعاتی را در هنگام رانندگی در اختیار راننده قرار می‌دهد که این امر باعث می‌شود تمام تمرکز راننده به جاده باشد و تغییری در زوایه‌ی دید راننده قرار نگیرد. اغلب در خودروهای لوکس و گران قیمت از این سیستم استفاده می‌شود.

اما با تهیه‌ی هدآپ‌های افترمارکت و نصب آن بر خودروی خود می‌توانید از این آپشن بهره‌مند شوید، البته هدآپ‌های افترمارکت راننده را از اطلاعات کمتری بهره‌مند می‌سازند. تنها یک تکنولوژی خاص می‌تواند تصویر را بر روی شیشه‌ی جلو نشان‌دهد. بعضی از خودرو سازها از فسفر شفاف در شیشه جلو استفاده می‌کنند.

تابش الگو‌های مختلف نوری و لیزر منجر به پدید آمدن تصاویر مختلف برروی شیشه‌های حاوی فسفر می‌شود. حذف تابش لیزر نیمی از شیشه جلو که فسفر هم دارد منجر به عملکرد معمولیه شیشه می‌شود و دیگر فسفر شفاف درآن وجود ندارد. یک پروژکتور که روی داشبورد قرار گرفته این تصویر را نمایش می‌دهد و از طریق تعدادی آینه بر روی شیشه‌ی جلو ظاهر می‌شود. در بیشتر خودروهایی که این آپشن را دارا هستند امکان تنظیم محل قرارگیری تصویر هدآپ به خواست راننده وجود دارد.

پیشرفت این سیستم موجب اضافه شدن امکاناتی مانند GPS، میزان سوخت موجود، هشدار‌های امنیتی، هشدار‌های امنیتی، هشدار رادار نقطه کور، رادار بین خطوط، اطلاعات موسیقی درحال پخش، اتصال به نرم افزارهای تلفن همراه و… به آن شده است. همه‌ی این اطلاعات ابتدا شرایط خودرو را در نظر می‌گیرد و بعد از آن با اولویت بندی خاصی نمایش داده می‌شود و به صورت یکجا نمایش داده نمی‌شود.

باتوجه به این توضیحات می‌توان گفت این آپشن‌ها در پرت شدن حواس راننده تأثیری ندارد، برای مثال می‌توان گفت وقتی خودرویی از طرفین به خودرو در حال عبور نزدیک می‌شود، هشداری در نمایشگر هدآپ نشان داده نمی‌شود؛ زیرا رادار نقطه کور احساس خطر نمی‌کند.

نمایشگر هدآپ دیسپلی

نکته قابل توجه این است که اگر نیازی به نمایشگر هدآپ نداشتیم می‌توانیم آن‌را خاموش کنیم. اگر می‌خواهید هدآپ خلوت‌‌تر و تمیز تری داشته باشید باید بعضی از سیستم‌های غیر ضروری را خاموش کنید و برای محیا کردن ایمنی راننده و سرنشینان باید از پیشرفته‌ترین نوع هدآپ استفاده کرد.

سیستم رادار بین خطوط با به نمایش گذاشتن لاین‌های جاده در نمایشگر هدآپ این امکان را به راننده می‌دهد تا در شرایط جوی مه‌آلود که دید کم است مسیر خود را به درستی انتخاب کند.

رادارها در شرایط نامناسب جوی خودروها و موانعی که سر راه قرار دارند تشخیص می‌دهد و مواردی از قبیل مسیر درست رانندگی، فاصله‌ی اشیای خطر آفرین تا خودرو و میزان چرخش فرمان برای جلوگیری از برخورد با اشیاء را با استفاده از GPS در نمایشگر هدآپ نشان می‌دهد و راننده می‌توان به وسیله‌ی استفاده از این سیستم با آرامش خاطر به مسیر خود ادامه‌ دهد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*