ناسا برای اولین بار یک فایل صوتی از صدای حرکت روی مریخ را منتشر کرد

ناسا برای اولین بار یک فایل صوتی از صدای حرکت روی مریخ را منتشر کرد

صدای حرکت روی مریخ چگونه است؟ به تازگی ناسا فایل صوتی شگفت‌انگیزی را از مریخ نورد استقامت خود منتشر کرده که برای 16 دقیقه صدای وضعیت این ربات روی سیاره سرخ را به گوش ما می‌رساند.

فایل صوتی جدید ناسا برای اولین بار صدای حرکت روی مریخ را از میکروفون‌هایی که روی مریخ نورد استقامت (Perseverance) قرار گرفته‌اند، به گوش علاقه‌مندان رسانده است. این ربات که در ماه فوریه گذشته روی سیاره سرخ نشست، به میکروفون‌هایی مجهز بوده که به گفته دانشمندان ناسا، صدای اتفاقات مختلفی که روی مریخ در جریان هستند را به گوش زمینیان می‌رسانند.

با این تفاسیر، تنها چندین هفته پس از رسیدن استقامت به مقصدش فایلی 16 دقیقه‌ای از صدای حرکت این ربات شگفت‌انگیز روی سیاره سرخ منتشر شده که برای اولین بار، به ما نشان می‌دهد که جابه‌جایی یک وسیله ساخت دست انسان روی سیاره‌ای دیگر چه صدایی دارد.

ناسا تاکنون داده‌های تصویری زیادی را از مریخ منتشر کرده، اما پخش فایل صوتی مرتبط با سیاره سرخ آن‌قدرها هم باسابقه نیست و کمتر پیش آمده که علاقه‌مندان صدای دنیای خارج از جو زمین و سطح یک جرم آسمانی دیگر مثل مریخ را بشنوند. از طرف دیگر، علاوه بر تمامی تجهیزات فوق پیشرفته‌ای که ناسا روی استقامت کار گذاشته، یک میکروفون بسیار حساس در این ربات وجود دارد که با جان سالم به در بردن از فرود 7 دقیقه‌ای کاوشگر روی سطح مریخ، هم‌اکنون فایل‌های صوتی شگفت‌انگیزی را به زمین مخابره می‌کند.

شنیدن صدای حرکت روی مریخ

محل فرود مریخ نورد استقامت دهانه‌ای به نام جزرو بوده و میکروفون حساس مورد نظر هم صدای حرکت روی مریخ در دهانه جزرو را به گوش ما رسانده است. ربات جدید ناسا به نوبه خود یک ماشین بزرگ به حساب می‌آید که با 6 چرخ مجزای تعبیه شده، به هنگام جابه‌جایی سر و صدای نسبتا زیادی تولید می‌کند. فایل صوتی 16 دقیقه‌ای هم که اخیرا منتشر شده، در 7 مارس، این سر و صداها را به هنگام طی شدن یک مسیر 30 متری، ضبط کرده است.

ناسا برای اولین بار یک فایل صوتی از صدای حرکت روی مریخ را منتشر کرد

دانشمندان ناسا اعلام کرده‌اند که نویزها و صداهای ناآشنایی که در این فایل صوتی شنیده می‌شوند، چندان هم عجیب نیستند و نمی‌توان از این صداها برداشت کرد که مریخ نورد استقامت مشکلی دارد. البته یک صدای خراشیدگی خاص هم در این فایل صوتی شنیده می‌شود که محققان سازمان فضایی ناسا هم‌اکنون در حال بررسی آن هستند.

در کنار فایل 16 دقیقه‌ای صدای حرکت روی مریخ که بدون هیچ پردازشی، به صورت خام منتشر شده، اعضای تیم آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا که هدایت استقامت را بر عهده دارند، یک فایل 90 ثانیه‌ای دیگر را منتشر کرده‌اند که بخشی از نویزهای پس‌زمینه فایل اصلی را ندارد و به شکلی بهتر، صدای دقیق حرکت مریخ نورد مورد نظر روی سیاره سرخ را به گوش ما می‌رساند.

شما می‌توانید فایل 16 دقیقه‌ای اصلی را در این لینک بشنوید و برای شنیدن فایل پردازش شده کوتاه‌تر، از این لینک استفاده کنید. پس از شنیدن فایل ادیت شده خواهید دید که صدای حرکت استقامت روی مریخ شباهت زیادی به سر و صدای حرکت خودروهایی دارد که در خارج از شهر، در مسیرهای مختلف حرکت می‌کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. با این تفاسیر > با این تفاصیل