سگ رباتیک آلفاداگ

با سگ رباتیک آلفاداگ آشنا شوید؛ رقیب چینی بوستون داینامیکس

شرکت چینی Welian سگ رباتیک آلفاداگ – AlphaDog را روانه بازار کرد. این ربات را باید نسخه ارزان‌تر اسپات (محصول بوستون داینامیکس) بدانیم.

این روزها بازار robopet در حال گسترش است؛ یعنی ربات‌هایی که با استفاده از هوش مصنوعی، در نقش حیوانات خانگی ظاهر می‌شوند و کارهای فوق‌العاده‌ای می‌کنند. شرکت آمریکایی بوستون داینامیکس به عنوان یکی از پیشتازان این عرصه، ربات اسپات (Spot) را با قیمت ۷۴۵۰۰ دلار عرضه کرده بود. اما به تازگی، سگ رباتیک آلفاداگ با قیمتی معادل ۲۴۰۰ دلار وارد بازار چین شده است؛ به مراتب ارزان‌تر از رقیب آمریکایی!

 سگ رباتیک آلفاداگ

آلفا داگ با تکیه بر هوش مصنوعی و سنسورهای خود، همین حالا هم از پس انجام چندین کار برمی‌آید؛ ولی کمپانی سازنده قصد دارد در آینده آن را ارتقا دهد و وظایف بیشتری را به این ربات بسپارد: از جمله پارس کردن، راهنمایی افراد نابینا و گرفتن فرمان صوتی از صاحب خود!

البته شرکت‌های رباتیک دیگری نیز در سراسر جهان روی چنین مواردی کار می‌کنند. مثلا همین ربات Spot بوستون داینامیکس، اخیرا در یک مانور مشترک با نظامیان فرانسوی، عملیات اکتشافی انجام داد.

اسپات

ربات اسپات بوستون داینامیکس

شرکت Welian می‌گوید آلفاداگ شباهت زیادی به یک سگ واقعی دارد و با سرعتی نزدیک به ۱۵ کیلومتر بر ساعت می‌دود. چنین رقمی آن را در بین سریع‌ترین ربات‌های حال حاضر قرار می‌دهد.

حتی سگ رباتیک آلفاداگ می‌تواند تعادل خود را هنگام لگد خوردن از انسان، حفظ کند. به گفته‌ی مدیر ارشد فناوری کمپانی، این ربات شرایط زمین و مقدار اصطکاک را می‌سنجد تا ارتفاع و گام‌های خود را تنظیم و با محیط، وفق پیدا کند.

کمپانی سازنده از فناوری ۵G بهره گرفته است تا آلفاداگ به طور خودکار وظایفش را انجام دهد. جالب اینکه در اولین ماه عرضه، ۱۸۰۰ دستگاه از آن به فروش رفته است. بیشتر خریداران هم توسعه‌دهندگان کامپیوتر، علاقه‌مندان به فناوری و کودکان بوده‌اند.

باید دید Welian چه زمانی با افزایش قابلیت‌ها، آلفاداگ را به یک سگ رباتیک راهنما برای نابینایان با توانایی پارس کردن و گرفتن فرمان‌های صوتی تبدیل خواهد کرد.

سگ رباتیک آلفاداگ

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*