قیمت گذاری خودرو

درخواست ایران خودرو و سایپا برای آزادسازی واردات و قیمت گذاری خودرو

ایران خودرو و سایپا با ارسال نامه‌ای به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای آزادسازی واردات و قیمت گذاری خودرو درخواست دادند.

دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا به همراه انجمن قطعه‌سازان با ارسال نامه‌ای به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس خواستار آزادسازی واردات و قیمت گذاری خودرو شدند.

درخواست آزادسازی واردات و قیمت گذاری خودرو توسط خودروسازان

متن نامه ایران خودرو و سایپا برای آزادسازی واردات و قیمت گذاری خودرو به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به شرح زیر است:

ریاست محترم کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی

جناب آقای دکتر اکبری تالارپشتی

با سلام

احتراما عطف به جلسه مورخ ۱۴۰۰/۲/۲۰ در خدمت جنابعالی در محل دفتر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرویی کشور، چکیده نتایج مباحثات و تصمیمات متخذه فی‌مابین قطعه‌سازان و خودروسازان جهت تعیین راهکار خروج از بحران صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی را به شرح ذیل به استحضار می‌رساند:

۱-خودروسازان و قطعه‌سازان کشور بر این اصل واحد اشتراک نظر دارند که به منظور رعایت حقوق مصرف‌کننده و تولیدکننده، ایجاد شفافیت در بازار خودرو، خروج از شرایط انحصار و رعایت حق مصرف‌کننده به عنوان ولی نعمتان این صنعت، ضروری است تا روش قیمت گذاری خودروها در قالب دو دسته خودروهای عمومی و اختصاصی که توسط وزارت صمت معین می‌گردند، به صورت ذیل اصلاح گردد:

الف) خودروهای عمومی: (خودروهایی که عموم مردم چه در بخش کم‌درآمد و چه با درآمد متوسط جامعه استفاده می‌کنند)، با فرمول بهای تمام شده و در نظر گرفتن حداقل ۵ درصد سود با تأیید و نظارت وزارت صمت.

ب) خودروهای اختصاصی (که همان خودروهای اختصاصی یا لوکس تولید داخل هستند که مشابه خارجی هم در جامعه دارند و خودروهای نسبتا گران‌قیمت محسوب شده و دارای مشتریان خاص هم هستند) با پیشنهاد هیئت مدیره شرکت‌ها و تأیید و نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس شرایط عرضه و تقاضای بازار.

۲- بدیهی است خودروسازان و قطعه‌سازان مخالفتی با آزادسازی واردات خودرو نداشته و آن را موجب بهبود فضای رقابتی و ایجاد آرامش در بازار و نزد مصرف‌کنندگان می‌دانند.

بر این اساس از حضرت‌عالی درخواست دارد تا با جلب نظر مساعد کلیه نهادهای دخیل در این امر دستورات لازم برای اجرایی کردن پیشنهاد فوق را امر به ابلاغ بفرمائید.

قیمت گذاری خودرو

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. سلام
    برای راستی‌آزمایی اوّل باید واردات انواع خودروی خارجی (اعمّ از غربی/ شرقی و نو/ کارکرده) اجرا شود، سپس گرانترفروشی یکجانبه آزاد گردد
    و السلام