مکان های رها شده

با عظیم ترین مکان های رها شده در سراسر جهان آشنا شوید

در سراسر دنیا، پروژه‌های بزرگ زیادی وجود دارند که نیمه کاره باقی ماندند. در این مطلب با عظیم ترین مکان های رها شده در جهان آشنا می‌شوید.

برخی از کشورهای جهان به منظور جذب توریست و یا دلایل دیگر به سراغ ساخت مکان‌هایی رفتند که نیازمند هزینه‌های فراوانی بود؛‌ اما این پروژه‌ها در برخی از موارد نتیجه‌ای را در بر نداشت و پس از صرف هزینه‌های بسیار نیمه کاره رها شده و دیگر کسی به آن‌ها اهمیتی نداد. ما در این مطلب ده نمونه از این مکان‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

ده مورد از عظیم ترین مکان های رها شده

۱. شهر کولمانسکاپ

مکان های رها شده

در کشور آفریقا معادن الماس بسیاری وجود دارد. مناطقی که دربردارنده این معدن‌ها هستند به بهانه استخراج از معدن به یک باره مملو از جمعیت می‌شوند و پس از پایان عمر معدن در یک چشم بر هم زدن خالی از جمعیت می‌شوند. برای نمونه‌ای از این مناطق می‌توان به کولمانسکاپ اشاره کرد که در سال ۱۹۵۴ روی یک معدن بنا شد و پس از گذشت مدتی ساکنان سریعا آن را تخلیه کردند. خانه‌های به جا مانده در این منطقه هم‌اکنون آمیخته با شن شده و دیگر شبیه یک خانه نیستند.

۲. بزرگ‌ترین مرکز خرید دنیا

مکان های رها شده

چین در سال ۲۰۰۵ و به منظور جذب توریست تصمیم گرفت تا احداث بزرگ‌ترین مرکز خرید دنیا را با مساحت ۷ میلیون متر مربع کلید بزند. این مرکز خرید که دارای امکانات بسیاری از جمله شهربازی و جنگل مصنوعی است چندان مورد توجه مردم قرار نگرفت و کسی به آن مراجعه نکرد. هم‌اکنون این مرکز خرید که چین برای آن هزینه بسیاری را انجام داد تنها شامل چند مغازه است.

۳. بزرگترین هتل دنیا

مکان های رها شده

در دهه ۱۹۸۰ کره شمالی پروژه ساخت بزرگ‌ترین هتل دنیا را با هدف جذب توریست آغاز کرد. این پروژه به طور رسمی در سال ۱۹۷۸ کلید خورد؛ اما پس از گذشت چند سال و در سال ۱۹۹۲ کره شمالی با مشکلات بسیاری مواجه شد که دیگر قادر به ادامه این پروژه هزینه‌بر نبود. از این رو تصمیم گرفت تا بی‌خیال ساخت بزرگ‌ترین هتل جهان شود و آن را نیمه کاره رها کرد.

۴. شهر پریپیات

مکان های رها شده

شهر پریپیات نمونه‌ای دیگر از مکان های عظیم رها شده در جهان است. انفجار شهر چرنوبیل که یکی از مشهورترین فاجعه‌های تاریخ محسوب می‌شود منجر به آن شد تا ساکنان مناطق اطراف سریعا دست به فرار بزنند. یکی از این مناطق شهر پریپیات بود که به دنبال این فاجعه دیگر پذیرای یک ساکن هم نبود. در حال حاضر و پس از گذشت چندین سال از فاجعه چرنوبیل این شهر همچنان خالی از سکنه به جای خود باقی مانده است.

۵. ساختمان امور مالی

مکان های رها شده

در نخستین روزهای سال ۱۹۹۰ ونزوئلا ساخت یکی از عظیم‌ترین ساختمان‌های دنیا را تحت عنوان ساختمان امور مالی کلید زد؛ اما این کشور پس از گذشت دو سال از آغاز این پروژه با بحران مالی مواجه شد و به دنبال این موضوع نتوانست رویای خود را عملی کند. ساختمان امور مالی هم‌اکنون و با توجه به ۴۵ طبقه فعالی که در آن وجود دارد در میان بلندترین ساختمان‌های آمریکایی جایگاه هجدهم را به خود اختصاص داده است.

۶. شهر باستانی کارکو

مکان های رها شده

۵۴۰ سال پیش از میلاد مسیح شهری روی تپه‌های ایتالیا بنا شد، اما این شهر نتوانست آرامش مورد نیاز ساکنان خود را فراهم کند؛‌ چرا که همواره درگیر حوادث طبیعی می‌شد و سرانجام نیز در سال ۱۹۶۳ تسلیم یک زلزله ویران‌گر شد. جالب است که با وجود این زلزله منازل بنا شده در این شهر همچنان به قوت خود باقی ماند، اما دیگر کسی حاضر نشد تا به آنجا برود. به اعتقاد بسیاری از افراد هم‌اکنون ارواح ایتالیایی مشغول زندگی در این شهر تاریخی هستند.

۷. دهکده فضایی

مکان های رها شده

کشور تایوان در نخستین سال‌های دهه ۲۰۰۰ به سراغ ساخت دهکده‌ای با خانه‌هایی همانند سفینه فضایی رفت. این دهکده به دلیل شباهت خانه‌هایش به سفینه فضایی لقب دهکده فضایی را گرفت. در نخستین سال‌های احداث این دهکده تعداد زیادی از سکنه آن در پی حوادث غیر قابل باوری جان خود را از دست دادند. این مسئله باعث شد تا مردم، این دهکده را یک منطقه نفرین شده بدانند و پس از گذشت مدتی دهکده خالی از سکنه شد.

۸. مجسمه‌های علمی تخیلی

مکان های رها شده

یوگوسلاوی در سال‌های پایانی دهه ۱۹۶۰ پروژه ساخت مجسمه های علمی تخیلی را با همکاری طراحان مشهور این کشور در منطقه جنگ زده آغاز کرد و طی چند سال این پروژه را تکمیل کرد. مجسمه‌های تخیلی در ابتدا افراد زیادی را جذب خود می‌کرد، اما پس از گذشت مدتی استقبال مردم از این مجسمه‌ها به شدت کاهش یافت و دیگر هیچ‌کس رغبتی به دیدن آن‌ها نشان نداد.

۹. جزایر هاشیما

مکان های رها شده

برای نمونه دیگری از عظیم ترین مکان های رها شده می‌توان به جزایر هاشیما اشاره کرد. کشور ژاپن در سال ۱۸۸۰ موفق به کشف یک معدن ذغال سنگ در وسط دریا شد. به دنبال این اتفاق کارخانه میتسوبیشی تصمیم گرفت تا به سراغ استخراج از این معدن برود. میتسوبیشی به منظور این که کارکنان خود را از سختی رفت و آمد رها کند جزیره را در همان منطقه احداث و آن را هاشیما نام‌گذاری کرد. این جزیره پذیرای جمعیتی برابر با ۵ هزار نفر بود که همین مسئله باعث شد تا هاشیما لقب متراکم‌ترین نقطه دنیا را به خود اختصاص دهد.

عمر این معدن زغال سنگ در سال ۱۹۷۴ به پایان رسید و میتسوبیشی به دنبال این موضوع به کارکنان خود اعلام کرد که باید در سریع‌ترین زمان ممکن جزیره را رها کرده و به ژاپن برگردند. از این رو جزیره هاشیما در یک چشم بر هم زدن تمام ساکنان خود را از دست داد. جالب است که هم‌اکنون و پس از گذشت سال‌ها از این قضیه هیچ شخصی اجازه ورود به جزیره هاشیما را ندارد.

۱۰. بزرگترین شهر بازی آسیا

مکان های رها شده

ساخت بزرگ‌ترین شهربازی آسیا در نخستین سال‌های دهه ۱۹۹۰ کلید خورد؛ اما پس از گذشت ۸ سال از آغاز این پروژه افرادی که در مناطق اطراف زمین داشتند با دولت به مشکل خوردند و دولت نتوانست این پروژه را به سرانجام برساند. پس از گذشت چندین سال و در سال ۲۰۰۸ مجددا پروژه ساخت این شهر بازی کلید خورد، اما این بار هم نیمه کاره رها شد. هم‌اکنون این پارک به صورت کامل از یادها فراموش شده، اما با این وجود همچنان برخی از بچه‌ها برای بازی کردن به آن وارد می‌شوند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. نگفتید شماره ۱۰ در کدام کشور قرار داره؟