سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

مرسدس بنز EQXX با یک بار شارژ، 1202 کیلومتر را طی کرد + ویدیو

مرسدس بنز EQXX یک خودرو کانسپت سوپر اسپرت آلمانی است که در جدیدترین تست‌های خود فقط با یک بار شارژ، 1202 کیلومتر را پشت سر گذاشت. اما چطور؟ در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

تقریبا اواخر سال 2021 بود که با خودرو مفهومی مرسدس بنز EQXX آشنا شدیم. این سدان سایز بزرگ به لطف موتورهای الکتریکی بهینه و پکیج باتری‌های قدرتمند (با ظرفیت تقریبی 100 کیلو وات ساعت)، موفق شد تا در تست‌های اولیه، تقریبا 1000 کیلومتر را طی کند؛ آن هم فقط با یک بار شارژ!

سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

اما اکنون به نظر می‌رسد که اشتوتگارتی‌ها قصد دارند تا فصل جدیدی از تاریخ خودروهای الکتریکی را رقم بزنند و مرزهای را جا به جا کنند. در ادامه به رکورد خیره کننده‌ی جدید مرسدس بنز EQXX می‌پردازیم اما قبل از آن، با یک ویدیو همراه شما هستیم تا این سدان اسپرت زیبا را بهتر بشناسید.

نگاهی به رکورد شعاع پیمایش در مرسدس بنز EQXX

در زمستان سال گذشته، کارشناسان بنز طی یک سفر طولانی با مرسدس بنز EQXX از اشتوتگارت آلمان تا کاسیس فرانسه، موفق شدند تا رکورد 1007.9 کیلومتر با یک بار شارژ را ثبت کنند. همچنین در انتهای این سفر، هنوز 15 درصد از شارژ باتری‌ها باقی مانده‌ بود اما با توجه به دمای پایین هوا و عدم اطمینان از عملکرد مطلوب باتری‌ها در چنین شرایطی، تصمیم گرفتند تا این آزمایش را با همین اعداد به پایان برسانند.

سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

تصویری که ثبت مسافت 1202 کیلومتر با یک بار شارژ شدن را نشان می‌دهد.

به طور کلی دمای ایده آل برای باتری خودروهای برقی، بین 20 تا 25 درجه است و در زمستان، بخشی از انرژی باتری‌ها، برای گرم کردن خودشان صرف می‌شود؛ دقیقا مثل گرم کردن تانکر سوخت گازوئیل در خودروهای سنگین! اما با فرا رسیدن فصل گرم و فراهم آمدنِ بهترین شرایط دمایی، اشتوتگارتی‌ها اینبار محل تولد دنیای فرمول یک یعنی شهر سیلورستون (Silverstone) را هدف گرفته‌اند.

سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

اشتوتگارت با سیلورستون، تقریبا 1202 کیلومتر فاصله دارد و از نظر حجم ترافیکی هم در این فصل سال (به نسبت مسیر اشتوتگارت – کاسیس)، شرایط بهتری خواهد داشت. بنابراین راننده، توقف و استارت کم‌تری را تجربه می‌کند و می‌تواند شرایط بهینه‌تری را برای باتری‌ها به وجود آورد.

سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

چالش بعدی کارشناسان بنز، به ایجاد تعادل دمای کابین خودرو مربوط می‌شود. بخاری خودروهای الکتریکی سنتی، از چند المنت و فن تشکیل می‌شود که این سیستم، یک مجموعه‌ی خازنی – سلفی را خلق می‌کند؛ یعنی بیشترین مصرف انرژی و یکی از کم بازده‌ترین سیستم‌های برقی!

سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

اما بخاری خودروهای الکتریکی جدید، از سیستمی موسوم به «هیت پامپ» بهره می‌برد که تقریبا مانند بخاری کولرهای گازی عمل می‌کند و نسبت به سیستم المنت – فن، بازدهی فوق العاده بیشتری دارد. ولی از آن جایی که دمای هوا در زمان انجام این تست به 30 درجه سانتی گراد می‌رسید، کارشناسان باید تعادلی را ایجاد می‌کردند تا سیستم کولر علاوه بر خنک نگه داشتن کابین مرسدس بنز EQXX، کمترین تاثیر را بر روی شعاع حرکتی داشته باشد.

سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

در پایان این مسیر 1200 کیلومتری، کارشناسان تقریبا یک رانندگی 14 ساعت و 30 دقیقه‌ای را پشت سر گذاشتند که در این مدت، کولر مرسدس بنز EQXX تقریبا 8 ساعت بی وقفه روشن بوده است.

سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

ورود به شهر تاریخی سیلورستون بریتانیا

همچنین میانگین سرعت راننده در این تست، فقط 85 کیلومتر بر ساعت ثبت شده و طبق این سرعت، مصرف انرژی در موتورهای برقی به کمتر از 8.3 کیلو وات ساعت در هر 100 کیلومتر رسیده‌ است. این عدد در تست‌های قبلی، در حدود 9 کیلو وات ساعت در هر 100 کیلومتر ثبت شده بود که به لطف بهبودهای نرم افزاری و شرایط محیطی بهتر (دمای مناسب، ترافیک کم و وزش کم باد)، به 8.3Kwh/100Km رسید.

سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

نیک دِ وریس، راننده فرمول E در پشت فرمان مرسدس بنز EQXX

باتری‌های مرسدس بنز EQXX در پایان این تست‌، هنوز مقدار کمی شارژ داشتند و به همین خاطر، مهندسین آلمانی تصمیم گرفتند تا آسفالت یکی از بهترین پیست‌های جهان را با خودرو اسپرت جدید خود آشنا کنند. مرسدس بنز EQXX توانست با رانندگی یکی از بهترین‌ رانندگان رشته‌ی فرمول E یعنی «نیک دِ وریس» (Nyck de Vries) و ثبت 11 دور و رسیدن به سرعت 140 کیلومتر بر ساعت در پیست تاریخیِ سیلورستون، باتری‌های خود را به طور کامل تخلیه کند.

مشخصات فنی و احتمال نصب پنل‌های خورشیدی

سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

در پایان هم یک نگاه کلی به مشخصات فنی این سدان اسپرت خواهیم داشت. مرسدس بنز EQXX در حال حاضر از یک موتور الکتریکی با قدرت 201 اسب بخار (تقریبا 150 کیلو وات) بهره می‌برد که با باتری‌‌های 100 کیلو وات ساعتی جفت شده است.

سدان اسپرت مرسدس بنز EQXX

همچنین پنل‌های خورشیدی سقفی هم می‌توانند یک شعاع پیمایش 30 کیلومتری را به این خودرو هدیه دهند. البته گفته می‌شود که در نسخه‌های بعدی، احتمالا یک یا دو موتور الکتریکی دیگر هم به این مجموعه اضافه خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*