مزدا ۱۲۱مدل ۱۹۸۹یا فورد فستیوا چگونه برای ما ایرانی ها پراید شد ؟!

در خصوص تاریخچه خودرو پراید باید گفت که این خودرو ابتدا در شرکت مزدا ژاپن با سفارش فورد، شرکت مادر، طراحی شد. نسل اول این خودرو که در سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳ تولید و خدر ژاپن با نام مزدا ۱۲۱ و در آمریکای شمالی توسط شرکت فورد با نام فورد فستیوا فروش رفت.

جالب است بدانید که سفارش‌دهند و سازنده این خودرو شرکت آمریکایی فورد بود که اکنون همگی ساخته‌های این شرکت را جزو باکیفیت‌ترین خودروهای دنیا می‌دانند. نکته دیگری که دانستن آن خالی از لطف نیست این است که خودرو پراید که فورد آنرا فستیوا نامیده بود در ابتدا در ناو و ناوچه‌های نظامی آمریکا مورد استفاده قرار گرفت.

بنابراین آمریکایی‌ها نیاز داشتند که در ناوهای پهناور خود وسیله‌ای نقلیه داشته باشند که هم سبک باشد و هم سوخت اندکی استفاده کند. همچنین این خودرو باید توانایی سرعت‌گیری سریع را می‌داشت. البته نه سرعتی که نتوان دیگر آنرا کنترل کرد! برای همین خودرویی ساخته شد که در ابتدا فستیوا و بعد پراید نام گرفت.

گفتنی‌است که فورد فستیوا در ابتدا به صورت هاچ‌بک طراحی شده و پس از چندی که از روی ناوهای جنگی به خیابان‌های شهری منتقل شد برای آن صندوقی طراحی کردند و فورد فستیوا تبدیل به خودرویی شهری شد.

نکته قابل توجه در خصوص خودرو فورد فستیوا و یا پراید در آمریکا هم، همانند ایران خودروی قشر کم‌درآمد بود اما کیفیتی داشت که متقاضیانش را در آن سال‌ها و در ان کشور راضی نگه داشت.

۷۷۷۷ (۶۷)

مزدا ۱۲۱ مدل ۱۹۸۹

این مدل همچنین با نام کیا پراید از ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۰ در شرکت کیا موتورز کره جنوبی تولید شد و در سال ۲۰۰۱ خط تولید آن به سایپا فروخته شد که شرکت سایپا نیز در سال ۱۳۷۲ با ایجاد زنجیره‌ای از قطعه سازان فنی در گروه سایپا و با حمایت از قطعه سازان بخش خصوصی سعی در ساخت داخل نمودن خودروی پراید نمود و آنرا با نام‌های نسیم (پراید هاچ بک)، صبا (پراید سدان) و سایپا ۱۳۲ و سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۱۱ و سایپا ۱۴۱ و وانت پراید در ایران عرضه کرد.

بنابراین پراید ماشینی بود که اگر چه با رویکردی تازه از خودرویی متفاوت در میان ایرانی ها مورد استقبال قرار گرفت اما کیفیت پایین و یا بهتر بگوییم مقاومت ناچیز آن در قبال تصادفات و آمار بالای مرگ و میر توسط این ارابه مرگ تا به امروز به جایی رسیده است که علاوه بر انتقاد شدید برخی از کارشناسان و دست اندرکاران حوزه استاندارد در خصوص تولید این خودرو به لحاظ عدم مقاومتش در قبال رخدادهای جاده ای، بلکه صدای مراجع تقلید را نیز در خصوص آمار مرگ میر توسط این خودرو را نیز درآورد.

این در حالی است که محمدرضا ممدوحی معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران ضمن بیان اینکه پراید برای راننده غیر عصبی می‌تواند ماشین مناسبی باشد، اعلام کرد: پراید یک خودروی استاندارد است، ولی کیفیت لازم را ندارد؛ چراکه سرعت ۱۲۰ کیلومتر برای این وسیله نقلیه طراحی شده اما نمی‌تواند با این سرعت حرکت کند.

براساس آمار ارائه شده توسط پلیس راهنمائی و رانندگی نیروی انتظامی در سال های اخیر رتبه های اول بروز تصادفات خودرویی در کل کشور متعلق به خودروهای پراید بوده و آمار و عکس های موجود در اینترنت نیز به روشنی گویای این موضوع است.اگر چه در حالت کلی آن آماری که در خصوص تصادفات ارائه می شود براحتی تبدیل به انتقاد از صنعت خودرو می شود اما بدور از انصاف است که تمامی این مشکلات را به دوش صنعت خودرو و در این میان خودرو پراید انداخت.

۷۷۷۷ (۳۵)

فورد فستیوا

بنابراین اگر چه اکیدا هدف از انتشار این مطلب تضعیف و یا تخریب صنعت خودرو سازی کشور و بخصوص خودرو پراید نیست اما با توجه به ارائه اطلاع مسئوین امر از آمار روشن، جامع و کاملی (که بعضا محرمانه نیز هست) باز هم این خودرو در کشور تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

موضوعی که این روزها و به دلیل گسترش شبکه های اجتماعی موبایلی و با ایجاد کمپین های عدم خرید خودرو ایرانی و بخصوص خودرو پراید توسط خود مردم توانست تا حدی نگاه خودروسازان را به سلیقه، اعتراض و جویایی خسارت های وارده به مردم را تغییر و تلنگری باشدبر قامت صنعت بی کیفیت و خواب رفته خودرو کشور که برای بقاء باید در کمترین زمان ممکن، روند و سازو کار خود را با تغییر سلیقه‌ها عوض و با نگاه به این که نسل جدید دیگر پراید نمی خواهد به مسئله تولید خودرو در ایران نگاهی کارشناسانه و مشتری مدارانه آن هم مصادف با کیفیت محصولات خارجی به سبک روز داشته باشند.

اما ما نیز همانند منتقدین به صنعت بی کیفیت تولید خودرو در کشور، انتقاد خواهیم کرد به تمامی خودروهای بی کیفیت و غیر استاندارد تولید کشور از جمله خودرو پراید با این همه خطر و خطر آفرینی هایش که در هر کوچه و محله قربانی‌اش را در تاریخ به ثبت رسانده و داغی بر دل خانواده ای گذاشته است، طوری که اگر این خودرو کمی از استانداردهای تولید خودرو در جهان آن هم به لحاظ مقاومت، سیستم امنیتی ترمز ، کیسه هوا و … برخوردار بود و یا اصلا تولیدش متوقف و جایگزینی برایش پیدا می‌شد امروزه شاهد تصاویری غمناک و دلهره آوری نبودیم که در زیر شاهد آن خواهیم بود.

اگر چه چندی پیش مهدی جمالی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از مشتریان بابت کیفیت پایین محصولات این شرکت عذرخواهی کرد اما امید است که با نگاهی نو برای آینده ای بهتر و روزهایی آفتابی برای فرزندان ایران زمین گام هایی موثر، هدفمند و علمی به جهت شکوفایی صنعت و به ویژه صنعت تولید خودر در کشور برداشته شود تا غبار غم و خاطرات تلخ ناشی از سحل انگاری گذشته از خاطر تک تک ما ایرانی رخب بر بندد.

در پایان اگر چه تلخ اما نگاهی خواهیم انداخت به آن چرا که ما بر سر پراید آورده ایم و پراید بر سر ما … قضاوت هم با شما ؟!

منبع: گجت نیوز

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

این سایت توسط ری کپچا و گوگل حفاظت می شود سیاست حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

۱۸ دیدگاه

 1. من موندم چرا پراید عدا ازرائیل رو در میاره
  یوها ها ها ها ها
  خخخ?

 2. به جمشید آرین مخترع خودرو برقی آری میگوییم و از ایشان حمایت میکنیم

 3. ج براقشرضعیف فقط مرگ

 4. یه عکس سمند بزارین وقتی ۱۵۰میری معلومه میری توتریلی پراید بهترین ماشینه مردم رانندگی بلدنیستند

 5. سلام
  خدای من هنوز موندم مردم میدونن که وضعیت چراید اینه ولی بازم میخرن مشکل اصلی از مردم نیس خودروسازان کاری کنن که مردم بتونن یه ماشین خوب بخرن ن یه قوطی حلبی که ۲۰ میلیون بهش بدن خدای ظلمه به خدا ظلمه این کارو بامردم نکنید

 6. بعد میگن کالای ایرانی بخریم جون زن بچه مون رو بزاریم بریم پراید بخریم ؟؟؟؟ :Crying: :Mad: :Mad: :Mad:

 7. سه نفر از دوستان من با این خودرو مرگ ما را برای همیشه ترک کردند، جز احساس ندامت برای چنین شرایطی در کشور چیزی از دست کسی بر نمی آید؟
  امیدارم شرایط رو حداقل در حوزه تولید خودرو عوض کنند.امیدوارم…

 8. تا ما خودروی بی کیفیت نخریم چرا باید تولید بشه ؟
  این سوال رو اگه همه مردم ایران از خودشون بپرسن، دیگه تولید نمیشه و بهترین خودرو جایگزینش میشه اگه نشه هم اخر دنیا نیست مردم ژاپن همه دوچرخه سوار میشن و برای مسافرت از وسیله نقلیه عمومی استفاده میکنن ، این دنیا دیگه جای کشورهای جهان سومی نیست همین خودرو های ما دارن دنیا رو به نابودی میکشونن واقعا وقتش شده یه انقلاب فرهنگی به راه بیفته اول از خودمون شروع کنیم حد اقل بخاطر فرزندانمون و نسل اینده :Who-s-the-man:

 9. قبول کنیم که مشکل از خودمون هم هست وقتی می دونیم این ماشین اصلا امنیت نداره چرا باید ۱۲۰ سرعت بریم با ۹۰ تا سرعت حداقل کنترل دارم بهش بیشتر از اون دیگه رو هوایی

  این سوال امنیتی رو بردارید 😐 دقیقا واسه چی کذاشتید ؟ :Conceited:

  • دوست من تمام تصادفات که مقصر راننده پراید نیست
   یه وقت راننده مقابل مقصره و به اون پراید سوار بیچاره میزنه
   این ماشین کدوم استاندارد جهانی ایمنی رو داره که شما ازش طرف داری می کنی ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
   قیمتش اندازه ی ارزششه که بگیم داری پول کمی میدی عوضش ؟؟؟؟؟!!!!!
   وقتی مدیر عامل سایپا مردم رو مجرم می دونه برای نخریدن این ماشین،چی باید بگی ؟ آیا مردم متوسط و فقیر قشر جامعه مجرمن ؟؟؟ اونا گناهی کردن ؟؟ یا اون با وحود این که این شرایط رو میدونه یه قاتل نیست ؟؟
   از نظر من پست ترین آدمه

 10. خدایی این نامردیه که پراید با این همه حوادثش داره تولید میشه !

 11. اون کسایی که پرایدو با این کیفیت میدن دست مردم باید جواب گوی این همه خون باشن

 12. احسنت به شما که به این موضوع پرداختید، دست مریزاد !

 13. زندگی دست خداست پراید وسیله است